Протягом десяти років російської окупації населення Криму скоротилося на 35%.
З моменту анексії Криму в 2014 році російській владі вдалося змінити понад 35% населення цього півострова. Про це розповіла Ольга Куришко, виконуюча обов'язки постійного представника президента України в Криму, в інтерв'ю виданню "Тиждень".
Ситуація з правами людини в анексованому Криму значно ускладнилася після російської окупації в 2014 році, що проявляється в масових порушеннях та систематичному придушенні інакомислення. Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні зафіксувала численні випадки зловживань, серед яких незаконні затримання, насильницькі зникнення та тортури, зокрема щодо кримських татар і проукраїнських активістів.
Куришко підкреслює, що соціологічне дослідження, проведене Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), виявило суттєві зміни в етнічному складі населення Криму після його анексії.
Дослідження виявило, що уряд Росії здійснив масове переселення своїх громадян до Криму, а після 2022 року примусово перемістив людей з нещодавно захоплених українських територій.
"Приблизно мільйон нових осіб приїжджає до Криму. Водночас тисячі українців змушені були залишити свої домівки через постійні репресії, переслідування з боку окупаційної влади, мілітаризацію регіону, опір окупації та небажання жити в таких умовах", - зазначила вона.
Куришко зазначила, що для території з населенням приблизно 2,5 мільйона людей це свідчить про те, що, навіть за обережними оцінками, за роки окупації кількість населення змінилася більш ніж на 35%.
Раніше Денис Чистиков, заступник постійного представника президента України в Криму, повідомив, що у 2024 році Росія призвала до своєї армії 5500 кримчан. Загальна кількість мобілізованих з 2022 року склала близько 20 000 осіб, як зазначає видання Еспресо.
Також приблизно 500 жителів Криму отримали вироки за відмову виконувати військову службу в окупаційних збройних формуваннях.