Насильство неминуче. У Белграді активно готуються до масштабних протестних акцій.

15 березня в Сербії запланована найбільша акція протесту з 1994 року. Як уряд, так і опозиція ставляться до цих мітингів з великою увагою, оскільки протягом останніх кількох місяців країна переживає хвилю вуличних протестів.
Протестувальники уже захопили телеканал у Белграді і радіостанцію у місті Новий Сад. Прямі трансляції були перервані і суспільство почуло їхні вимоги:
* показати документи розслідування трагедії на вокзалі Новий Сад, де стався обвал навісу на залізничному вокзалі і загинуло 15 людей
* притягнути до відповідальності винуватців і зупинити корупцію.
Президент Сербії Александар Вучич висловив попередження: "Конфлікту не вдатися уникнути. Плани вже підготовлені, і ви про них обізнані. Ми знаємо, хто має намір атакувати парламент яйцями, смолоскипами та камінням".
Посольство РФ закликало своїх громадян не виходити на вулиці. Представництво ЄС у Сербії зазначило: пильно стежитиме за розвитком подій. "Свободі зібрань є основоположним правом, котре необхідно захищати і реалізовувати мирним шляхом, забезпечуючи безпеку учасників та інститутів. Необхідно уникати насилля", - зазначено у заяві.
Лідери протесту переконують - акція 15 березня - мирна, та наголошують на важливості події. "Цей день може стати переламним, - вважає активістка Молодіжної ліги за права людини Доротея Антич. - Люди сподіваються на історичні зміни цього дня. Є ідея перехідного уряду. Вучич буквально заявив, що для цього потрібно буде його вбити".
Антич відзначила зростання активності опозиційних сил в останні дні, проте підкреслила, що студенти, які становлять основну частину та рушійну силу протестувальників, не поспішають об'єднувати свої зусилля з політичними партіями, навіть незважаючи на те, що опозиція висловила підтримку протестам. Чому так відбувається?
Студентська спільнота сподівається на позитивні зміни. Правляча коаліція зазнала суттєвого ослаблення, як зазначив незалежний аналітик Боян Елек, і їй стає все складніше знаходити підтримку серед населення. Експерт також передбачає, що 15 березня на вулицях Белграда збереться сотні тисяч протестувальників. "Студенти додають елемент несподіванки, стримуючи свої плани в таємниці, щоб не відволікати увагу. Незалежно від того, що станеться цієї суботи, ставки високі, і наслідки можуть бути серйозними", - підкреслив він.
Правляча Сербська прогресивна партія згадує про інцидент у парламенті, який стався 4 березня 2025 року. Вучич описує події, що відбулися, наступним чином: ми дозволимо трохи кидати каміння, щоб продемонструвати, що існує держава. Його слова фактично передбачають атаки на адміністративні будівлі центральної влади.
Підтримувачі протестувальників вважають, що існує ймовірність провокацій з боку супротивників, які можуть бути як насильницькими, так і навіть з використанням зброї. За інформацією сербських медіа, до Белграда приїхали колишні учасники "Загону спецоперацій", який був залучений до вбивства прем'єра Зорана Джинджича.
"На сьогодні вони слугують 'живим щитом' навколо президентського комплексу, що є тривожним сигналом," - зазначила одна з коментаторок.
У соціальних мережах існує думка, що поява цих осіб може бути пов'язана з російським впливом. Олександр Вучич відкрито демонструє свою підтримку Путіна, що робить цю версію цілком правомірною.
Про те, що насилля неминуче, свідчать перші сутички демонстрантів із поліцією під час захоплення телеканалу. Ведучі телеканалу встигли назвати протестувальників "натовпом", що розійшлося по соцмережах і спровокувало штурм. Поліція вступила у переговори, а потім задіяла силу до демонстрантів, котрі блокували офіс телеканалу. Повідомляється про кількох затриманих, офіційного підтвердження ця інформація поки що не має. Натомість офіційні джерела поінформували про одного пораненого копа.
Таким чином, пристрасті сягнули критичної позначки.
Приводом для протестів стала трагедія листопада 2024 року: обвалився навіс нещодавно відреставрованого вокзалу у місті Новий Сад. Загинуло 15 осіб, серед них і літні люди, і діти. Ті, хто вижив, зажадали відставки мера міста, котрий незадовго до обвалу хизувався сучасним і вартісним ремонтом будівлі. Згодом до мітингів приєдналися студенти. Вимоги включали покращення фінансування вузів і відставку сербського прем'єра.
Прем'єр Сербії Мілош Вучевич подав у відставку наприкінці січня 2025 року. 4 березня того ж року опозиційні партії вимагали обговорення цього питання в парламенті, але правляча коаліція вирішила зосередитися на фінансуванні вищих навчальних закладів. Це призвело до бурхливої суперечки, що врешті-решт переросла в бійку з використанням пляшок і димових шашок. У результаті постраждали кілька депутаток від правлячої партії, що стало приводом для звинувачень з боку спікерки Ані Брнабіч, яка охарактеризувала дії опозиції як тероризм.
В останній час до протестуючих студентів приєдналися фермери. Сербські медіа інформують про колону тракторів, яка рушила в напрямку Белграда, в той час як сили, що підтримують владу, нібито готують свої трактори для блокування ключових вулиць столиці.
Напередодні протестів пройшли страйки основними транспортними магістралями країни. Страйки організовували профспілки. Студенти та ті, хто їх підтримує, скаржаться, через те, що не ходять потяги і не літають літаки, складно дістатися Белграда. Тому чимало людей йдуть пішки або на велосипедах.
"Влада не зможе задовольнити ці вимоги, оскільки це поставить її в небезпечне становище, оскільки мова йде про боротьбу з корупцією", - зазначив сербський експерт у області політики Александар Джокіч.
Протестувальники самі ж не впевнені у наступних кроках. Тричі були опубліковані інформації про прогрес розслідування подій у Новому Саді, але жодна з них не задовольнила учасників акцій, як зазначив Джокіч. Тому, на його думку, протестуючі розмірковують над формулюванням своїх вимог, щоб забезпечити взаємне визнання між владою та протестувальниками як сторонами перемовин.
Якщо протести наберуть чітко вираженого політичного змісту, існує ймовірність, що студенти, які наразі не виявляли бажання долучитися до політичних сил, можуть відмовитися від участі в них. На відміну від політиків, довіра до студентів у Сербії залишається високою. Це може суттєво вплинути на розвиток та характер масових акцій, вважає професорка Гарвардського університету Маня Клеменчич.
У той же час, Олександр Вучич отримав підтримку від Дональда Трампа. Нещодавно син Трампа відвідав Белград, насолоджуючись прогулянкою на набережній серед мітингуючих. Вучич з іронією зазначив у своїх соціальних мережах: "Радий повідомити всім політичним опонентам, що на зустрічі з Дональдом Трампом-молодшим говоритиму про подальший економічний прогрес Сербії та покращення відносин зі Сполученими Штатами".
Симптоматично, що лідер сербських консерваторів Міша Вацич публічно закликав не допустити втручання зовнішніх сил у внутрішні справи Сербії "через організацію "кольорових" революцій".
Саме в ці дні Сербія офіційно відкликала свою підтримку резолюції ООН щодо України. "Сербії слід було утриматися від голосування", - зазначив Вучич. За деякими натяками в соціальних мережах, країна також розраховує на підтримку з боку Росії.
Отже, акції протесту в Белграді можуть стати каталізатором змін. Хоча ймовірно, що вимога про створення перехідного уряду не буде задоволена, народ вже втомився від монополії влади однієї політичної сили.
"Поширення корупції та зловживання владою безпосередньо ставлять під загрозу життя та добробут наших громадян", - зазначила колишня директорка Белградського університету Іванка Попович.
І без політичних заходів не обійтися. Хоча опозиція і протестувальники не довіряють одні одним, у влади відсутні відповіді на запитання людей. "Громадяни відчувають це на кожному кроці, - зазначив лідер "Ліво-Зеленого фронту Радомир Лазович. - У Сербії нещодавно були жорстко вкрадені вибори, Європарламент у резолюції засудив це".
Згідно з його висловлюваннями, перехідний уряд є необхідним для оновлення списку виборців та забезпечення справедливих умов для проведення виборів. Як зазначає Лазович, уряд організував табір для своїх прихильників.
"Там присутні знамениті злочинці, бандити, навіть ті, хто частково належав до структур Слободана Мілошевича, які брали участь у збройних конфліктах у Боснії та Герцеговині," - підкреслив він. У зв'язку з цим "Зелено-Лівий фронт" запропонував провести зустріч усіх опозиційних сил, які повинні спільно виступити проти уряду.
Малоймовірно, що масштабні протести 15 березня матимуть істотний вплив на Вучича. Наразі у нього немає гідної альтернативи. Спонтанна відставка може призвести до приходу до влади ще більш неоднозначної особи, як це сталося в Єгипті, вважає політичний консультант з Белграда Алекс Ерор. Він вважає, що єдиним виходом є вибори, для чого студентам необхідно сформувати стабільний антиурядовий рух.