Чому нам необхідний кодекс корпоративного управління?
Президент Володимир Зеленський оголосив, що збитки, завдані Україні в результаті вторгнення Росії, становлять приблизно 800 мільярдів доларів.
В умовах таких збитків пріоритети уряду та ринкових регуляторів зосередилися на забезпеченні виживання та підтримці макроекономічної стабільності.
Проте для забезпечення стабільного зростання та відновлення Україні необхідно активізувати залучення прямих інвестицій і вдосконалити умови для ведення бізнесу.
Чи розуміють ринок і державні органи, що покращення практик корпоративного управління є важливим фактором для залучення інвестицій? Чи слідкують вони за актуальними світовими трендами в цій сфері?
З 2017 року Українська академія корпоративного управління об'єднує в собі академічні знання, практичний досвід та нормотворчу експертизу в сфері корпоративного управління. Кодекс корпоративного управління, розроблений на її основі, має на меті стати загальнонаціональним стандартом для реформ у цій області та сприяти компаніям у залученні інвестицій.
Однак, перш ніж продовжити, необхідно оновити кодекс.
У 2018 році я зустрівся з Річардом Фредеріком, творцем перших у світі глобальних принципів корпоративного управління – OECD Corporate Governance Principles (1999). Ці принципи стали основою для створення національних політик у сфері корпоративного управління в багатьох країнах світу.
Відомі як G20/OECD Principles of Corporate Governance, вони досі сприяють прозорості, відповідальності та стабільності ринків капіталу.
У 2018 році розпочалась спільна ініціатива щодо створення Кодексу корпоративного управління для України, що є прикладом інструменту м'якого права. Це поняття охоплює норми, які не мають юридичної обов'язковості, але здатні формувати поведінку організацій та заохочувати їх до добровільного дотримання встановлених стандартів.
Кодекс мав упорядкувати основні принципи корпоративного управління в Україні: права акціонерів, ролі органів управління (наглядова рада та виконавчий орган), принципи розкриття інформації та аудиту, роль стейкхолдерів.
Завдяки зусиллям Річарда, Ukrainian Corporate Governance Academy, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, а також численних експертів і донорів (IFC, SECO, USAID), кодекс отримав повну відповідність міжнародним стандартам. Його офіційне затвердження відбулося в березні 2020 року.
Кодекс був створений з надією на розвиток повноцінного фондового ринку в Україні та активізацію процесу публічного розміщення акцій. Проте, більшість українських компаній обирають для розміщення своїх цінних паперів фондові біржі у Варшаві, Лондоні та Нью-Йорку.
Таким чином, ми маємо таку ситуацію: для більшості українських компаній кодекс не є обов'язковим. Проте, навіть для тих, хто не має наміру виходити на IPO, але прагне знайти міжнародних партнерів та залучити інвестиції, впровадження цього кодексу може стати вагомим плюсом для налагодження співпраці з потенційними інвесторами.
Я маю інформацію лише про десять компаній (п'ять з приватного сектора та п'ять державних), які розробили власні кодекси корпоративного управління, спираючись на затверджений кодекс. Відзначу, що, згідно з даними Державної служби статистики, в Україні налічується приблизно 7 490 акціонерних товариств, 792 200 товариств з обмеженою відповідальністю та 3 356 державних підприємств.
Впровадження кодексу надасть підприємствам ряд переваг.
Полегшений доступ до капіталу та інвестицій. Компанії, які не дотримуються кодексу, не демонструють прозорість, підзвітність та належні практики, набагато менш привабливі для міжнародних інвесторів. Наприклад, IFIs та DFIs майже завжди вимагають найвищих стандартів управління, адже прагнуть мінімізувати ризики і забезпечити ефективність та стабільність своїх інвестицій.
Навіть у відсутності первинного публічного розміщення акцій, інвестори можуть звернути увагу на кредити та конвертовані позики (боргове фінансування, яке надає можливість інвестору в майбутньому стати акціонером компанії), не забуваючи про можливість отримання технічної підтримки.
Довіра учасників європейського союзу. Дотримання етичного кодексу свідчить про належну організацію управлінських процесів у компанії, а також про її прихильність до етичних норм. Це сприяє підвищенню довіри не лише серед інвесторів, але й серед інших учасників ринку — клієнтів, постачальників і партнерів з Європейського Союзу. Налагоджувати відносини з ними варто починати якомога раніше.
Громадська репутація. Реалізація кодексу є одним із методів формування стратегічної комунікації компанії, що орієнтується на дотримання високих стандартів управлінських практик, стійкого розвитку, інклюзії та гендерної рівності. Ті, хто вже розпочинав діалоги з західними кредиторами або донорами, мене зрозуміють.
Конкурентні переваги. Підприємства, які ігнорують встановлений кодекс, стикаються з обмеженими можливостями для залучення стратегічних інвестицій та кредитів, що веде до програшу в конкурентній боротьбі. Впровадження цього кодексу відкриє нові горизонти для бізнесу, збільшить лояльність споживачів і сприятиме зростанню ринкової вартості компанії.
У 2023 році було представлено оновлену версію принципів корпоративного управління G20/OECD. Організація економічного співробітництва та розвитку визначила ряд свіжих напрямків розвитку.
Серед зазначених аспектів варто виділити підвищений контроль за сталим розвитком, розширення функцій у сфері управління ризиками, а також готовність наглядових рад до викликів, пов'язаних з кліматичними змінами та перебоями в ланцюгах постачання. Крім того, важливими є цифрові навички та управління даними, активне залучення інституційних інвесторів та власників облігацій, а також зростаюча увага до інтересів стейкхолдерів.
Суттєво оновилося й українське законодавство, особливо закон "Про акціонерні товариства", який набрав чинності 1 січня 2023 року. Його основними новаціями стали однорівнева рада директорів, нові умови працевлаштування невиконавчих директорів, можливість для акціонерів укладання корпоративного договору.
Для того щоб відповідати сучасним умовам ринку та зростаючому інтересу з боку міжнародних інвесторів, необхідно терміново оновити кодекс. У 2024 році розпочне свою діяльність велика група фахівців, яка включатиме всіх учасників корпоративної реформи, ініційованої у 2015 році.
Група складатиметься з міжнародних експертів та фахівців у сфері корпоративного управління, які були номіновані Лондонською фондовою біржею та TheCityUK. Це відбувається в рамках ініціативи Good Governance Fund "The City-Ukraine хаб", що фінансується UK International Development від уряду Великої Британії. Реалізацією проєкту займаються Abt Global та TheCityUK, а також залучені International Finance Corporation, НКЦПФР, Міністерство економіки, Національний банк України, Фонд державного майна та Українська академія корпоративного управління.
Основна мета - затвердження оновленої загальнонаціональної рамки принципів корпоративного управління, визнаної ринком та державою. Згодом на основі оновленого кодексу будуть створені рекомендації для конкретних груп компаній.
Не випадково, що група послів G7 щороку вважає реформу корпоративного управління державних підприємств і банків ключовим пріоритетом, навіть в умовах війни. Для успішної реалізації цього оновлення кодексу необхідна активна участь відповідних державних органів та регуляторних установ.