Наймасштабніший акт вбивства дітей з лютого 2022 року: ООН засудила російський ракетний удар "Іскандером" по Кривому Рогу.
Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк висловив своє обурення в неділю, 6 квітня, у зв'язку з ракетним ударом Росії по Кривому Розі, внаслідок якого загинуло 18 осіб, серед яких дев'ятеро дітей. За його словами, напад на дітей став найбільш руйнівним з початку масштабної агресії і яскраво ілюструє безжальне нехтування життям мирних громадян.
Як повідомили в Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини, група від Управління ООН з прав людини в Україні відвідала місце удару в суботу, задокументувала збитки та встановила особи вбитих дітей.
Це "найбільш смертоносний одиничний удар, що завдав шкоди дітям", який Управління підтвердило з початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року, йдеться в заяві на сайті управління.
"Це жахлива трагедія - дев'ятеро дітей втратили свої життя, переважно під час гри в парку, коли над ними вибухнула військова артилерія. Один вибух забрав життя 18 осіб у теплий п'ятничний вечір у Кривому Розі, коли родини зібралися поруч із дитячим майданчиком, рестораном та житловими будинками", - висловився Фолькер Тюрк.
Він зазначив, що використання Росією вибухових засобів із широкою зоною ураження в населених районах, де немає помітної військової активності, свідчить про безтурботне ставлення до життя мирних людей.
У заяві зазначається, що Управління ООН з прав людини ідентифікувало всіх убитих дітей і продовжує збирати дані для підтвердження інших випадків, що залишилися.
Також задокументовано пошкодження, нанесені сотнями осколків будинкам, гойдалкам та гіркам на дитячих майданчиках, деревах та землі.
Поки російська влада заявляла, що їхньою метою була нібито військова група, місцеві мешканці, представник бізнес-асоціації та працівники ресторану повідомили Управлінню ООН з прав людини, що перед атакою в закладі відбувався форум, присвячений красі та здоров'ю.
Всі свідки підтвердили, що в ресторані та його околицях під час атаки не було жодних військових, повідомили представники ООН.
"Міжнародне гуманітарне право вимагає від сторін конфлікту використовувати засоби або методи ведення бойових дій, які за умов, що склалися, навряд чи призведуть до завдання ударів по військовим і цивільним особам без різниці", - сказав Тюрк.
Він також підкреслив необхідність вжиття всіх можливих заходів для зменшення шкоди цивільному населенню, зокрема шляхом ретельної перевірки того, чи є цілі військовими, а не цивільними об'єктами, а також вибору тактики і озброєння, які допоможуть "зменшити ймовірність або, принаймні, знизити випадкові втрати серед цивільних осіб".
Навіть у разі, якщо російська влада була б обізнана про потенційну присутність військових, методи та умови нападу могли б виявитися випадковими, зазначив верховний комісар ООН з прав людини.
Тюрк зазначив, що відповідно до міжнародного гуманітарного права, неналежні напади не дозволені. Якщо такі дії націлені на цивільне населення, їх можна кваліфікувати як воєнні злочини.
Він закликав до негайного, ретельного та незалежного розслідування атаки.