Юридичний портал

Нобелівська лауреатка Наргес Мохаммаді стала об'єктом численних загроз на свою адресу.

Згідно з інформацією RSF, загрози надходили від осіб, пов'язаних з іранською розвідкою.

Іранська лавреатка Нобелівської премії миру, журналістка і правозахисниця Наргес Мохаммаді отримала низку погроз щодо свого життя з боку агентів, пов'язаних з Міністерством розвідки Ірану. Про це повідомляє міжнародна організація "Репортери без кордонів" (RSF).

Нещодавно розпочалася серія погроз, що стартувала 13 червня, на фоні конфлікту між Ізраїлем і Іраном, а також більш широкої кампанії проти активістів та осіб з альтернативними поглядами.

19, 21 та 25 червня 2025 року Наргес Мохаммаді отримала непрямі погрози від Міністерства розвідки Ірану. У одному з випадків їй стало відомо про наявність "неконтрольованих елементів", які, за словами джерел, не підкоряються розвідці, але активно шукають місцезнаходження Мохаммаді з метою "усунути" її, щойно знайдуть. В іншому випадку вона отримала інформацію про те, що нібито триває "проект її ліквідації".

7 липня 2025 року адвокат Мохаммаді отримав дзвінок від Міністерства розвідки Ірану, в якому його попередили, що правозахисниці варто уникати інтерв'ю в ЗМІ, залучення правозахисних організацій, публікації заяв та проведення інших заходів, пов'язаних із правами людини та свободою висловлювання. Мохаммаді було погрожено "іншим підходом" і попереджено, що в майбутньому не буде "ісламського милосердя" стосовно неї.

На початку липня 2025 року Іранське Міністерство розвідки почало викликати на допити правозахисників та близьких друзів Наргес Мохаммаді. Їм, а також їхнім родичам, були висунуті погрози про арешт і можливе тюремне ув'язнення, якщо вони продовжать надавати їй підтримку чи притулок.

"Ми наполегливо закликаємо іранську владу надати чіткі гарантії, що безпека Мохаммаді стане пріоритетом і що її життю та здоров'ю нічого не загрожує. Крім того, ми й надалі вимагаємо негайного та безумовного звільнення Мохаммаді, яка була несправедливо ув'язнена за своє право на вільне висловлення поглядів та правозахисну діяльність. Захист правозахисників в умовах ескалації -- це спільна відповідальність усіх держав і міжнародної спільноти", -- йдеться в заяві керівного комітету коаліції "Свободу Наргес".

У листопаді 2024 року Наргес Мохаммаді пройшла операцію з видалення пухлини, після чого її тюремний вирок було призупинено. Як зазначає RSF, після її тимчасового звільнення Мохаммаді стала об'єктом державної кампанії онлайн-атаки та поширення дезінформації, метою якої є повернення її до в'язниці або навіть переведення до установи за межами Тегерана.

Нагадаємо, що Наргес Мохаммаді є правозахисницею з Ірану та займає посаду віцепрезидента Центру захисту прав людини (DHRC). Впродовж тривалого часу вона виступає проти обов'язкового носіння хіджабу, яке накладається на жінок в Ірані, а також проти різноманітних обмежень, що стосуються їхніх прав і свобод.

Іранська влада затримувала її 13 разів, п'ять разів оголошувала винною, призначивши покарання у вигляді 35 років позбавлення волі та 154 ударів батогом.

Минулого року Нобелівську премію миру 2023 року було вручено Мохаммаді за її "боротьбу проти пригнічення жінок в Ірані та за захист прав людини і свободи для всіх". Це рішення стало результатом, зокрема, масштабної кампанії під девізом "Жінка. Життя. Свобода", яка активізувалася в Ірані після трагічної загибелі активістки Махси Аміні. Мохаммаді, навіть перебуваючи за ґратами, підтримала протести, які спалахнули восени 2022 року після вбивства Аміні поліцією. Учасники цієї кампанії виступають за права жінок і виступають проти обов'язкового носіння хіджабу. Влада жорстоко придушувала масові акції протесту.

У листопаді 2023 року з'явилася інформація про те, що правозахисниця, яка отримала Нобелівську премію миру цього ж року і наразі знаходиться в іранській тюрмі, вирішила почати голодування.

У січні 2024 року суд в Ірані виніс вирок Наргес Мохаммаді, призначивши їй додаткові 15 місяців ув'язнення за нібито "антиурядову пропаганду". У рішення суду зазначається, що по завершенні основного терміну покарання Мохаммаді буде заборонено виїжджати за межі країни протягом наступних двох років, а також вона не зможе брати участь у політичних і соціальних організаціях та користуватися мобільним телефоном протягом цього ж часу.

У червні іранський революційний суд знову виніс вирок Мохаммаді, призначивши йому ще один рік ув'язнення за обвинуваченням у "антиурядовій пропаганді". Коаліція Free Narges рішуче засудила це рішення та закликала іранську владу терміново припинити судове переслідування Мохаммаді за її мирну діяльність і захист прав.

Читайте також