Новий "лідер" Грузії прийняв присягу: протестувальники вийшли на вулиці для мітингу.
Політична ситуація в Грузії стала напруженою через двовладдя. Інавгурація нового президента Міхеїла Кавелашвілі, який представляє проросійську партію "Грузинська мрія", вже відбулася. Тим часом, колишня президентка Саломе Зурабішвілі залишила президентський палац, не визнавши результати виборів, які вона вважає сфальсифікованими з втручанням Росії. Протестні акції проти нового глави держави вже відбулися, зокрема, у Тбілісі, де люди висловлюють своє невдоволення. Більше деталей про останні події та політичну кризу в Грузії читайте далі.
Колишній футболіст без вищої освіти Міхеїл Кавелашвілі тепер президент Грузії. Після інавгурації Кавелашвілі офіційно обійняв посаду. Попри те, що ані грузинська опозиція, ані Захід результати спершу листопадових парламентських виборів, а потім і затвердження кандидатури Міхеїла виборчою колегією, не визнали. Про це перед самою інавгурацією заявила вже колишня президентка Зурабішвілі.
Саломе Зурабішвілі, глава держави Грузія:
Легітимність має своє коріння у вас, громадяни. Без довіри народу не може бути й мови про легітимність. І те, що відбувається в парламенті, є свідченням цієї проблеми. Там присутні люди, які бояться, корумповані, нелегітимні, не визнані та сповнені гніву.
Напередодні інавгурації в Тбілісі, Батумі, Кутаїсі, Руставі, Горі та інших містах відбулися масові протести. Люди утворювали "живі ланцюги", висловлюючи своє обурення щодо приходу до влади проросійської партії "Грузинська мрія" та її кандидата Кавелашвілі. Основними причинами протестів стали численні випадки фальсифікації виборів, а також відмова країни від курсу на євроінтеграцію. Участь в акціях протесту взяли президентка Грузії Саломе Зурабішвілі, польський депутат Європарламенту Міхал Ваврікевич та литовський депутат від Партії свободи Дайнюс Жалімас.
Надія, активістка протестного руху:
Незалежно від того, що відбувається і хто б не висловлював підтримку Кавелашвілі, він навряд чи стане президентом Грузії. Так само "Грузинська мрія" не зможе зайняти позицію провідної партії, оскільки її легітимність викликає сумніви.
Теймураз, протестувальник:
Основна вимога - звільнити всіх затриманих під час протестів. І, звісно, провести нові вибори. Усі повинні розуміти, що мітинги не припиняться, доки всі вимоги не будуть виконані.
Засновником партії "Грузинська мрія" є російський олігарх грузинського походження Бідзіна Іванішвілі. Проти нього два дні тому офіційний Вашингтон запровадив санкції. Тепер усі активи Іванішвілі, які перебувають у Сполучених Штатах або у власності чи під контролем американських осіб, будуть заблоковані. У США переконані: діяльність Іванішвілі та його політсили, цитую, "підривають демократичне та євроатлантичне майбутнє Грузії на користь росії". Також американська сторона засудила репресії проти громадян Грузії, а саме: протестувальників, представників ЗМІ, активістів із прав людини й опозиціонерів.
Міністерство фінансів США:
Грузія опинилася у вразливому становищі перед Росією, яка захопила більше 20% її території. Сполучені Штати активно працюватимуть над тим, щоб притягти до відповідальності осіб, які загрожують демократії та порушують права людини в Грузії.
Водночас, на інавгурацію Дональда Трампа, що відбудеться менш ніж через місяць, було запрошено саме Саломе Зурабішвілі. Вашингтон підкреслив: "Ми раді запросити Зурабішвілі як єдиного визнаного лідера Грузії".