Спеціалізована школа Новосілля в Тернопільській області: умови навчання - фото та відеоматеріали.
У спеціалізованій школі в Новосілках, що на Тернопільщині, перебуває 95 дітей, які змушені вживати гарячу воду замість компоту і мають можливість приймати душ лише раз на тиждень. Після звернення дитячого омбудсмена прокуратура проводить перевірку працівників цієї установи.
Тернопільська обласна прокуратура відкрила кримінальне провадження щодо співробітників Новосілківської спеціальної школи. Підозра стосується статей про погане виконання посадових обов'язків, сексуальне насильство, незаконне утримання та інші. Комісія перевіряльників оглянула заклад, побачила, що коїться у вбиральні, ванній кімнаті, класах, та виявила низку недоліків. Про умови у спецшколі розповіла юристка Інни Мірошниченко, а коментарі прокурори та директорки наведені у репортажі "Суспільного".
Юристка Інна Мірошниченко поділилася враженнями про свій візит до спеціалізованої школи в Новосілках на своїй сторінці в Instagram. Вона була частиною моніторингової комісії, яка мала на меті оцінити стан закладу. За її словами, загальний бюджет школи складає 20 мільйонів гривень, з яких частина є пожертвами. Проте точна сума внесків від благодійників поки що залишається невідомою. Під час перевірки комісія оглянула різні приміщення, включаючи туалети, ванні кімнати, класи, їдальню та підсобні приміщення. Загалом, у школі проведено ремонт, і там встановлено сучасні меблі. Однак перші фотографії вразили відсутністю дверей у туалетах між сидіннями, а також відсутністю перегородок, які б відділяли унітази від інших кімнат. Крім того, юристка зазначила, що діти не мають можливості помити руки через відсутність мила, а також не можуть прийняти ванну, оскільки немає кранів для води.
На іншому знімку видно шторку для ванни, яка покрита цвіллю. Авторка також підкреслила, що діти можуть приймати душ, але вода подається централізовано раз на тиждень у кількох кабінках, при цьому шторка є лише одна для всіх. Крім того, ще одне важливе зауваження: гаряча вода доступна тільки протягом двох годин увечері.
Крім того, у комісії викликали питання зламана тумба між ліжками, стареньке взуття та компот, дуже схожий на воду, який подали дітям у їдальні.
Комісія також відвідала кімнату, де планувалося навчати дітей основам побутового життя. Це приміщення було зачинене на ключ, але коли його відкрили, перевіряючі виявили залишки святкового бенкету, про що повідомила юристка, посилаючись на свідчення працівників.
У репортажі "Суспільного" про ситуацію в Новосілківській спецшколі було зазначено, що обласна прокуратура розпочала розслідування у зв'язку з можливими випадками насильства над дітьми та порушенням їхніх прав. Як повідомляв "Фокус", на ситуацію в закладі звернула увагу Ірина Суслова, яка є представницею Уповноваженого з прав дитини Олександра Криницького. Після відвідування спецшколи вона вирішила звернутися до поліції, оскільки помітила, що "діти не володіють навичками читання, їх лякають психіатричними установами". Директор закладу Дар'я Коменда пояснила, що у школі навчаються 95 дітей з інвалідністю, з яких вісім позбавлені батьківської опіки. Вона також запевнила, що персонал дбає про дітей та дотримується рекомендацій реабілітологів і інших фахівців.
"Розпочали ряд кримінальних проваджень за статтями: неналежне виконання своїх професійних обов'язків щодо охорони життя та здоров'я неповнолітніх, незаконне поміщення здорової людини у психіатричний заклад, сексуальне насильство, зловживання службовим становищем", -- уточнила обставини справи речниця Тернопільської обласної прокуратури Леся Гурецька, слова якої навели журналісти.
Зазначимо, 31 жовтня Уповноважений з захисту прав людини Дмитро Лубінець провів перевірку у дитячому притулку на Львівщині. Омбудсмен з'ясував. що дітей отримували в ізоляторі майже тиждень. Крім того, вони перебували у закладі два роки замість 90 днів, згідно з законом.
Нагадаємо, що у жовтні вихователька одного з дитячих закладів Львівської області отримала підозру у справі про жорстоке поводження з дітьми. Про подробиці цього розслідування писав Фокус.