Юридичний портал

Офіс Омбудсмана зафіксував "явні порушення прав людини" в медичному закладі Воловця, розташованому в Закарпатті.

Зображення: Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Закарпатті

Офіс Омбудсмана виявив "явні порушення прав людини" у лікарні Воловця, розташованій у Закарпатті.

Цю інформацію надає офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Закарпатському регіоні.

В останні дні вересня 2024 року команда моніторингу Представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Закарпатті виявила порушення прав військових на доступ до медичних послуг та адекватну медичну допомогу. Це стосувалося солдатів, які отримали поранення і проходили лікування у Воловецькій лікарні.

Неякісне та незбалансоване живлення:

Для забезпечення харчування одного військовослужбовця виділялося всього 49 гривень на день, тоді як для цивільних осіб ця сума становила лише 24 гривні.

У меню повністю відсутні риба та будь-яке м'ясо, окрім курятини, що суперечить нормам лікувального харчування, передбачених постановою Кабміну № 426.

Негідні умови перебування:

Палати для військових потребують капітального ремонту, вікна -- заміни. Відсутні облаштовані санітарні кімнати: щоб справити природні потреби, пораненні, маломобільні захисники змушені спускатися на інший поверх до приймального відділення за допомогою інших пацієнтів.

Невтішна ситуація з виконанням державної програми безкоштовного зубного протезування та медичного обслуговування для захисників:

Моніторингова група виявила, що всі військовослужбовці мають нагальну потребу в стоматологічному лікуванні та протезуванні. Однак, в лікарні не було надано інформації про державну програму безкоштовного лікування, незважаючи на те, що медичний заклад має угоду з НСЗУ для впровадження цього проєкту. Стоматологічне відділення перебуває в незадовільному стані, обладнання застаріло, а лікарі змушені витрачати власні кошти на придбання необхідних матеріалів.

На кінець вересня голова Воловецької громади разом із керівником лікарні підтвердили, що в найближчі два місяці буде виконано капітальний ремонт двох палат для військовослужбовців, а також буде організовано якісне харчування та медичну підтримку.

Проте, під час повторного моніторингового візиту 13 грудня, представник Уповноваженого в Закарпатті виявив, що жодне з зобов'язань, крім зміни раціону, не було виконано: військові продовжують перебувати в занедбаних палатах. Інформація про державні програми лікування знову не була донесена до них. Крім того, було виявлено військовослужбовця, який терміново потребує стоматологічного лікування та протезування 22 зубів, але йому не надали інформацію про можливість безкоштовного зуболікування в лікарні.

Знайдено порушення прав на медичне обслуговування та адекватну медичну допомогу в педіатричному відділенні:

Пацієнти змушені витрачати власні кошти на ліки, хоча медичний препарат, який лікарка прописала для покупки в приватній аптеці, входить до Національного переліку основних лікарських засобів і має надаватись безкоштовно.

Моніторами встановлено, що препарат наявний у достатній кількості в лікарні, і його закупівельна ціна становить 194 грн за пачку з 10 флаконів. Водночас у приватній аптеці, яка розташована безпосередньо в лікарні, цей самий препарат пропонується за ціною понад 500 грн, що значно перевищує реальну вартість і порушує права пацієнтів.

Умови, в яких перебувають діти, визнані неприйнятними: вікна пропускають істотні протяги і потребують заміни, стіни мають пошкодження, санвузли не оснащені необхідним обладнанням, а лінолеум порваний, що ускладнює створення комфортного середовища для лікування дітей.

"Закликаємо керівництво громади та медичної установи терміново вжити необхідні дії для створення комфортних умов для пацієнтів та надання якісного лікування у Воловецькій лікарні", - зазначається у прес-релізі представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Необхідні документи реагування Уповноваженого Верховної Ради України будуть невідкладно надіслані до Національної служби здоров'я України для здійснення розслідування.

В разі порушення ваших прав можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

Будь ласка, звертайтеся за адресою: вул. Інститутська, 21/8, Київ, 01008; електронна пошта: [email protected]; гаряча лінія: 0800-501-720; телефон: 044-299-74-08.

Читайте також