Юридичний портал

Омбудсмен озвучив можливу кількість українських цивільних, які опинилися в руках російських загарбників.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що в руках російських військових можуть залишатися до 16 тисяч цивільних громадян України.

Водночас можливість отримати свободу у осіб, які опинилися під контролем Федеральної служби виконання покарань (ФСВП), майже відсутня. Таку інформацію наводять "Важные истории", посилаючись на спільний проект журналістів із шести країн, ініційований організацією Forbidden Stories.

Відзначається, що для такої кількості осіб немає можливості для обміну, що означає відсутність обмінів для цивільних. Російські офіційні особи повідомляли про 52 громадян з Курської області, яких утримує Україна, і їх повертають до Росії без жодного обміну.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україні вдалося повернути додому 277 воїнів з російського полону

За словами Лубінця, 16 тисяч людей перебувають в українському реєстрі цивільних осіб, які "зникли за особливими обставинами". Міжнародний Комітет Червоного Хреста підтвердив, що 1800 українських цивільних перебувають у полоні. Про долю інших українській владі невідомо.

При цьому, офіційні обвинувачення практично нікого не стосуються: станом на жовтень 2024 року лише 543 українця стали обвинуваченими у кримінальних справах. Серед них 307 осіб — це викрадені цивільні, і понад 60% з них звинувачують у шпигунстві або тероризмі. Ті, хто встиг отримати паспорт Російської Федерації, можуть бути обвинуваченими також у державній зраді. Якщо ж конкретний злочин не може бути доведений, то їх затримують "за протидію СВО".

Вказується, що особа, яка має статус обвинуваченого, може отримати доступ до адвоката, отримувати листи від родичів та посилки, вона "в системі". Натомість, ті, хто утримується без висунення звинувачень, залишаються недоступними для таких контактів. Таке рішення про утримання підписується керівниками регіональних відділів ФСБ.

"Це є повністю поза законом. Хоча можуть існувати якісь внутрішні документи в Росії, які це регулюють, вони не підлягають публікації і залишаються закритими", -- зазначає правозахисник Михайло Сава з українського "Центру громадянських свобод".

З лютого 2022 року Росія повернула 171 викраденого цивільного, підрахували у ЦГС. Окрім журналістки Вікторії Рощиної, за три роки війни росіяни повернули тіла 160 українців, які загинули у полоні.

Читайте також