Уповноважений з прав людини висловив тривогу щодо певних аспектів рішення уряду про зниження вартості лікарських засобів.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що йому не була надана для ознайомлення та схвалення постанова Кабінету Міністрів України №168, що стосується зниження цін на медикаменти. Він зазначив, що певні моменти викликають у нього занепокоєння.
Він зазначив, що встановлення цін на медикаменти є суттєвим кроком, що потребує обдуманого підходу для досягнення оптимального балансу.
Питання доступу до лікарських засобів у складних умовах воєнного стану залишається одним з пріоритетних у сфері захисту прав людини. У цьому контексті Постанова Кабінету Міністрів України №168 спрямована на зниження цін на лікарські засоби, є логічним кроком держави у відповідь на зростання соціального запиту щодо регулювання фармацевтичного ринку, зауважив омбудсмен.
Він зазначив, що ці дії були спрямовані на створення більш справедливої цінової політики та покращення доступності медичних препаратів для населення. Згідно з даними Міністерства охорони здоров'я, ціни на понад 100 українських лікарських засобів були знижені, а понад 200 інших препаратів незабаром також чекають на перегляд вартості.
Лубінець повідомив, що проект постанови не був надісланий йому для розгляду та погодження як уповноваженій особі.
"Це викликає занепокоєння, оскільки деякі аспекти залишаються проблемними. Наприклад, без наявності компенсаторних механізмів існує ймовірність, що деякі аптечні заклади, особливо в невеликих містах, можуть втратити свою економічну життєздатність. Це створює серйозні ризики для зменшення аптечної мережі в віддалених районах, де і так доступ до медичних послуг обмежений", - підкреслив уповноважений Верховної Ради з прав людини.
За його словами, фактично, документом запроваджуються граничні рівні постачальницько-збутових надбавок, розширюються контрольні повноваження державних органів у сфері цінової політики на медичні препарати. А також забороняються маркетингові виплати аптекам від виробників.
Він зазначив, що для багатьох аптек і дистриб'юторів, особливо невеликих, ці виплати слугували одним з основних джерел доходу. Тому всі економічні втрати, включаючи зростання цін на енергоресурси, транспортні послуги тощо, бізнесу доводиться покривати самостійно. Лубінець також додав, що зменшення доходів по певних групах товарів компенсується підвищенням цін на інші лікарські засоби. Таким чином, зниження цін стосується лише тих медикаментів, які включені до списку МОЗ.
"Як Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, підкреслюю, що реалізація соціально значущих реформ повинна спиратися на принцип пропорційності між цілями державного регулювання та реальними можливостями учасників ринку. Право на доступ до лікарських засобів не обмежується лише їхньою вартістю; воно також включає географічну та фізичну доступність аптек, асортимент життєво необхідних медикаментів, а також безпеку і якість фармацевтичного обслуговування," – зазначив Лубінець.
Він звернувся до Міністерства охорони здоров'я та Державної регуляторної служби з відповідними запитами щодо оцінки впровадження Постанови №168.
"Ми сподіваємося на обґрунтовану державну стратегію, яка зможе одночасно зменшувати ціни та підтримувати інфраструктуру, яка забезпечує це право", - підсумував омбудсмен.