Юридичний портал

ООН висловила занепокоєння щодо обмеження релігійних свобод в Україні, на що Міністерство закордонних справ відреагувало відповідним чином.

Цю інформацію наведено у звіті, який був опублікований 31 грудня 2024 року.

В Організації Об'єднаних Націй вважають, що закон, ухвалений у серпні 2024 року, який забороняє діяльність УПЦ МП в Україні, суперечить міжнародним стандартам. На думку експертів ООН, "національна безпека не може бути підставою для обмеження релігійних свобод відповідно до міжнародних зобов'язань".

Відповідно до внесених змін до законодавства, що регулює діяльність релігійних організацій, забороняється функціонування іноземних релігійних установ, які мають зв'язки з країнами-агресорами, а також їх українських співпрацівників.

У разі, якщо суд виявить зв'язок між українською релігійною організацією та забороненою іноземною структурою, він має право ухвалити рішення про розпуск цієї організації. Це, в свою чергу, може суттєво обмежити можливості окремих осіб практикувати свою віру або переконання в спільноті, а також поставити під загрозу існування самої громади, як зазначається в доповіді ООН.

Згідно з законом, організації можуть бути розпущені у випадках, коли їхні "уповноважені представники" визнані винними у вчиненні злочинів, зокрема тих, що становлять загрозу національній безпеці, або якщо вони мають стосунок до "неодноразових випадків поширення пропаганди ідеології русского миру".

"Такі неясні формулювання створюють двозначність у розумінні правових вимог і можуть призвести до покладення відповідальності на цілі релігійні спільноти за вчинки окремих індивідів", - підкреслили представники ООН.

Пресслужба зовнішньополітичного відомства 2 січня оприлюднила заяву, в якій відкинула звинувачення в обмеженні релігійних свобод в Україні.

"Відкидаємо висновки ООН щодо поправок до Закону України "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій" як такі, що спотворюють дійсність. Укотре наголошуємо, що згаданий у доповіді закон не передбачає заборони жодної з наявних в Україні церков. Він лише не допускає підпорядкування релігійних організацій в Україні керівним центрам, які розміщуються в державі, що здійснила або здійснює збройну агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину її території, а також релігійних організацій, що підтримують збройну агресію проти України", - йдеться у повідомленні.

У пресслужбі підкреслили, що Україна вживає всіх необхідних заходів для охорони своїх громадян від негативного впливу держави-агресора, зокрема через активність релігійних організацій.

У Міністерстві закордонних справ звернули увагу на те, що саме Росія вчиняє злочини проти вірян під час війни, зокрема на тимчасово окупованих територіях, переслідуючи релігійні громади та знищуючи культові споруди.

"Розраховуємо на те, що у своїх доповідях Моніторингова місія ООН з прав людини надаватиме надалі об'єктивні оцінки реальній ситуації зі свободою релігії в Україні та продовжить фіксувати російські злочини проти українських вірян, релігійних громад і лідерів, церковного майна", - резюмували у пресслужбі.

Читайте також