Юридичний портал

ООН повідомила про "бентежне збільшення випадків страти українських військовослужбовців", вчинених російськими силами.

Згідно з пресрелізом Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, опублікованим 3 лютого, російські військові за останні місяці все частіше вдаються до виконання смертних вироків щодо українських солдатів, які потрапили в полон. Стаття з назвою "Тривожне зростання кількості страт полонених українських військових" висвітлює цю серйозну ситуацію.

З початку серпня 2024 року, місія зафіксувала 79 випадків страти, здійснених російськими військовими, а також 24 окремі інциденти, пов'язані зі стратами.

Ці повідомлення вказують на зростаюче занепокоєння, яке висловлюють українські офіційні особи та активісти щодо страти українських військовополонених з боку Росії.

"Численні українські військові, що потрапили в полон або опинилися під контролем російських військових, стали жертвами розстрілів на місці. Свідки також повідомляли про випадки вбивств неозброєних та поранених українських солдатів", - йдеться в звіті Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.

Організація повідомила, що в 2024 році було зафіксовано один інцидент, коли українські збройні сили виконали страту "пораненого та безпомічного" російського військовослужбовця.

"Ці події не виникли на порожньому місці. Громадські діячі в Росії прямо закликали до жорстокого ставлення — навіть до виконання смертних вироків — щодо полонених українських військових", — йдеться у заяві голови місії Даніеля Белла.

"У контексті широких законів про амністію, подібні висловлювання можуть спонукати або стимулювати до неправомірних дій," - зазначила Белл.

Висловлюючи свої думки щодо повідомлень місії у соціальних мережах, міністр закордонних справ України Андрій Сибіга охарактеризував страти як "одну з найбільш масштабних кампаній навмисного знищення військовополонених в новітній історії" і закликав до "невідкладних міжнародних заходів".

"Серйозні розстріли українських військовополонених Росією свідчать про те, що Україна бореться з істинними звірами", - зазначив він у своєму пості в мережі Х.

"Світ повинен не тільки засудити (це), а й вжити термінових заходів, - додав очільник українського МЗС. - Нам потрібні нові ефективні міжнародно-правові інструменти та конкретні кроки для притягнення винних до відповідальності".

Місія звернула увагу на щонайменше три вищезгаданих заклики посадовців РФ, а також на численні дописи в соціальних мережах, написані "військовими групами, пов'язаними із російськими збройними силами, які, як повідомляється, віддають накази або схвалюють страти".

Погрози противнику не залишити нікого в живих, або ведення бойових дій на таких засадах є порушенням гуманітарного права та воєнним злочином, наголошує місія.

"Усі твердження про страти полонених українських військовослужбовців і публічні заяви, які закликають або потурають таким діям, мають бути розслідувані", -- заявила Белл.

"Вищі військові керівники і начальники зобов'язані надавати ясні та однозначні вказівки стосовно забезпечення захисту та гуманного ставлення до всіх військовополонених та осіб, які вийшли з бою," - зазначила вона.

Повідомлення місії від 3 лютого відбиває висновки, зроблені у попередніх звітах.

Зокрема у 41-му звіті Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) про ситуацію з правами людини в Україні в період від 1 вересня та 30 листопада 2024 року, вказано на десятки випадків страти українських військовополонених росіянами.

"З кінця серпня 2024 року УВКПЛ зафіксувало значне збільшення вірогідних заяв про страти українських військовослужбовців, захоплених російськими збройними силами, що стосувалися щонайменше 62 осіб у 19 інцидентах. Крім того, УВКПЛ підтвердило вбивство за допомогою безпілотників з видом від першої особи трьох російських і одного українського військовослужбовця, які вибули з бою, зазнавши важких поранень на полі бою", - зазначено у звіті, складеному на основі роботи Моніторингової місії.

У цьому та попередніх звітах також було вказано на системне застосування тортур проти українських військовополонених, яких утримували росіяни.

На додаток, УВКПЛ підтвердило позасудові страти 170 цивільних осіб з моменту вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року в районах, контрольованих російськими військами, включно з місцями несвободи.

"Важливо усвідомлювати відповідальність за всі ці вбивства. Проте, на жаль, існує практично повна безкарність," - зазначила Нада Аль-Нашіф, заступниця Верховного комісара ООН з прав людини, під час представлення звіту перед Радою ООН з прав людини в Женеві.

Читайте також