Пісарський: Європейські країни мають взяти на себе роль США в ініціативах з розвитку та гуманітарної допомоги.
"Якщо Сполучені Штати вирішать зменшити свою участь у розвитку партнерських країн, Європа має взяти на себе цю роль. Вона є нашою основною лінією захисту, а витрати на цю допомогу є незначними в порівнянні з військовими витратами", -- зазначив керівник Фонду Казімежа Пуласького, політолог Збігнєв Пісарський.
У січні, на старті своєї другої каденції, президент США Дональд Трамп видав указ про призупинення всіх міжнародних допоміжних програм на 90 днів. Це рішення, передусім, вплинуло на діяльність Американського агентства з міжнародного розвитку (USAID).
У розмові з PAP президент Фонду імені Казімежа Пуласького Збігнєв Писарський звернув увагу на те, що попередня концепція світу з відносним миром у ньому завдяки домінації Сполучених Штатів, реалізувалась за допомогою трьох інструментів. Перше -- це військова присутність США у світі, друге -- економічна присутність і торгівельні зв'язки, а третє -- публічна дипломатія, яка використовувала міф про американську мрію.
Одним із ключових засобів публічної дипломатії США стала підтримка розвитку країн, що перебувають на стадії становлення, яку забезпечувало Американське агентство міжнародного розвитку (USAID). Це агентство було засноване в 1961 році під час президентства Джона Ф. Кеннеді і з тих пір активно працює у сфері міжнародної допомоги.
"Несподіване закриття USAID без належної підготовки викликало асоціації з виведенням американських військ з Афганістану — це, по суті, означає відмову від досягнень, які були створені завдяки багатомільярдним інвестиціям, що надійшли від американських платників податків," — зазначив Писарський.
Не зважаючи на численні, на жаль, хибні інформації щодо діяльності USAID, насправді ця організація реалізовувала зовнішню політику Сполучених Штатів, підтримуючи проекти та ініціативи, які відповідали американським національним інтересам. Наприклад, у таких сферах, як просування демократії, розвиток вільного ринку, захист прав людини та підтримка осіб, які опинилися в неприязному середовищі. Ця діяльність була узгоджена з основоположними цінностями США, -- зазначає президент Фонду імені Казімежа Пуласького, аналітичної установи, що спеціалізується на міжнародній політиці та безпеці.
Він вважає, що в нинішній адміністрації Вашингтона спостерігається явна стигматизація всіх ініціатив, які "USAID реалізовувало протягом багатьох років". Це організація сприймається як символ "зла", що походить від попереднього уряду, і цей наратив міг би бути створений ворогами Сполучених Штатів та тими, хто дотримується абсолютно іншої системи цінностей.
"Це зазвичай пов'язують з китайцями або росіянами, які представляють абсолютно інший набір цінностей у порівнянні з тими, що традиційно асоціювалися з Америкою та Європою," – підкреслив Пісарський.
Створення США "діри" в глобальній допомозі розвитку, на думку співрозмовника PAP, з одного боку, є відмовою від досягнутого, а з іншого -- запрошенням інших до заповнення цієї прогалини.
"Цю вакантність заповнять чужі фінанси та історії", -- зауважив фахівець.
Він оцінив, що колишні отримувачі допомоги від США готові до сприйняття європейської системи цінностей.
Часто у них відсутні інші можливості. Ми говоримо, наприклад, про цінності, сприятливі для демократії, в тих країнах, де демократія зазнає тиску. Відомо, що місцеве середовище може не пропонувати належного фінансування, а для багатьох з них підтримка USAID стала справжнім питанням виживання, -- зазначив Пісарський.
"Якщо ми зараз ігноруватимемо таких людей, то, по-перше, вони не зможуть продовжувати втілювати цінності, які є важливими для нас. По-друге, це може призвести до їхнього радикалізму, адже вони відчуватимуть себе зрадженими. Є ризик, що до них звернеться хтось із зовсім іншою системою цінностей, можливо, більш близькою до авторитарних режимів, і почне налаштовувати їх проти нас", -- зазначив експерт.
Прикладом такої групи можуть слугувати моджахеди з Афганістану, які у 80-х роках минулого століття, під час радянської окупації, отримували допомогу з боку Сполучених Штатів. Після того як їм вдалося відбити нападників, вони залишилися сам на сам із численними викликами. У 90-х роках багато з них стали частиною талібів.
"Це відомо з історії. Я вважаю, що, з одного боку, ми маємо наших партнерів, які відкриті до співпраці із Західними країнами, і Європа повинна продовжувати цю взаємодію, підтримуючи тих, хто поділяє наші цінності. Якщо цього не відбудеться, можуть виникнути радикалізовані групи, які виступатимуть проти Європи та Сполучених Штатів, що загрожує всім нам. Час діяти настав. Якщо Сполучені Штати втрачають інтерес до допомоги в розвитку, європейська ініціатива повинна зайняти їх місце", -- зазначив Пісарський.
Наприкінці лютого прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер оголосив про збільшення оборонного бюджету. Одночасно він повідомив про зменшення бюджету на закордонну допомогу. Пісарський, відповідаючи на запитання, чи вистачить коштів на допомогу розвитку, якщо Європа, здається, зосереджена вже радше на витратах на оборону, звернув увагу, що нашу безпеку не залежить лише від озброєнь.
"Оборона включає в себе також здатність наших систем і суспільств протистояти дезінформації, наративам та впливам з боку ворогів. Найефективніше це здійснювати на території віддалених держав, адже саме там формується перша лінія захисту. Чим ближче до нас, тим більше виникає труднощів і витрат," – зазначив президент Фонду Пуласького.
"Витрати, що здійснюються через USAID та інші країни в рамках політики розвитку (Soft power), є символічними порівняно з витратами на озброєння (Hard power). Одночасно вони є такими, які взаємодоповнюють одне одного. Це речі, які підтримують одна одну та полегшують реалізацію військових цілей, зокрема роззброюючи на початковому етапі потенційні загрози. Відмова від цього та ще спроби очорнити чи дискредитувати попередні зусилля є не тільки незрозумілими, а і йдуть всупереч інтересам демократичних країн", -- підсумував Пісарський.
На веб-ресурсі Фонду Пуласького доступні звіти за період з 2013 по 2023 роки. З цих документів можна зрозуміти, що у 2022 та 2023 роках аналітичний центр отримував фінансування від USAID. Писарський повідомив PAP, що ці гранти складали менше одного відсотка від загального бюджету.
Нагадаємо, президент США Дональд Трамп у січні наказав зробити 90-денну перерву в наданні будь-якої закордонної допомоги. Також було припинено діяльність USAID по всьому світу, що загрожувало постачанню життєво важливої їжі та медичної допомоги, а також викликало хаос у глобальних гуманітарних діях.
Як зазначає Reuters, у податковому році 2023 США передали 72 мільярди доларів допомоги по всьому світу. Це включає, зокрема, здоров'я жінок у зонах конфлікту, доступ до чистої води, лікування ВІЛ/СНІДу, енергетичну безпеку та антикорупційні заходи. Адміністрація вирішила ліквідувати підтримку 5800 різних проєктів на суму 54 мільярди доларів.
У середу Верховний суд Сполучених Штатів відхилив пропозицію Вашингтона припинити фінансування іноземних організацій за їхню виконану роботу. Суд підтвердив рішення окружного судді, який зобов'язав терміново провести виплати контрактникам.