Юридичний портал

Напад на харківського педагога, який вчинив працівник територіального центру комплектування, розглядається як випадок "хуліганства".

Цю інформацію кореспонденту Укрінформу надали в пресцентрі Головного управління Національної поліції Харківської області.

"Поліція повідомила, що було розпочато кримінальне провадження за статтею, що стосується хуліганства, проте наразі підозрювані ще не оголошені."

Речниця Харківського обласного територіального центру комплектування та соцпідтримки Олена Родіна в коментарі агентству підтвердила, що чоловік у військовій формі, який фігурує на відео, дійсно є співробітником центру комплектування і того дня діяв на визначеному маршруті групи оповіщення, наразі він відсторонений. Службова перевірка ще триває. Її результати, скоріше за все, не оприлюднюватимуть на офіційній сторінці ТЦК у соцмережах (установа публікує інформацію лише про те, що перевірку призначено).

"Відкрито службове розслідування, яке наразі продовжується. Безумовно, він не виконує своїх функцій щодо інформування населення. Ми рішуче засуджуємо такі дії військовослужбовця, оскільки це абсолютно неприйнятно, незалежно від обставин чи вказівок. Водночас ми усвідомлюємо, що цей військовослужбовець прибув з фронту, і навряд чи вчинив би так без серйозних причин, хоча такі вчинки, звісно, не можуть бути виправданими," - зазначила Родіна.

На уточнення, чи дійсно вказаний співробітник ТЦК має бойовий досвід, речниця відповіла так: "У мене дані - в нього є УБД (статус учасника бойових дій - ред.)".

Адвокат Роман Лихачов, аналізуючи гучний інцидент, акцентує увагу на правовій оцінці, наданій поліцією, і висловлює припущення, що військовослужбовець може уникнути покарання, якого вимагає суспільство.

"У кожному випадку злочину, пов'язаного із заподіянням шкоди здоров'ю, необхідно провести медичну експертизу. Ми спостерігаємо протиправні дії, такі як замахи кулаком і нанесення ударів, проте, якщо не буде виявлено тілесних ушкоджень, кримінальне провадження може зовсім не розпочатися. Це з точки зору адвоката щодо перспективи справи. На основі відеоматеріалів я особисто помічаю, що удари завдавалися так, щоб уникнути утворення синців. Щодо правової кваліфікації ситуації, поліція поводиться так, ніби не усвідомлює, що йдеться про військовослужбовців. Як я розумію, мова йде про "осіб у військовій формі", що означає, що це навіть не військові, а просто "схожі на військових". З численних справ, з якими я стикався, часто трапляється, що фігуранта звільняють з відповідальності заднім числом, або з'ясовується, що він є членом добровольчого формування, внаслідок чого правова кваліфікація — заподіяння тілесних ушкоджень представниками військкоматів — повністю відпадає", - розповідає Лихачов.

Він зазначає, що у разі чіткого встановлення того, що правопорушником є військовослужбовець ТЦК, кримінальне провадження повинно було б бути передано до Державного бюро розслідувань.

"У цьому контексті важливу роль відіграє реакція керівництва обласного ТЦК, зокрема, яку інформацію вони нададуть слідчим. Чи був це чітко окреслений маршрут, чи ж йдеться про належним чином сформовану групу оповіщення, а не просто військовослужбовці ТЦК, які випадково натрапили на особистий конфлікт з громадянином," - підкреслює адвокат.

За словами Лихачова, вирішити проблему "конфліктів" на вулицях, в яких беруть участь працівники ТЦК, можна шляхом впровадження боді-камер.

"Всі ці 'пояснення', що громадянин нібито 'спровокував конфлікт', одразу втратили сенс. Якби були записи тих випадків, коли військовослужбовці дійсно зазнають агресії чи нападу і змушені захищатися, ситуація виглядала б інакше. Натомість навіть у поліцейських, які працюють у складі груп оповіщення ТЦК, відсутні боді-камери," - зазначає адвокат.

Він також відзначає, що в Харкові кількість випадків, пов'язаних із ТЦК, значно перевищує цю цифру в інших містах.

"Ми говоримо лише про ті ситуації, які зафіксовані на відео свідками. Тож виникає запитання, чому це трапляється", - підкреслив Лихачов.

У той же час у соціальних мережах користувачі активно демонструють свою підтримку вчителю з Харкова. Поряд із розкриттям імені військового, в інтернеті з'являються його фотографії, зроблені десять років тому в Бєлгороді, а також з вуличних протестів.

Кулік Олександр, який обіймає посаду керівника інформаційного відділу Дергачівської міської ради та є близьким другом потерпілого вчителя, заявляє, що військовослужбовець ТЦК Сергій В. "в минулому активно висловлювався на підтримку антимайдану, публікуючи антиукраїнські коментарі в соціальних мережах".

"Дуже прошу усіх поширювати дописи щодо несправедливості у бік Юри (вчителя -- ред.), щоб зв'язати руки тим, кому кортить зам'яти цю справу. Щоб вирішити проблему, про неї треба говорити", - зазначив Кулік.

Як повідомлялося раніше, 11 травня в соціальних мережах з'явилося відеозапис з Харкова, на якому зафіксовано, як правоохоронці перевіряють документи у чоловіка біля автомата з продажу води. Один з офіцерів двічі вдарив його в живіт, хоча на запису видно, що затриманий поводився цілком спокійно.

В обласному центрі комплектування та соціальної підтримки повідомили, що "суперечка виникла через провокаційні дії з боку одного з громадян". Окрім того, зазначалося, що "керівництво та персонал Харківського обласного центру комплектування та соціальної підтримки рішуче засуджують дії військовослужбовця, який став учасником конфлікту, що переріс у фізичне протистояння". Також в ТЦК ініціювали проведення службового розслідування.

13 травня міський голова Ігор Терехов повідомив, що постраждалий - учитель історії, прав людини та "Захисту Вітчизни", який має законну відстрочку. Міський голова закликав правоохоронців провести розслідування та притягнути співробітника ТЦК до відповідальності.

Читайте також