Юридичний портал

"Пологовий туризм" та українські жінки: Які причини спонукають народжувати в США для отримання громадянства та які зміни планує внести Трамп?

20 січня, в день свого вступу на посаду, президент США Дональд Трамп підписав указ, який скасовує автоматичне надання американського громадянства дітям, народженим на території країни. На цей момент більше 20 штатів вже подали позови проти цього рішення.

Президентське рішення може вплинути на українських жінок, які народжують у США, зокрема, на так званих "туристок-породіль" – осіб, що прибувають до Сполучених Штатів на кілька місяців з метою народження дитини, яка автоматично отримує американське громадянство.

Згідно з оцінками Центру вивчення імміграції у Вашингтоні, приблизно 33 тисячі жінок щорічно приїжджають до США з туристичними візами з метою "пологового туризму". Проте, скільки з них є українками, залишається невідомим, адже агентства не діляться цією інформацією.

Олена Бальмiлер, яка походить з Києва, дев'ять років тому вирушила до США, щоб народити свого сина. У 2017 році вона заснувала компанію в Маямі, що спеціалізується на організації процесу пологів.

"Я двічі ставала матір'ю в США: у 2016 році в Маямі народила першого сина, а п'ять років тому - другого в Каліфорнії. Мене надихнула ідея скористатися цією можливістю, щоб, по-перше, забезпечити своїм хлопцям громадянство, а, по-друге, це був справжній виклик, не схожий на звичні варіанти. Маямі стало для мене чимось зовсім новим", - поділилася засновниця компанії "AIST" Олена Бальмілер.

Зараз її компанія допомагає народжувати у США людям із різних країн, зокрема з України.

"До нас звертаються жінки з різних куточків планети. Ситуація така, що деякі з них можуть бути українками, які живуть у Лондоні, але вирушають до Америки для пологів. Є й ті, хто оселився в Польщі, Туреччині або Дубаї. Вони розкидані по всьому світу, але обирають наше місце для народження своїх дітей," - ділиться власниця компанії, яка надає підтримку цим матерям.

Вона зазначає, що під час війни кількість українських клієнтів зросла:

Число зросло, адже в нашій країні ситуація з безпекою залишає бажати кращого. Америка залишається місцем, де медичні послуги на дуже високому рівні, тут почувається безпечно. Крім того, більшість дівчат мріє провести свою відпустку в такому чудовому місті з прекрасним кліматом, як Маямі.

Ціна на пологовий тур, що триває близько двох місяців, перевищує 25 тисяч доларів.

"Ми пропонуємо широкий спектр послуг у сфері медичного туризму, зокрема організацію пологів у Маямі. Наша мета — забезпечити всім необхідним кожну людину та родину, яка планує народження дитини. Ми допомагаємо з оформленням віз, пошуком житла для оренди або покупки, вибором лікарні і лікаря, супроводом на усі візити, а також підтримкою під час пологів, включаючи допомогу доул та оформлення документів для новонароджених", — зазначила Олена.

Клієнти її компанії, попри указ Дональда Трампа, скасовувати пологи у США не планують.

"Всі приїжджають, ніхто не відмовляється... У нас є група людей, які прибувають цього та наступного місяця... Наразі в Маямі знаходяться 15 сімей, деякі з них вже стали батьками. Є й ті, хто ще чекає на появу малюків. Ми також чекаємо на ще 8 сімей."

Олена повідомляє, що в даний час документи для новонароджених видаються так само, як і раніше.

"Жодних кардинальних змін немає. Указ Трампа заблокований на певний час, тому всі, хто тут народили, отримають документи. Ті, хто народжують після указу, також отримують документи в тому ж порядку, за тією ж схемою, яка була раніше... Всі держоргани видають документи в тому ж порядку, в якому видавали, ніяких змін немає і затримок теж".

"Пологовий туризм" в США є легальним явищем, що виникло внаслідок дії 14-ї поправки до Конституції. Ця поправка забезпечує надання американського громадянства кожній дитині, яка з'явилася на світ на території Сполучених Штатів.

14-ту поправку ратифікували в 1868-му році після завершення Громадянської війни, аби звільнені раби та їхні діти набули громадянства.

"14-а поправка була впроваджена з метою надання громадянства через право народження... Це концепція, відома як 'право землі'. Спочатку її метою було забезпечити можливість отримання громадянства для темношкірих рабів", - зазначила в інтерв'ю Голосу Америки імміграційна адвокатка з 20-річним досвідом, експертка Національного форуму жінок Азійсько-тихоокеанського регіону Тайєт Дуонг.

Згідно з інформацією від Олени Бальмілер, дитина може отримати американський паспорт у Флориді вже на першому тижні після народження. Проте, слід враховувати, що строки видачі документів можуть варіюватися в залежності від конкретного штату.

"Після народження дитини, приблизно через 28 годин, батьки можуть отримати важливий документ - свідоцтво про народження. Це свідоцтво є першим кроком у процесі отримання американського паспорта, соціального страхування та легалізації. Паспорт можна оформити вже через 4 дні після пологів."

Громадянство дитини відкриває можливість для батьків отримати громадянство США в майбутньому.

"Коли дитина стає громадянином США і досягне 21-річного віку, вона має можливість подати петицію для возз'єднання сім'ї своїх батьків", - зазначила Бальмілер. - "Після позитивного розгляду петиції батьки зможуть отримати імміграційну візу та статус постійного резидента".

Оскільки "пологовий туризм" у США - недешевий, такі люди мають заможнє життя в тих країнах, де мешкають, тож отримати громадянство у США для самих батьків, каже Олена, не є головною ціллю:

"Стовідсотково всі родини, які прилітають до нас на пологи, їдуть туди, звідки прилетіли... У тих країнах, де вони проживають, в них є бізнеси, робота, і т.д. Вони не можуть тут залишитись, прилетіти в Америку і все залишити. Тому ціль така, щоб подарувати дитині громадянство насамперед, і щоб у дитини був вибір і можливості в майбутньому".

У свій перший робочий день Дональд Трамп підписав документ, що носить назву "Охорона значення та цінності американського громадянства".

Згідно з цим документом, діти, чиї батьки не є громадянами Сполучених Штатів і не мають статусу постійного мешканця, не можуть автоматично отримати американський паспорт, навіть якщо вони легально перебувають у країні.

"Чотирнадцята поправка завжди виключала громадянство за правом народження осіб, які народилися в Сполучених Штатах, але не "підпадають під їхню юрисдикцію", - йдеться в тексті указу.

Представники Білого дому висловили своє бачення, зазначивши, що 14-та поправка до Конституції інтерпретується невірно. Вони підкреслили, що насправді в ній йдеться про те, що право на громадянство при народженні мають лише ті особи, які "підпорядковані юрисдикції" Сполучених Штатів.

"Адміністрація вважає, що надання громадянства за правом народження суперечить Конституції, і саме з цієї причини президент Трамп ухвалив цей указ", - повідомила 28 січня прес-секретар Білого дому Керолайн Левітт.

Прихильники цього указу вважають, що такий захід є важливим для відновлення справедливості в імміграційній системі держави.

"Президент Трамп ясно висловив свою позицію, підкресливши, що відновлення справедливості в імміграційній системі та захист справжнього сенсу 14-ї поправки є важливими аспектами його плану повернення Америки до величі. Історичний указ про скасування громадянства на основі народження, за словами конгресмена-республіканця Браяна Бебіна, є необхідним кроком вперед."

Указ президента планував вступити в силу 19 лютого, проте наразі він затримується через судовий розгляд. Генеральні прокурори з не менше ніж 22 штатів, а також з двох міст — Вашингтона та Сан-Франциско, разом із рядом правозахисних організацій, ініціювали юридичні позови проти цього указу.

Вони заявляють, що цей указ суперечить Конституції, оскільки президент не має права вносити зміни до неї одноосібно.

Верховний суд Сполучених Штатів, ще в XIX столітті, інтерпретував 14-ту поправку до Конституції, стверджуючи, що право на громадянство за народженням поширюється також на дітей іммігрантів, зазначає адвокатка з питань імміграції.

"У 1898 році Верховний суд виніс рішення у справі Вонг Кім Арка, яке стосувалося правового статусу багатьох китайських іммігрантів. Суд постановив, що 14-та поправка Конституції поширюється на цих іммігрантів, що дозволило їм отримати громадянство. Цей принцип, що став основою прав людини, діє вже понад півтора століття і був визнаний всіма трьома гілками влади, а також численними політичними адміністраціями", - зазначила Тайєт Дуонг.

Згідно з позовом низки штатів, близько 150 тисяч дітей щороку народжуються у США від батьків без легального імміграційного статусу по всій країні. Через відсутність громадянства, кажуть позивачі, вони можуть залишитися без належної медичної допомоги.

"Конституція не допускає жодних нових тлумачень стосовно виконавчої влади в цьому питанні – вона є зрозумілою, стабільною та обов'язковою. Цей указ має на меті зруйнувати цю чіткість, викликаючи правову невизначеність і позбавляючи базових прав дітей, які народилися в цій країні," – підкреслив генеральний прокурор Північної Кароліни від Демократичної партії Джефф Джексон.

У Білому домі своєю чергою заявили, що готові відстоювати президентське рішення у Верховному суді, якщо доведеться.

"Ми готові боротися з цим аж до Верховного суду, якщо буде потрібно, тому що президент Трамп вважає, що це необхідний крок для забезпечення безпеки кордонів нашої країни та захисту нашої Батьківщини", - сказала Керолайн Левітт.

Опитування, яке здійснило Emerson College після інавгурації Трампа, показало, що 45% американців підтримують ідею про те, щоб діти іммігрантів без документів не отримували автоматично громадянство, в той час як 37% висловилися проти зміни цієї політики.

Читайте також