Помер колишній президент США Джиммі Картер: які скандальні висловлювання про Україну залишилися в пам'яті.
Джиммі Картер, 39-й президент Сполучених Штатів Америки (1977-1981) помер 29 грудня у віці 100 років. Він запам'ятався неоднозначними висловлюваннями про Україну та російську агресію.
Після агресії Росії в 2014 році він мав надію, що Москва виконуватиме Мінські угоди, і виступав проти постачання зброї для Збройних сил України з боку США. Проте 24 лютого 2022 року політик рішуче засудив розв'язану Росією повномасштабну війну і закликав підтримати українців у їхньому праві на мир, безпеку та самовизначення, повідомляє Обоз.
У 2014 році в інтерв'ю PBS NewsHour Джиммі Картер висловив думку, що анексія Криму Росією була "неминучою". Проте він також зазначив, що якщо Володимир Путін вирішить продовжити агресивні військові дії, його потрібно буде "зупинити".
"Не зважаючи на дії західного світу, Росія все рівно реалізувала б свої наміри, адже росіяни завжди сприймали Крим як свою територію. Як відомо, більшість мешканців Криму прагнули стати частиною Росії, тому це було неминучим розвитком подій", - прокоментував Картер анексію українського півострова агресором.
Тоді він був переконаний, що Кремль не планує ескалацію військових дій щодо України.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Повідомляють про загибель північнокорейського військового, який потрапив у полон.
У даному інтерв'ю політик висловив підтримку щодо надання зброї Україні. "Вважаю, що буде доцільно забезпечити українську армію сучасним озброєнням і продемонструвати всім, що вони отримують цю підтримку," - зазначив він.
2015 рік: Картер у складі делегації так званої "Групи старійшин" (The Elders, складається в основному з колишніх глав держав, які "використовують свій досвід і вплив задля сприяння миру, справедливості та правам людини") їздив до Москви. Під час переговорів про Україну експрезидент США повірив Путіну: нібито той дотримуватиметься Мінських домовленостей.
"Ми залишилися задоволені, тому що всі представники влади, з якими ми тут спілкувалися, ясно говорили, що російська сторона дуже хотіла б побачити повне виконання Мінських домовленостей, які були опрацьовані спільно Росією, Україною, Францією і Німеччиною. І в мене не залишилося сумнівів у тому, що Росія дійсно хотіла б бачити ситуацію врегульованою у всіх аспектах. Так що, власне, потрібно вирішити лише одне завдання - виконати Мінські домовленості", - сказав він після поїздки "Голосу Америки".
Картер вважав, що "Мінський процес" є "оптимальним підходом до довгострокового вирішення української ситуації".
Відповідаючи на запитання щодо військової допомоги, він висловив: "Мені б дуже хотілося, щоб постачання зброї до України не відбувалося, як для Києва, так і для східних регіонів. Я надіюся, що президент Обама не ухвалить рішення про відправку озброєння".
У цьому інтерв'ю політик знову висловив свою думку, що мешканці Криму нібито прагнули приєднатися до Росії. До того ж, він використав аналогічне викривлення історичних фактів, як і російська пропаганда, заявивши, що "Микита Хрущов багато років тому - хоча, насправді, не так вже й давно - передав Крим Україні як жест доброї волі".