Порушення основних цінностей: Данія закликає до позбавлення Угорщини права голосу та фінансової підтримки з бюджету ЄС.
Данія закликає Європейський Союз активізувати всі свої правові механізми проти Угорщини, позбавивши її голосу та фінансових ресурсів блоку, використовуючи процедуру, що неофіційно отримала назву "політична ядерна кнопка". Копенгаген переконаний, що Угорщина порушує основні цінності ЄС, зокрема, перешкоджаючи вступу України до Союзу.
Про це заявила пані міністр у справах Європи Марі Бʼєрре під час брифінгу в данському місті Орхус, де Європейська комісія перебуває з візитом, оскільки Копенгаген перебирає на себе головування в Раді ЄС. Слова Марі Бʼєрре цитує Politico.
Б’єрре, виступаючи в присутності представників Єврокомісії, підкреслила, що країна-член Європейського Союзу, яка діє у спосіб, подібний до Угорщини, не має права голосувати щодо будь-яких рішень. Внаслідок цього Данія планує вжити необхідних заходів.
"Ми все ще спостерігаємо за порушеннями основних цінностей. Тому ми вирішили продовжити процедуру відповідно до статті 7 та слухання щодо Угорщини", - підкреслила пані міністр.
Б'єрре зазначила, що, крім тимчасового призупинення права голосу Угорщини, Данія має намір підняти питання про обмеження доступу Будапешта до європейських фінансів. Вона підкреслила, що країни, які не дотримуються європейських норм, не повинні мати можливість отримувати фінансову підтримку від ЄС.
Також міністр розкритикувала блокування вступу України до Євросоюзу, яким хизується Будапешт. Б'єрре натякнула, що Данія готова використати будь-які наявні політичні та інші методи, щоб просунути питання переговорів з Україною про членство.
Водночас вона підкреслила, що Копенгаген не схвалює ініціативу розпочати переговори з Молдовою окремо від України, виступаючи за одночасне відкриття переговорного процесу з обома державами.
У Договорі про створення Євросоюзу є стаття 7, яка дозволяє карати державу-члена ЄС за порушення основоположних цінностей, на яких базується блок - верховенство права, демократичні засади, права людини та інше.
Вважається, що використання цієї статті слугує останнім засобом Єврокомісії у протистоянні з країнами, що порушують правила. Тому цю статтю неофіційно охрестили політичною "ядерною опцією".
Брюссель вже неодноразово звинувачував Угорщину в порушенні законодавства, але жодного разу процедуру позбавлення її голосу в блоці не доводили до кінця. Проте якщо цю політичну "ядерну кнопку" активізують, Угорщина серед іншого більше не зможе впливати на питання розширення блоку, запровадження санкцій та прийняття інших важливих рішень.
Як раніше інформував OBOZ.UA, Угорщина перешкодила Україні в її прагненні приєднатися до Європейського Союзу. Для цього Будапешт скористався принципом одностайності, що діє серед держав-учасниць у процесі розширення ЄС.