Представник Президента в Криму виступила в Європейському парламенті: Питання прав людини на півострові перебуває в критичному стані.

Постійна представниця наголосила, що тимчасова окупація Криму у 2014 році була початком російської агресії проти України, адже окупація півострова стала не лише викликом для територіальної цілісності держави, а й глибокою гуманітарною та безпековою кризою, яка стосується всієї Європи.
Куришко акцентувала увагу на екологічних ризиках, що постали в результаті окупації та, відповідно, мілітаризації Криму. На сьогоднішній день Росія послідовно завдає шкоди екосистемі півострова: від забруднення ґрунтів і вод морів до масового нелегального видобутку корисних копалин і вирубки лісів.
"Конфлікт за Крим - це не просто боротьба за землю. Це також питання відновлення прав людини, підтримки корінних народів України, охорони навколишнього середовища та забезпечення безпеки в Чорноморському регіоні", - підкреслила Куришко.
Вона акцентувала увагу на тому, що ситуація з правами людини на півострові є вкрай тривожною. З моменту початку окупації зафіксовані численні випадки насильницьких зникнень, катувань, арештів на політичному підґрунті, а також обмеження свободи слова і релігійних переконань. Найбільш уразливою категорією залишаються кримські татари: серед 223 політичних вʼязнів, 133 становлять представники цієї етнічної групи.
Куришко підкреслила значення рішення Європейського суду з прав людини у справі "Україна проти Росії", яке було прийнято в червні 2024 року. Суд встановив, що Російська Федерація несе відповідальність за систематичні порушення прав людини на території Криму.
Постійна представниця висловила вдячність урядам Латвії, Литви, Канади, Польщі, Естонії, а також сенату Чехії за те, що офіційно визнали депортацію кримських татар 1944 року як акт геноциду.
Також Куришко представила концепцію України щодо повернення Криму та його реінтеграції. Вона поділилася вже розробленими стратегіями, які включають економічне відновлення, когнітивну деокупацію, відновлення справедливості, а також ініціативу першої леді України Олени Зеленської - Глобальні українські студії. Ця ініціатива охоплює і кримськотатарські студії, які впроваджуються в університетах Європи.
"Ми не просто віримо у повернення Криму. Ми до нього готуємося -- ретельно, системно, з глибоким розумінням викликів і відповідальністю перед людьми, які чекають на справедливість", -- додала постійна представниця.
Раніше в інтерв'ю Укрінформу Ольга Куришко зазначила, що в тимчасово окупованому Криму російські власті посилили репресії проти місцевих мешканців. Особливо це стосується затримань осіб, які брали участь у проукраїнських акціях з 2014 року.