Повернення українських дітей є невід'ємною складовою мирних переговорів та важливим елементом тиску на Російську Федерацію: відбулася конференція "United for Justice". "United for Survivors" – офіційний веб-ресурс Президента України.
Забезпечення повернення українських дітей, які були депортовані або примусово переміщені Росією, вимагатиме включення даного питання в мирний переговорний процес, а також посилення тиску на Російську Федерацію. Таку думку висловила Дарія Зарівна, радниця керівника Офісу Президента України та операційна директорка організації Bring Kids Back UA, під час конференції "United for Justice. United for Survivors".
"Дуже важливо, щоб це питання не загубилося, тому що це те, чого хочуть росіяни. Сьогодні ми всюди говоримо про заходи для зміцнення довіри. І одним із них обов'язково має бути безумовне повернення українських дітей", - сказала вона.
Крім того, потрібен гуманітарний доступ і повна інформація про всіх викрадених дітей. Адже є дані про 19 546 депортованих РФ юних українців, хоча насправді їх набагато більше. Мільйон шістсот тисяч дітей перебувають на тимчасово окупованих Росією територіях, де зараз проводять військово-патріотичні змагання "Зарніца 2.0". На них дітей готують як операторів БпЛА, штурмовиків, пропагандистів і кіберсолдатів.
Дарія Зарівна також звернулася до всіх із закликом підтримати ініціативу Президента України Володимира Зеленського "Bring Kids Back UA", в рамках якої вдалося повернути на батьківщину 1307 дітей.
Баронеса Гелена Кеннеді, директорка Інституту прав людини при Міжнародній асоціації юристів та співголова Міжнародної робочої групи Bring Kids Back UA разом із керівником Офісу Президента Андрієм Єрмаком, підкреслила, що злочини, вчинені проти українських дітей, ставлять під сумнів стабільність міжнародного правового порядку.
"Ми не можемо дозволити, щоб політичні інтереси визначали напрямок міжнародних зв'язків у настільки чутливих справах, як це. Світова спільнота повинна підкреслити, що депортація дітей є неприпустимою межою", - зазначила вона.
Радниця Президента з прав дитини та дитячої реабілітації Дар'я Герасимчук підкреслила, що цього року Російська Федерація знову повинна опинитися у "списку ганьби" за вчинені злочини проти українських дітей. Після цього, відповідно до спеціального механізму Ради Безпеки ООН "Діти та збройні конфлікти", проти неї повинні бути введені особливі санкції з боку Ради Безпеки.
Судовий адвокат та заступник керівника команди, що працює над ситуацією в Україні в Офісі прокурора Міжнародного кримінального суду, Алексіс Демірджян під час онлайн-презентації підкреслив, що після видачі ордерів на арешт Володимира Путіна та уповноваженої з питань дітей Марії Львової-Бєлової, Офіс прокурора МКС продовжує активно збирати необхідні дані та докази. Зокрема, йдеться про виявлення більш широкої мережі осіб, які мають відношення до цих злочинів у Російській Федерації, як на федеральному, так і на регіональному рівнях.
Вікторія Літвінова, заступниця Генерального прокурора України, повідомила, що Європейський Союз, Сполучені Штати, Канада та Україна вжили заходів у вигляді санкцій проти 152 осіб, які були залучені до депортації та незаконного перевезення українських дітей.
"Ми закликаємо вас не послаблювати цей тиск, а посилювати його. Закликаємо всі держави та установи використовувати всі доступні правові механізми - національні та міжнародні - для забезпечення справедливості", - сказала вона.