Повстанці атакують Алеппо. Яка ситуація в Сирії та де зник Асад?
Масштабна атака та захоплення Алеппо: які події розгортаються?
Наступ стартував у середу, 27 листопада, в той же день, коли в сусідньому Лівані було оголошено про вступ в силу угоди про перемир'я між Ізраїлем та проіранською організацією "Хезболла".
Тисячі повстанців, очолюваних ісламістами з "Хайят Тахрір аш-Шам" (ХТШ), розпочали атаку на урядові війська Сирійської арабської армії (САА) у західному районі провінції Алеппо. Вони оголосили, що наступальна кампанія під назвою "Стримування агресії" стартувала як реакція на обстріли. Це стало першим значним загостренням конфлікту після укладення перемир'я в березні 2020 року.
Протягом перших 10 годин опозиційні сили зайняли десятки населених пунктів і захопили базу 46-го полку урядових військ, відому як "База 46", а також наблизилися до Алеппо на відстань близько 5 км.
Зображення: військові з сирійської групи "Хайят Тахрір аш-Шам" (Getty Images)
Напередодні опозиція просунулась у східній частині Ідліба, підійшла до стратегічної траси М5 та атакувала аеропорт Нейрап біля Алеппо, де присутні проіранські угруповання, знищили вертоліт, захопили полонених, склади зброї та військову техніку. Наприкінці другого дня було зайнято близько 40 міст і сіл.
Сьогодні, після триденного протистояння, повстанські сили змогли прорвати оборонні лінії в західних околицях Хамданії, Нового Алеппо та Захри, увійшовши безпосередньо в місто.
"Наші сили почали заходити до міста Алеппо", - цитує CNN заяву нещодавно сформованої повстанської коаліції.
Сирійська армія каже, що зіткнулася з "великою атакою, розпочатою терористичними організаціями" з важким озброєнням та безпілотниками. Командування повстанців заявляє про взяття під контроль військового науково-дослідного центру на околиці Алеппо після "інтенсивних зіткнень із силами режиму та іранськими бойовиками".
Згідно з інформацією спостерігачів, західні райони Алеппо були захоплені після вибуху двох замінованих автомобілів. Відомо, що в результаті цього інциденту загинули кілька командирів повстанців, серед яких емір виконавчих сил ХТШ Абу Хасан аль-Маарра та керівник бригади "Північний шторм" Ахмед Мухаммад Оссо. Сирійський центр моніторингу прав людини повідомляє про такі втрати: понад 100 бійців ХТШ і 20 представників союзних угруповань, а також більше 60 осіб з урядових сил.
Тим часом у мережі поширюються відео з повстанцями в Алеппо.
Військові формування Башара Асада разом з російськими союзниками здійснюють активні авіаудари по населених пунктах, що перебувають під контролем опозиції. Інформація свідчить про більше ніж 20 авіаударів по місту Ідліб, а також про бомбардування регіону на північному заході Сирії, поблизу турецького кордону.
Зазначимо, Алеппо - велике місто з населенням під 4 млн осіб. І, швидше за все, відразу зайняти його буде дуже складно.
Новий наступ може призвести до того, що повстанці захоплять Алеппо, що стане суттєвим ударом для Москви та Тегерана. Це викликає занепокоєння серед сирійських, російських та іранських військових, адже Іран ще не оговтався від нещодавніх втрат свого союзника "Хезболли" на півдні Лівану, на якого, зокрема, покладається режим Асада.
Повідомляється, що в перші години штурму Алеппо загинув ключовий командир Корпусу вартових ісламської революції Ірану Кіумар Пурашемі, тоді як російська авіація намагалася вибити повстанців із важливої паливної бази сирійської армії у міському районі Хан-ель-Асаль.
Згідно з інформацією, наданою іранськими джерелами, у Алеппо було направлено 25-у дивізію спеціального призначення сирійської армії, раніше відому як "Сили тигра". Цей підрозділ проходив підготовку під керівництвом російських військових інструкторів. Серед інших формувань, які були розгорнуті режимом Асада, можна відзначити палестинську "Єрусалимську бригаду" та 4-у дивізію, що має на озброєнні танки Т-90 і Т-72.
Крім того, в Сирії знаходяться два стратегічні військові форпости Росії, а саме порт військово-морського флоту в Тартусі на східному узбережжі Середземного моря та авіабаза в Хмеймімі.
Останнім бастіоном опозиції в Сирії є місто Ідліб та однойменна провінція. Цю територію здебільшого контролюють ісламісти з угруповання "Хайят Тахрір аш-Шам", проте тут також присутні повстанські групи, що отримують підтримку з боку Туреччини. "Хайят Тахрір аш-Шам" піддається критиці за екстремістські погляди та налагоджені зв'язки з "Джебхат-ан-Нусра", сирійським відділом Аль-Каїди, який функціонував до 2019 року.
Відео: повстанці з Сирії в Алеппо
Турецькі чиновники на умовах анонімності заявили, що опозиційні сили в Ідлібі давно планували наступ з метою витіснити урядові війська. Раніше Туреччина запобігала цим операціям, щоб уникнути ескалації в регіоні. За їхніми словами, наступ почався після провалу дипломатичних зусиль Анкари. Мета - відновити зону деескалації, але обмежений наступ на Алеппо розширився, оскільки урядові сирійські війська почали відступати зі своїх позицій.
Згідно з оцінками західних аналітиків, ескалація бойових дій могла бути ініційована з дозволу президента Туреччини Реджепа Таіпа Ердогана. Він прагне зміцнити свої позиції в переговорах з Асадом, на фоні ослаблення російських сил у Сирії, викликаного війною в Україні.
Атака виглядає як результат детального планування, зазначає фахівець Ради зовнішньої політики "Українська Призма" Олександр Краєв.
"Ми бачимо такі зміни, яких не було з середини 2010-х років. Ми бачимо реально повноцінний, продуманий і підготовлений наступ, чого насправді не очікували навіть ті експерти з Близького Сходу, з якими я спілкуюся", - розповів він РБК-Україна.
Аналітик центру New Lines Institute for Strategy and Policy (Вашингтон) Нік Херас наголошує, що антиурядові сили перебувають у кращому становищі, ніж сирійська армія за підтримки Росії, тоді як Іран зосереджений на Лівані.
Керівник Сирійської обсерваторії з прав людини Рамі Абдель Рахман повідомив, що війська президента Асада не були підготовлені до наступу повстанців у Алеппо.
"Вражає спостерігати, як режимові сили отримують настільки потужні удари, навіть за наявності російського повітряного прикриття та ранніх сигналів про намір ХТШ розпочати цю операцію," - повідомляє AP.
У результаті, за інформацією турецького агентства Anadolu, особи, наближені до режиму Асада, покидають Алеппо в напрямку Дамаска. Щодо сирійського лідера, існують непідтверджені свідчення про його терміновий візит до Москви. Зокрема, канал Halab Today, що поширив цю інформацію, посилається на анонімні джерела.
Сьогодні прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков не став коментувати наявні чутки. "Немає сенсу щось говорити з цього приводу", - підкреслив він, зазначивши, що Москва вважає дії повстанців "порушенням суверенітету Сирії".
Відео: бунтівники оволоділи трофейною зброєю російського виробництва.
Варто відзначити, що Алеппо стало епіцентром однієї з найсуворіших битв на початку громадянської війни в Сирії. Тут зіштовхнулися збройні сили Сирії, а згодом і Росії, з опозиційною "Вільною сирійською армією" та різними ісламістськими угрупованнями. У цих жорстоких сутичках також брали участь курдські воїни з "Загонів народної самооборони".
Тривала чотири роки патова ситуація завершилася в липні 2016 року, коли війська Асада перекрили шляхи постачання для повстанців. У відповідь на це, у вересні та жовтні вони спробували здійснити контратаку, проте не змогли пробити облогу. У листопаді урядові сили розпочали наступальні дії, і до грудня їм вдалося захопити Алеппо. Ця битва супроводжувалася інтенсивними авіаударами та артилерійськими обстрілами, які завдавали шкоди житловим районам, здійснюваними спільно російськими та сирійськими військами.
***
Олександр Краєв висловлює думку, що ситуація в Сирії може стати вигідною для України. Він зазначає, що умовна "вісь зла" вживатиме активних заходів, аби стримати ці тенденції. Проте, коли ці процеси стають систематичними, важливим є сам факт їх існування, незалежно від підсумків. У цьому контексті важливою є ймовірність того, що Росія буде змушена відвертати свою увагу на сирійські проблеми.
"Вони змушені переглядати свої ресурси, змінювати фокус уваги та різноманітити свої заходи безпеки. Це для них вкрай складно, особливо з огляду на ті втрати, які вони зазнають в Україні. Тому, в будь-якому випадку, для нас це позитивний знак", - поділився думкою співрозмовник.
Додатково до цього, ситуація в Сирії виглядає більш оптимістичною, оскільки наступ опозиційних сил відбувається на фоні продовження Ізраїлем боротьби проти "Хезболли". Здається, що оголошене перемир'я не принесло очікуваних результатів.
"Відповідно, коли іранські проксі програють у війні ключовій демократичній силі в регіоні, у мене мало причин вважати, що демократичні сили, які борються із сирійським режимом, не досягнуть успіху. Тому що ключова сила цього режиму наразі зазнає поразки", - додав Краєв.