Юридичний портал

Правозахисники знову звернули увагу на проблему кримських політичних в'язнів | UACRISIS.ORG

Кримськотатарський Ресурсний Центр (КРЦ) організував прес-брифінг, присвячений кримчанам, які були ув'язнені через свої політичні переконання. Правозахисники не лише розповіли про важку ситуацію, в якій опинилися ці люди, а й поділилися прикладами успішних випадків їхнього звільнення.

Як підкреслив голова правління КРЦ Ескендер Барієв, у 2024 році спостерігається значна тенденція: окупанти знову активно займаються викраденнями, зокрема на території тимчасово захопленого Криму.

"Коли вони почали навідуватися з обшуками вночі, коли почали погрожувати, що якщо ви не будете відкрито говорити про ці викрадення, то ваші рідні залишаться в небезпеці. На жаль, зазвичай окупанти затримують людей, вивозять їх, і згодом ніякої інформації про них не залишається," - зазначив він.

Ескендер Барієв підкреслив, що близькі люди відіграють значну роль у звільненні політичних в'язнів, а також акцентував на необхідності оперативного інформування про випадки порушення прав людини.

"Якщо інформація буде надана вчасно — не через тиждень чи місяць, а саме своєчасно — це дозволить активізувати такі міжнародні механізми, як спецдоповідачі ООН, до яких ми регулярно звертаємося, а також робочу групу ООН, що займається питаннями насильницьких і недобровільних зникнень. І справді, завдяки такій оперативній реакції вдалося звільнити багатьох людей у 2022 році", - зазначив Голова Правління КРЦ.

За інформацією, наданою менеджеркою з комунікацій організації Тетяною Савчук, під час окупації Криму число політичних в'язнів та осіб, які стали жертвами кримінальних переслідувань, сягнуло 371. Серед них 229 осіб належать до кримськотатарського народу.

Російська федерація не дотримується міжнародних конвенцій, ті конвенції, які вона ратифікувала. І взагалі вона порушує своє внутрішнє законодавство. Це показник, що російська федерація вчиняє злочин, міжнародний злочин, і вона повинна відповідати за це. Про це заявив Представник Уповноваженого з прав жителів Автономної Республіки Крим та міста Акʼяр (Севастополя) Ельвін Кадиров.

Ігор Котелянець, голова Правління громадської організації "Обʼєднання родичів політвʼязнів Кремля" та брат екс-політвʼязня Євгена Панова, поділився інформацією про те, які полонені мають вищі шанси на звільнення і які дії повинні вчиняти їхні родичі для цього.

"Подивіться хто ці звільненні цивільні. Це здебільшого, ті люди, про яких дуже багато говорили, їхні прізвища були відомі, а їхні родичі були дуже активними. Вони брали участь у всіх заходах, на які їх запрошували, всіх пресконференціях, адвокаційних поїздках. Вони самі викладали пости у фейсбуці, заклики, вони розповідали про своє листування зі своїми рідними, вони робили цю історію дуже і дуже публічною. Це дуже добре та дійсно впливає на звільнення", - наголосив Ігор Котелянець.

Дружина колишнього політв'язня Нарімана Джеляла, Левіза Джелял, також виступила з закликом до активного інформування громадськості про інциденти зникнень та викрадень людей.

"Політв'язні, імена яких ми згадували сьогодні, є лише невеликою частиною, - зазначила вона. - Насправді їх значно більше. Деякі з них залишаються невідомими, оскільки не можуть заявити про себе, а інші просто бояться це робити."

Дружина колишнього політв'язня Едема Бекірова поділилася своїм досвідом протистояння репресивній системі Росії. Завдяки зусиллям правозахисників, журналістів, громадських організацій та активістів вдалося вивести на світло питання, пов'язане з її чоловіком.

Читайте також