Активісти з правозахисних організацій звернулися до народних депутатів з проханням утриматися від підтримки законопроєктів, пов'язаних із міжнародними злочинами.
Представники правозахисної коаліції "Україна. Пʼята ранку" разом із глобальною ініціативою "Трибунал для Путіна" закликали українських народних депутатів утриматися від підтримки законопроєктів, що мають на меті встановлення окремого законодавства для розгляду міжнародних злочинів на національному рівні.
"Європейська правда" повідомляє про це, посилаючись на їхню офіційну заяву.
За інформацією правозахисників, 5 грудня Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкти "Про кримінальну відповідальність за міжнародні злочини" (№ 11538) та "Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України у зв'язку із ухваленням Закону України 'Про кримінальну відповідальність за міжнародні злочини'" (№ 11539).
Таким чином, активісти правозахисних організацій, які вже багато років займаються забезпеченням відповідальності за міжнародні злочини, скоєні в умовах збройної агресії проти України, висловлюють думку, що ухвалення цих законопроєктів може негативно вплинути на майбутні розслідування та викликати сумніви щодо потенційних результатів уже наявних справ.
Вони запевняють, що пропонований у законопроєктах підхід регулювати розгляд міжнародних злочинів на національному рівні окремим законом є невиправданим.
Правозахисники також підкреслили, що самі проєкти не враховують думки суддів, прокурорів та слідчих, а також громадськості, що в результаті може суттєво знизити ефективність багатьох процесів правосуддя.
Вони звернулися до народних депутатів з проханням не голосувати за законопроєкти № 11538 і № 11539, наводячи кілька аргументів.
По-перше, вони вважають, що ці ініціативи здатні зашкодити розслідуванням найбільш серйозних злочинів в Україні.
Вони зазначили, у разі прийняття законопроєктів слідчим, прокурорам та суддям потрібно буде застосовувати новий окремий закон до фактів, що мали місце після прийняття № 11538 та № 11539, а КК/КПК - до тих, що були раніше.
Активісти у сфері прав людини стверджують, що запропоновані законопроєкти містять невизначену термінологію, яка в деяких випадках суперечить міжнародним нормам, зокрема Римському статуту.
По-друге, вони підкреслюють, що у разі ухвалення цих законопроєктів існує ймовірність їх визнання неконституційними.
"Це означає, що введення законів у дію не буде гарантувати, що вони будуть запроваджені у сталу практику правосуддя", - зазначили вони.
Як акцентували правозахисники, Конституція України закріплює принцип верховенства права та визначає, що закони приймаються на основі Конституції України та мають відповідати їй.
Отже, для ефективної реалізації на практиці необхідна юридична ясність, яка забезпечує передбачуваність у застосуванні правових норм та запобігає їх довільному тлумаченню.
Правозахисники наголосили, в Україні не передбачена можливість встановлення кримінальної відповідальності чи її деталізація інакше, ніж через внесення змін до діючого Кримінального кодексу України.
"Прийняття окремого закону, який паралельно з дією ККУ буде визначати засади відправлення правосуддя щодо окремої категорії злочинів, може призвести до порушення юридичної визначеності на практиці, створити виклик для слідчих, прокурорів та суддів в частині застосування норм законодавства", - заявили вони.
Вони підкреслили, що це також було вказано у науково-експертному висновку Апарату Верховної Ради України, який, очевидно, не був врахований при розгляді законопроєкту.
Правоохоронці підкреслили, що існуючі труднощі з законопроєктами не можуть бути усунені через поправки між першим і другим читаннями, оскільки вони стосуються основних принципів цих документів.
"Ми закликаємо народних депутатів України не приймати законопроєкт № 11538 та пов'язаний з ним № 11539 від 02.09.2024 та відновити ґрунтовні обговорення, щоб знайти оптимальний шлях імплементації положень Римського статуту в українське законодавство", - додали вони.
Нагадаємо, що 5 вересня у Вільнюсі міністри юстиції держав-учасниць Ради Європи взяли участь у міжнародній конференції, де обговорили наступні етапи створення Спеціального трибуналу для розслідування міжнародних злочинів, вчинених Росією в Україні.