Юридичний портал

Представники українського громадського сектора виступили з колективною декларацією, що стосується діалогу між Сполученими Штатами та Російською Федерацією.

делегації Сполучених Штатів та Російської Федерації під час переговорів у Саудівській Аравії

Представники українських громадських організацій та правозахисники зробили спільну заяву, в якій висловили своє осудження щодо переговорів, що відбулися між США та Росією в Саудівській Аравії.

Згідно з інформацією, розміщеною на веб-ресурсі Інституту масової інформації, суспільство висловило протест проти ініціативи формування переговорних груп без залучення України.

"Будь-які домовленості про Україну без її безпосередньої участі є не лише неприйнятними, а й суперечать основоположним принципам міжнародного права, суверенітету держав та праву народу України самостійно визначати своє майбутнє", - йдеться в документі.

Підписанти підкреслили, що ці угоди "не мають жодного відношення до стійкого миру та міжнародної безпеки, а натомість породжують нові ризики в сфері безпеки, економіки та інших аспектах для країн, що їх підтримують".

Самотня суперсила 2.0

Представники громадянського суспільства підкреслили, що Україна є суверенною державою, а не просто об'єктом. Вони зазначили, що будь-яке "врегулювання" без належного міжнародного правосуддя не призведе до сталого миру, а лише закріпить "безкарність", що може створити умови для подальшої агресії, ескалації конфлікту та нових злочинів у майбутньому.

Крім того, підписанти акцентували увагу на недопустимості використання теми виборів в Україні в маніпулятивних цілях.

Будь-які "плани", що передбачають організацію виборів в Україні як умову для "мирного врегулювання", являють собою серйозне порушення суверенітету країни. Ніхто з зовнішніх гравців не має права нав'язувати Україні свої політичні рішення, особливо в умовах триваючої агресії та окупації частини її територій. Більше того, проведення виборів під час війни загрожує безпеці виборців, ускладнює участь українських захисників у виборчому процесі та, в підсумку, ставить під сумнів легітимність влади, обраної у таких обставинах, – зазначається у заяві.

Конфлікт між Росією та Україною: Сполучені Штати втрачають свої основні цінності.

Підписанти звернулися з закликом до держав та інших учасників міжнародного права утриматися від участі в переговорах без активної присутності України. Вони підкреслили важливість дотримання принципу "нічого про Україну без України". Інші правозахисні та міжнародні організації також закликали засудити проведення подібних переговорів і вимагати відповідальності для винних у скоєнні міжнародних злочинів.

"Ми наголошуємо, що справедливий і тривалий мир можливий лише через відновлення суверенітету та територіальної цілісності України, а також через невідворотність покарання для винних у найтяжчих міжнародних злочинах. Будь-які спроби "замирення" без України та без справедливості для постраждалих є не лише неприйнятними, а й небезпечними для всього міжнародного правопорядку", - зазначили у заяві підписанти.

18 лютого американська делегація на чолі з держсекретарем Марко Рубіо зустрілася в Саудівській Аравії з росіянами на чолі з міністром закордонних справ Сергієм Лавровим. Також у переговорах були присутні представники Саудівської Аравії. Україна в перемовинах участі не брала. Зеленський заявив, що не знав про них. А згодом зробив заяву, що наразі свій візит до Саудівської Аравії скасував - переніс на 10 березня. Державний секретар США після переговорів назвав їх "першим кроком на довгому і важкому шляху", а щодо ЄС висловився, що блоку теж доведеться сісти за стіл перемовин.

Читайте також