Не випадково про них не згадують. Яка ж доля спіткала евакуйованих росіян з Курщини?

Наймасштабніша евакуація була після того, як армія РФ скинула бомбу на інтернат у Суджі
Мешканців Курської області, які перебувають в Україні -- у Сумах -- хочуть повернути до Росії. Але, за словами уповноваженої з прав людини в Росії Тетяни Москалькової, Київ нібито хоче їх обміняти на військовополонених.
Вона озвучила цю інформацію після зустрічі з українськими представниками на межі між Білоруссю та Україною. Проте, скільки саме росіян перебуває в Україні, який у них правовий статус, а також чи можливий обмін, з'ясовував "Телеграф".
Скільки людей з Курської області живе в Сумах і які їхні погляди на війну?
Згідно з інформацією, наданою Washington Post, понад 100 евакуйованих жителів Курщини наразі перебувають в Україні. Російські медіа повідомляють, що мова йде про 110 осіб. Процес евакуації розпочався в серпні 2024 року, проте найбільш масштабним став терміновий вивіз росіян з Суджі 2 лютого 2025 року, після того як російські війська скинули бомбу на інтернат, де ховалися місцеві жителі.
Ті росіяни, з якими поспілкувались WP, здебільшого підтримували Володимира Путіна на виборах, але, відчувши війну на собі, дійшли висновку, що російська влада багато приховує.
Зокрема, один з мешканців Курської області, якого евакуювали у Суми, наголосив, що цю війну потрібно зупинити. А інша жінка має намір розповідати про пережите всім, аби люди розуміли, що насправді відбувається і як російська влада бреше.
Одночасно серед жителів Курщини, які перебувають у Сумах, можна зустріти тих, хто вирушив у подорож самостійно ще до початку масштабних бойових дій у цій місцевості. Один з таких чоловіків поділився з журналістами, що втомився від війни та виступає проти неї.
Який статус у цих осіб, хто ними опікується та чи можуть вони залишитись в Україні
В інтерв'ю для "Телеграфу" Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини, вказав на те, що на даний момент росіяни, евакуйовані з Курської області після обстрілу інтернату військами РФ 1 лютого, можливо, перебувають під опікою міжнародних організацій.
Олександр Павліченко підкреслює, що нерозголошеність інформації щодо організації, яка відповідальна за цих росіян, а також умови їхнього утримання, може стати фактором ризику для безпеки.
Деякі з цих росіян могли повернутися до Росії, оскільки вони не перебувають у статусі заручників чи полонених в Україні. Їхні виїзди могли бути організовані міжнародними організаціями, зокрема, Міжнародним комітетом Червоного Хреста (МКЧХ), через територію Білорусі. Як зазначає Олександр Павліченко, саме цей комітет зустрічав росіян під час їхньої екстреної евакуації з Курської області.
"Ці особи не мають статусу інтернованих, тобто вони не перебувають під вартою. Можливо, вони залишаються в Україні через проблеми зі здоров'ям. Це можуть бути люди з інвалідністю або літні, які потребують додаткової допомоги та догляду. Це інша ситуація. Однак, якщо хтось висловить бажання повернутися до Росії, я вважаю, що таку бажання можна реалізувати", - зауважує виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини.
Як повідомив Олександр Павліченко, невідомо, хто забезпечує утримання цих росіян, чи виплачуються їм кошти на утримання, адже вони не є українськими громадянами. Проте, за його словами, не виключено, що при бажанні ці громадяни РФ можуть залишитись в Україні, але для цього їм потрібно отримати офіційний статус для перебування -- наприклад, посвідку на тимчасове проживання. Проте також відкритим залишається питання документів, адже вони не перетинали кордон з Україною так, щоб у їхні паспорти ставили будь-які відмітки.
Павліченко підкреслив, що Росія навмисно вирішила не допускати міжнародних спостерігачів, включаючи представників ООН, під час дій Збройних сил України в Курській області. Ці організації могли б виступити в ролі посередників під час евакуації населення. Наприклад, під час термінового вивезення російських громадян після бомбардування інтернату в Суджі, міжнародні структури не змогли потрапити на територію бойових дій у Росії через відсутність відповідного дозволу, тому їм довелося чекати на евакуйованих вже на українській стороні.
Зауважимо, що не варто виключати й те, що Росія використовуватиме цих росіян, які повернуться чи вже повернулись, у своїй пропаганді. І з часом, ймовірно, можуть зʼявитись ролики, де евакуйовані з Курщини розповідатимуть про "звірства" ЗСУ та нібито нелюдські умови утримання.
Нагадаємо, військові аналітики в інтерв'ю "Телеграфу" висловили певний скептицизм щодо операції ЗСУ в Курській області на весну 2025 року, оскільки вона не стала значною перевагою для України.