Тематика обговорень у прямому ефірі марафону "FreeДом", що відбувся 14 листопада 2024 року.
Стан справ у Куп'янську, зустріч між Байденом і Трампом, політичні труднощі в Грузії, а також роботи на основі собак.
"Детектор медіа" регулярно моніторить ключові теми, учасників і тенденції в ефірі марафонів "Єдині новини #UAРазом" і "FreeДом", а також проводить окремий аналіз якості трансляцій.
Телеканали: "Інтер", "FreeДом"
У блоці каналу "Інтер" засновник компанії з виробництва дронів "Перший контакт" Валерій Боровик, коментуючи презентацію в Китаї роботів-собак, які можуть використовуватися у військових діях, повідомив, що подібні американські системи тестуються і Збройними силами України. Зараз такі системи досить дорогі, над ними ще потрібно працювати, щоб вони були корисні в реальних бойових умовах, додав Боровик. Він також зазначив, що в Україні розробляються дрони, аналогічні популярним китайським "мавікам".
Політологиня-американістка Олександра Філіпенко висловила припущення, що під час зустрічі між чинним та новообраним президентами США, Джо Байденом і Дональдом Трампом, обговорювалося питання можливості надання Україні дозволу на використання західних дальнобійних озброєнь проти Росії. Вона послалася на слова Майкла Волтца, майбутнього радника президента США з національної безпеки, який натякнув на ймовірність скасування заборони, якщо Путін не погодиться на умови, які запропонує Трамп. Олександра Філіпенко зазначила, що для Байдена підтримка України є надзвичайно важливою частиною його президентського спадку, тоді як Трамп вже неодноразово обіцяв швидке вирішення конфлікту, розв'язаного Кремлем, всього за 24 години.
Військово-політичний експерт Дмитро Снєгирьов підтвердив інформацію про прорив ворожої бронегрупи до Куп'янська. Він зазначив, що ворожу техніку вдалося знищити, а також частину її особового складу. Інша група противника відступила на попередньо зайняті позиції. Проте, за словами Снєгирьова, сам факт просування окупантів до Куп'янська, який представляє інтерес для них як важливий логістичний центр, викликає серйозне занепокоєння.
За словами професора Чорноморського міжнародного університету Грузії Ніки Читадзе, Грузія нині перебуває в глибокій політичній кризі, одним із способів вийти з якої є нові парламентські вибори. Однак ці вибори мають проводитися під контролем, якщо це буде можливо, Європейського Союзу, бо Центрвиборчком Грузії їх знову фальсифікує, переконаний Ніка Читадзе.
В ефірі каналу "Freeдом" авіаційний фахівець Валерій Романенко висловив думку, що передача шести винищувачів Mirage від Франції Україні є надзвичайно позитивним кроком. Він зазначив, що французькі спеціалісти вже активно готують пілотів та технічний персонал для ефективного використання цих літаків. Ці винищувачі можуть бути застосовані як для забезпечення протиповітряної оборони, так і для нанесення ракетних ударів по тимчасово окупованим українським територіям. Якщо буде можливість, їх також можна використовувати для атак на глибину російської території.
За словами Ярослава Божка, голови Центру політичних досліджень "Доктрина", у Палаті представників Конгресу США близько третини членів фракції Республіканської партії підтримують трампістів. Однак у Сенаті лише окремі сенатори активно співпрацюють з представниками трампістського крила. Оскільки через Сенат проходитимуть багато кадрових питань, не всі кандидатури, запропоновані новообраним президентом США Дональдом Трампом, можуть отримати схвалення навіть серед республіканських сенаторів, зазначив експерт. Серед кандидатів, які мають найменші шанси на затвердження в Сенаті, він виокремив Метта Гетца, претендента на посаду генпрокурора США, а також Тулсі Габбард, яка претендує на посаду директора Національної розвідки.
Експерт Регіонального центру прав людини Андрій Яковлєв зазначив, що злочини, скоєні росіянами в Україні, стали частиною їхньої систематичної політики. "Незважаючи на різні локації, злочини реалізуються за подібними схемами. Військовополонені українці утримуються в численних місцях, але тортури є загальноприйнятими скрізь. Відсутність належного харчування та ізоляція від зовнішнього світу - це практики, які застосовуються всюди. Обстріли цивільних об'єктів також відбуваються у різних регіонах", -- підкреслив Яковлєв. Він зауважив, що Росія порушує Женевські конвенції та не виконує зобов'язання, що випливають із міжнародного гуманітарного права. На його думку, на національному рівні можливо розслідувати і притягати до відповідальності практично всіх, за винятком кількох осіб, які мають міжнародний імунітет, таких як президент, прем'єр-міністр та міністр закордонних справ. Яковлєв також наголосив, що з підвищенням рівня розслідувань зростає й ефективність заходів протидії.