Протести в Грузії тривають: Сполучені Штати призупинили співпрацю з новим урядовим складом.
Чергова доба запеклих протестів у Грузії. У центрі Тбілісі напередодні ввечері знову зібралися тисячі незгодних з урядовим рішенням заморозити євроінтеграцію. Президентка країни Саломе Зарубішвілі назвала парламент "нелегітимним" і відмовилася складати повноваження. А США призупинили стратегічне партнерство з новим урядом Грузії. Докладніше про події третьої доби протестів - Ольга Жидецька.
І знову феєрверки проти водометів. Новим розгоном і сутичками мітингарів з правоохоронцями закінчилася чергова ніч протестів у Грузії. У суботу тисячі людей знову зібралися на центральному проспекті Тбілісі. До парламенту вийшли прихильники євроінтеграції країни, не згодні з рішенням новоствореного уряду відмовитися від європейського курсу.
Саломе Хасошвілі, активістка акції протесту:
Ми стоїмо на боці європейських цінностей. Віримо в свободу висловлювань. Підтримуємо права людини. Це наш вибір. Ми не плануємо відступати. Ми не підемо на компроміс. І докладемо всіх зусиль, аби відновити свої можливості.
Після півночі правоохоронці оголосили, що учасники акцій не дотримуються норм мирних зібрань, і приблизно о другій годині ночі розпочали розгін демонстрації, використовуючи водомети та сльозогінний газ. У спробах врятуватися від диму, протестувальники ламали вітрини магазинів, вдиралися всередину торгових точок і кидали феєрверки в напрямку поліцейських.
Між підрозділами спецпризначення та активістами відбулися численні конфлікти. В якийсь момент рятувальники випустили воду, призначену для розгону натовпу. Учасники акції протесту намагалися облаштувати барикади, але поліція швидко їх знесла.
Вранці протестувальників витіснили з площі перед парламентом до будівлі опери, а згодом – до Тбіліського університету. Правоохоронці здійснили арешти, в результаті чого за три дні акцій протесту до відділків потрапило більше 200 осіб. Новий прем'єр Грузії охарактеризував невдоволення громадян як "спробу перевороту і революції, які нібито організовані та фінансуються ззовні".
Іраклій Кобахідзе, прем'єр-міністр Грузії:
Лише за останні чотири роки ми стали свідками двох спроб з-за кордону організувати та фінансувати революційні рухи. Проте обидві з них зазнали невдачі. Сьогодні ж опозиція стає ще менш впливовою. Як результат, ймовірність успіху третьої спроби революції також виглядає сумнівною. У Грузії, безсумнівно, не відбудеться Майдану. Ви ж усі знаєте, що Майдан приніс Україні.
Вранці люди знову почали збиратися на ключових місцях протесту.
Тамара Гелашвілі, активістка протестного руху:
Я не очікую, що стане легше чи припиниться насильство, бо реальність і досвід минулого року свідчать про інше. Мені прикро, не буду приховувати, що багато людей постраждають, але я не боюся тут стояти.
Нуну Джорбенадзе, активістка протестного руху:
Моє покоління віддало тут свої життя. Повернення в Росію для нас неможливе, навіть якщо це коштуватиме нам всього. Я брала участь у численних протестах. Хоча я вже в літньому віці і не можу бути активною довго, намагаюся підтримувати молодші покоління наскільки це можливо.
Опиратися діям уряду налаштована й грузинська опозиція. Президентка країни Саломе Зурабішвілі заявила, що не піде з посади, допоки не будуть призначені нові вибори до парламенту. Попередні, які знову привели до влади проросійську партію "Грузинську мрію", вважають сфальсифікованими.
Саломе Зурабішвілі, Президентка Грузії:
Я легітимна, поки немає нового легітимного президента. Тож поки немає нових виборів, нового парламенту, що обирає нового президента, який буде інавгурований, мій мандат продовжується.
Уряд Грузії продовжує зазнавати втрат у міжнародній підтримці. Після оголошення Європейським Союзом про призупинення стратегічного партнерства, Сполучені Штати також заявили про аналогічні дії. У заяві Державного департаменту США було підкреслено, що грузинська влада повинна відновити демократичний курс і забезпечити прозоре розслідування всіх порушень, пов'язаних із виборами.
Різноманітні антидемократичні дії, вчинені "Грузинською мрією", серйозно підірвали основи стратегічного партнерства між США та Грузією, яке було збудоване на спільних цінностях і зобов'язаннях, що стосуються демократії, верховенства права, розвитку громадянського суспільства, а також дотримання прав людини і основних свобод. Також важливими залишалися зусилля у протистоянні корупції. В результаті цього Сполучені Штати вирішили призупинити відповідний механізм співпраці.
Свою незгоду з діями нового уряду висловили також багато грузинських чиновників і дипломатів. У відповідь на це, ряд послів Грузії, зокрема в США, Італії, Нідерландах і Литві, вирішили піти у відставку. Тим часом опозиційні сили готують нові акції протесту проти влади. Крім Тбілісі, подібні заходи також відбуваються в Батумі, Зугдіді, Кутаїсі та Телаві.