Протипіхотні міни, які постачаються зі Сполучених Штатів: яка їхня мета і чому викликають суперечки?
До чергового пакета допомоги від Сполучених Штатів вперше увійдуть протипіхотні міни. У Києві це схвалюють попри критику правозахисників. Чому вони потрібні саме зараз?
У середу, 20 листопада, Сполучені Штати оголосили виділення чергового - вже 70-го - пакета оборонної допомоги Україні на загальну суму 275 мільйонів доларів. В оприлюдненому переліку, крім боєприпасів до РСЗВ HIMARS, західних артсистем та протитанкових ракетних комплексів і ручних гранатометів та іншого озброєння й оснащення, міститься пункт з позначкою "обладнання та боєприпаси для підривних робіт" без подальшої деталізації.
У той же день міністр оборони США Ллойд Остін, під час свого візиту до Лаосу, оголосив, що Вашингтон надасть Києву протипіхотні міни, отримавши відповідний дозвіл на використання цього виду американського озброєння. Це вперше, коли США постачають Україні таку зброю. Остін пояснив, що рішення пов'язане зі змінами в тактиці Росії на полі бою, де вона переважно використовує сухопутні сили для просування на українській території. Він зазначив, що Україні необхідні "засоби, які можуть сповільнити ці зусилля з боку росіян", під час зустрічі з журналістами.
Додатково, глава Пентагону спростував зауваження правозахисників, які вказують на серйозну небезпеку, що ці види озброєнь становлять для цивільного населення. Остін підкреслив, що Україна здатна самостійно виробляти протипіхотні міни, і також запевнив, що американські системи, які постачаються Україні, будуть істотно безпечнішими, оскільки оснащені механізмом самоліквідації.
Раніше про рішення адміністрації нинішнього президента Джо Байдена передати Україні протипіхотні міни писало видання The Washington Post (WP).
Президент України Володимир Зеленський оперативно відреагував на новину про те, що Вашингтон надає протипіхотні міни. Цій темі він приділив увагу під час свого традиційного вечірнього звернення до народу. "У новому пакеті - безпілотники, боєприпаси для "Хаймарсів" та артилерії, а також, що надзвичайно важливо, міни, які допоможуть зупинити російські атаки. Це дійсно зміцнить наших військових на передовій", - підкреслив Зеленський.
Невдовзі після повідомлення про використання цього типу озброєнь Силами оборони України, думку з цього приводу висловив також речник Української добровольчої армії - Південь Сергій Братчук. Він зазначив: "Противник найактивніше застосовує в своїх наступах дві основні складові: піхоту та авіацію. Хоча механізована техніка також бере участь у боях, чисельність піхоти залишається значною. Я сподіваюся, що це принесе позитивні результати. Звісно, це не стане миттєвим вирішенням проблеми на фронті, але це створить додатковий тиск на ворога. І він зрозуміє, що наступати на українську територію йому не вигідно," - висловив свою думку Братчук у четвер під час телемарафону, як повідомляє агенція "Укрінформ".
За словами представника, протипіхотні міни є ключовим елементом оборонних сил, здатним ефективно зупиняти ворожу піхоту. "Мова йде про сучасні американські системи протипіхотних мін. Це не випадкове розкидання, як робить супротивник із забороненими в світі 'пелюстками', які не використовуються Збройними Силами України. Ці системи розроблені так, щоб зупиняти ворога в критичних точках, там, де це найнеобхідніше. Наші фахівці мають відповідні навички, а підтримка партнерів забезпечить їх правильне застосування", - зазначив Братчук.
Водночас, згідно з повідомленням WP, яке посилається на неназваного представника влади США, українське військово-політичне керівництво зобов'язалося утримуватися від встановлення мін у густонаселених районах. Окрім цього, один з джерел видання зазначив, що використання нових мін буде обмежено територією України і, як очікується, зосередиться на східних регіонах країни.
Пентагон наразі не надав конкретних деталей щодо типу протипіхотних мін, про які йдеться. Автори українського медіа-ресурсу Defence Express припускають, що мова може йти про систему дистанційного мінування ADAM. Це припущення ґрунтується на тому, що у збройних силах США існує обмежена кількість видів протипіхотних мін. Військові аналітики також зазначають, що система ADAM вже частково відома Збройним силам України, оскільки вони тривалий час використовують 155-мм снаряди RAAM, зокрема варіанти, що містять протитанкові міни, які також є частиною системи дистанційного мінування. За інформацією з публікації, станом на серпень 2024 року ЗСУ отримали понад 60 тисяч таких снарядів. Таким чином, основна відмінність полягає в тому, що тепер йдеться про протипіхотні, а не протитанкові міни.
"ADAM є схожим за принципом 155-мм снарядом, але вже із протипіхотними мінами M67 чи M72", - ідеться в публікації. Ці міни мають запрограмований час самоліквідації - чотири або 48 годин відповідно. І навіть якщо міна не вибухнула, вона все одно стає неактивною не пізніше 14 діб, бо батарея, яка живить детонатор, розрядиться до цього часу, пояснюють автори видання.
Повідомлення про передачу Сполученими Штатами протипіхотних мін Україні зустріло несхвальну реакцію з боку правозахисних організацій. "Це шокуючий і руйнівний розвиток подій", - сказала Мері Воррем, заступниця директора відділу з питань криз, конфліктів та озброєнь міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch (HRW) у коментарі WP.
Україна у 1999 році підписала, а в 2005-му ратифікувала Конвенцію про заборону протипіхотних мін. Цей документ цілковито забороняє застосування цього виду озброєнь і вимагає знищувати їхні запаси, очищувати заміновані території та надавати допомогу постраждалим. Нині до 164 держав-учасниць Конвенції входять усі країни-члени НАТО, крім США, і всі країни-члени Європейського Союзу. Раніше HRW уже звинувачувала Україну в тому, що вона не дотримується власних зобов'язань і застосовує на полі бою протипіхотні міни.
Росія не приєдналася до конвенції й активно застосовує широку номенклатуру протипіхотних мін від самого початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року. Правозахисники регулярно наголошують на неприпустимості застосування протипіхотних мін під час конфліктів. На їхню думку, це порушує норми міжнародного гуманітарного права, оскільки такі озброєння, по суті, є зброєю невибіркової дії.