"Путін визнав свою причетність до воєнних злочинів": Генштаб детально роз'яснив, яким чином Росія нехтує міжнародними законами ведення війни.

В Генеральному штабі Збройних Сил України зазначають, що російський президент Володимир Путін, по суті, підтвердив вчинення воєнних злочинів, оскільки визнав, що ракетні удари по цивільних цілях призвели до загибелі багатьох невинних громадян.
Джерело: словник Генерального штабу, майор Дмитро Лиховій у Facebook, відео Збройних сил України.
Деталі: У ЗСУ проаналізували заяви Путіна від 21 квітня, де він визнав удари по цивільних об'єктах у Сумах, Кривому Розі та на Одещині, виправдовуючи їх буцімто "використанням цих об'єктів військовими" та покроково пояснили, чому і як держава-агресора порушує норми міжнародного законодавства та гуманітарного права.
Ось кілька фактів про ракетні атаки Російської Федерації.
Кривий Ріг. 4 квітня 2025 року. Російська армія завдала удару балістичною ракетою "Іскандер-М" по житловому кварталу міста в районі вулиці Співдружності -- по двору між звичайними багатоповерхівками, поруч із дитячим майданчиком та магазинами. Внаслідок цього обстрілу загинуло загалом 20 людей, серед яких дев'ятеро дітей; постраждало понад 70 осіб.
Російські джерела стверджують, що ракета з фугасним зарядом вразила ресторан RoseMarine (раніше відомий як "Магеллан"), де, як повідомляється, проходила зустріч військових, на якій були присутні офіцери НАТО, внаслідок чого загинуло приблизно 85 солдатів.
Це явна неправда. Запис з місця інциденту підтверджує, що ракета (з касетним боєприпасом) вразила територію приблизно за сто метрів від ресторану. Будівля залишилася стояти, отримавши лише незначні ушкодження, що видно на зображеннях.
Відео з камер спостереження ресторану RoseMarine перед вибухом показує, що в його залах не було військових, тим більше масових нарад за їх участю. Насправді того дня в ресторані збиралися працівники б'юті-індустрії на Beauty Business Forum "Golden Snitch", організований асоціацією "Союз бізнесу Кривого Рогу", та святкували день народження.
Атака Російської Федерації на Кривий Ріг 4 квітня була найбільшої за числом загиблих дітей в результаті одного обстрілу, повідомила Моніторингова місія ООН з прав людини.
Суми. 13 квітня 2025 року. Уранці, в день Вербної неділі, приблизно о 10:20, російські збройні сили здійснили ракетний обстріл центральної частини міста. Одна з балістичних ракет "Іскандер-М/KN-23", оснащена фугасною бойовою частиною, влучила в конгрес-центр Сумського державного університету, завдавши значних руйнувань. Лише через кілька хвилин друга ракета, обладнана касетними боєприпасами для ураження широкої території, впала всього за 150 метрів від першого вибуху. Саме від уламків та шрапнелі цієї ракети загинуло найбільше людей на вулиці та в міському автобусі, що проїжджав неподалік. Тим часом відвідувачі конгрес-центру перебували в укритті.
В результаті російського нападу на Суми загинуло 35 осіб, серед яких двоє були дітьми. Крім того, 129 людей отримали поранення, в тому числі 17 дітей.
Російська пропаганда висувала одразу кілька версій чергового воєнного злочину з численними жертвами серед цивільних, зокрема удар по "нараді командного складу ОТУ "Сіверськ". Однак ці заяви не відповідають дійсності. У конгрес-центрі не відбулося нарад чи шикувань. Учасники нагородження, яке проводила місцева влада, не зазнали ушкоджень. Двоє військових серед загиблих були випадковими жертвами - вони проходили по вулиці, як і мирні громадяни.
Одеська область. 19 квітня 2025 року. Російські військові здійснили ракетний обстріл території Одеської області. Внаслідок цього нападу постраждали сільськогосподарські угіддя регіону, рятувальні служби активно займалися ліквідацією пожеж. Про це повідомила Державна служба України з надзвичайних ситуацій, опублікувавши фотографії завданих збитків. Серед цивільного населення жертв та постраждалих не зафіксовано.
Порушення міжнародного гуманітарного права з боку Російської Федерації.
Міжнародне гуманітарне право, зокрема Женевські конвенції 1949 року та Додаткові протоколи до них, а також звичаєві норми МГП, визначають чіткі правила ведення війни. Ударами по Кривому Рогу, Сумах, інших мирних містах та цивільних об'єктах Росія порушує принципи розмежування і пропорційності, заборону невибіркового застосування зброї тощо, наголошує речник Генштабу.
Принцип розмежування (Distinction)
Усі сторони збройного конфлікту зобов'язані розрізняти між цивільними особами та комбатантами, а також між цивільними об'єктами та військовими цілями.
Порушення принципу розмежування:
Конгрес-центр СумДУ -- цивільна будівля освітнього та громадського призначення, не військова ціль.
На 11:00 у цьому приміщенні (в малій актовій залі) було заплановано дитячу виставу "Примхлива принцеса" Сумського театру дітей та юнацтва, про що свідчили анонси.
Вулиця, на якій знаходились громадські автобуси, мирні жителі та діти, очевидно, не мала жодної військової мети.
Цивільні втрати в результаті ракетних атак є порушенням основоположного принципу міжнародного гуманітарного права.
Принцип пропорційності (Proportionality)
Заборонено нападати, якщо очікувана шкода цивільному населенню буде надмірною щодо очікуваної військової переваги.
Порушення принципу пропорційності:
Навіть якби в околицях існувала уявна військова ціль, застосування касетних боєприпасів у густонаселеній міській місцевості є неприйнятним.
35 загиблих у Сумах, 20 в Кривому Розі, серед яких є діти, та сотні травмованих – це безперечно є серйозним порушенням основних норм.
Заборона на випадкове використання зброї.
Зброя, що не здатна націлюватися з високою точністю або завдає ударів по широких територіях без можливості вибору конкретних цілей, заборонена для використання. Водночас, Росія використовує касетні боєприпаси для атак на міські райони.
Така ракета розкидає десятки чи сотні суббоєприпасів на великій площі. Її використання у міських умовах злочинне за своєю суттю.
Конвенція 2008 року щодо касетних боєприпасів встановлює заборону на їх використання, хоча Росія не підписала цей документ. Проте звичаєве міжнародне право вже визначило їх недопустимість у населених зонах.
Захист цивільної інфраструктури та освіти
Відповідно до Додаткового протоколу I (стаття 52), об'єкти цивільного призначення, такі як школи, лікарні та університети, користуються особливим захистом. Конгрес-центр Сумського державного університету є складовою частиною освітньої інфраструктури.
Женевська декларація щодо безпеки навчальних закладів (Safe Schools Declaration) також вимагає від учасників конфлікту уникати нападів на освітні установи.
У підсумкку спікер Генштабу наводить кілька висновків:
Москва безсоромно атакує цивільне населення, намагаючись при цьому виправдати свої дії, називаючи цивільні об'єкти "військовими базами" або "складами зброї" та подібними термінами.
Систематичні напади Росії на українські населені пункти, що призводять до загибелі та страждань мирних жителів, є військовими злочинами, про що свідчить 8 стаття Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС).
Нещодавні удари РФ по Кривому Рогу, Сумах, Харкову та інших містах України мають на меті залякати, зламати бойовий дух українців, схилити Україну до капітуляції.
Україна робить все, щоб встановити виконавців злочинів і притягнути їх до відповідальності. Такі воєнні злочини не мають строку давності, наголосив Лиховій.