Юридичний портал

Ракетний обстріл Кривого Рогу став найфатальнішим для дітей з початку війни, заявив верховний комісар ООН.

Заступник генерального секретаря ООН у справах гуманітарної допомоги Том Флетчер охарактеризував російський ракетний обстріл Кривого Рогу як найбільш фатальний для дітей за весь час масштабного конфлікту, що триває три роки. Внаслідок цього нападу загинуло дев'ятеро дітей.

Флетчер висловив цю інформацію під час сесії Ради Безпеки ООН у вівторок, 8 квітня. Він зазначив, що Росія продовжує здійснювати напади на мирних жителів України.

"Заступник Генерального секретаря ООН підкреслив, що Управління Верховного комісара з прав людини в Україні, яке зафіксувало численні жертви, повідомило про те, що це був найсмертоносніший обстріл, що спричинив шкоду дітям, з лютого 2022 року."

На протязі останніх тижнів Росія проводить безпілотні атаки, які призводять до втрат серед цивільного населення України, а також продовжує завдавати шкоди житловим будівлям, дитячим майданчикам та навчальним закладам. Флетчер навів статистику від української сторони, згідно з якою лише на минулому тижні в прикордонних регіонах загинуло більше 90 мирних жителів.

За інформацією, наданою заступником генсека ООН, Управління верховного комісара з прав людини офіційно зафіксувало смерть щонайменше 12 910 цивільних осіб, серед яких 682 дитини, а також травмування майже 30 700 людей по всій Україні в період з 24 лютого 2022 року по 31 березня 2025 року. Однак він підкреслив, що фактичні втрати можуть бути значно вищими.

Також війна змусила 3,7 млн українців покинути свої домівки та отримати статус ВПО, і зараз тривають нові хвилі евакуації на північному сході України. Також у світі статус біженців отримали майже 7 млн громадян України, здебільшого у Європі.

Флетчер підкреслив, що 13 мільйонів осіб в Україні, зокрема діти, жінки, літні люди та особи з інвалідністю, потребують термінової гуманітарної підтримки.

Окрім цього, у січні-лютому 2025 року 290 гуманітарних та національних НУО надали життєво важливу допомогу 1,7 мільйонам людей. Проте, як зазначив Флетчер, цього недостатньо.

"Він зазначив, що завдяки щедрим внескам донорів вдалося зібрати 17% від необхідних $2,6 мільярда для задоволення гуманітарних потреб України та реалізації плану реагування на 2025 рік."

Флетчер зазначив, що можливості є досить обмеженими, тому необхідно фокусувати їх лише на чотирьох ключових термінових пріоритетах, а саме:

Представник Організації Об'єднаних Націй підкреслив, наскільки важливо підвищити обсяги фінансування, щоб гуманітарні місії змогли продовжувати надавати підтримку тим, хто цього потребує.

Флетчер підкреслив, що цивільні особи продовжують зазнавати страждань. Він також зазначив, що гуманітарна криза щодня поглиблюється. Дипломат закликав Раду Безпеки ООН вжити заходів, щоб ця епоха зростання конфліктів і протистоянь не залишилася в пам'яті як час безвідповідальності та жорстокої індиферентності.

Як повідомляло видання OBOZ.UA, 7 квітня Україна звернулася з проханням провести термінове засідання Ради Безпеки ООН та спеціальну сесію Постійної ради ОБСЄ, щоб акцентувати увагу на злочинах, скоєних Росією. Одним із перших приводів для цього стало жорстоке обстрілу Кривого Рогу російськими агресорами, внаслідок якого загинули 20 осіб, серед яких дев'ятеро дітей.

Постійний представник РФ при ООН Василь Небензя зробив низку цинічних заяв на цьому засіданні. Він звинуватив Україну у загибелі мирних жителів у Кривому Розі та порушенні перемир'я. Росіянин поклав відповідальність за трагедію на українську владу, а не на Росію.

На спеціальному засіданні Постійної ради ОБСЄ український делегат повідомив, що Росія навмисно вдарила по мирному житловому району Кривого Рогу, використавши балістичну ракету "Іскандер" з касетними боєприпасами, а не фугасними, як стверджувалося з російської сторони. Докази з місця події підтверджують, що це був ще один випадок терористичного акту проти цивільного населення України.

Читайте також