Регулювання цін на медикаменти може стати серйозною загрозою для аптек у невеликих містах, - вважає Лубінець.

Увечері 7 квітня Дмитро Лубінець, Уповноважений Верховної Ради з прав людини, висловив свою думку щодо дій уряду, спрямованих на контроль цін на медикаменти.
Він назвав доступ до лікарських засобів в умовах воєнного стану одним із пріоритетів захисту прав людини. Відтак постанова Кабінету міністрів №168 про зниження цін на лікарські засоби є "логічним кроком" у відповідь на зростання соціального запиту щодо регулювання фармацевтичного ринку, вважає він.
Омбудсмен звернув увагу на офіційні статистичні дані Міністерства охорони здоров'я, які свідчать про те, що регуляторні заходи сприяли зниженню цін на більш ніж 100 українських ліків. Ще понад 200 препаратів незабаром також мають бути переглянуті щодо їх вартості. При цьому він підкреслив, що проект постанови не був представлений для його оцінки.
"Це викликає занепокоєння, оскільки деякі аспекти ситуації є проблематичними. Наприклад, в умовах відсутності компенсаторних механізмів існує ризик, що деякі аптеки, особливо у невеликих містах, можуть втратити свою економічну стабільність. Це може призвести до реальної загрози скорочення аптечної мережі в віддалених районах, де доступ до медичних послуг і так є обмеженим", - підкреслив він.
Лубінець пояснює, що документ запроваджує граничні рівні постачальницько-збутових надбавок і розширює контрольні повноваження державних органів у сфері цінової політики на ліки.
Рішення також вводить заборону на маркетингові виплати від виробників до аптек. При цьому, як зазначає омбудсмен, ці виплати були важливим джерелом доходу для багатьох аптек і дистриб'юторів, особливо для малих підприємств.
"Тому всі економічні втрати, у тому числі подорожчання енергоносіїв, логістики тощо, бізнес має покривати самотужки. Ба більше, втрати доходу за окремими позиціями компенсуються підвищенням цін на інші препарати. Тобто зниження цін стосується лише тих ліків, що включені до переліку МОЗ".
Лубінець наголошує, що соціально важливі реформи повинні ґрунтуватися на принципі пропорційності між цілями державного регулювання і реальними можливостями учасників ринку.
Він додав, що право на доступ до ліків не обмежується ціною й включає також географічну та фізичну доступність аптек, асортимент потрібних препаратів, безпеку і якість обслуговування.
Омбудсмен повідомив, що направив "відповідні запити" до Міністерства охорони здоров'я та Державної регуляторної служби для оцінки реалізації постанови №168. Він зазначив: "Ми сподіваємося на обґрунтовану державну політику, яка зможе одночасно знижувати ціни та підтримувати інфраструктуру, що забезпечує це право".
У лютому прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що українські виробники знизять відпускні ціни на 100 найбільш популярних ліків на 30% з 1 березня.
Пізніше Міністерство охорони здоров'я України оголосило, що вітчизняні фармацевтичні компанії запропонували знижки на свої препарати, які вони готові реалізувати у найближчій перспективі.