Юридичний портал

Російська Федерація перешкоджає функціонуванню змішаних медичних комісій для наших військовополонених, стверджує правозахисниця.

Україна сформувала спільну медичну комісію з метою оцінки стану здоров'я військовополонених відповідно до вимог Женевської конвенції. Однак Росія відмовляється визнати нейтральних представників, оскільки рішення цієї комісії мають обов'язковий характер для виконання.

Цю інформацію озвучила Олена Бєлячкова, координаторка груп родин військовополонених і зниклих безвісти, в рамках нового випуску проєкту Укрінформу "Нація непереможних", організованого "Медійною ініціативою за права людини".

"Створення медичних змішаних комісій під час збройного конфлікту дозволяється згідно з Женевською конвенцією. Ця комісія передбачає наявність лікаря країни, яка утримує в полоні, і двох нейтральних лікарів. В ідеалі це має бути хірург і терапевт. Цих нейтральних лікарів повинна погодити Росія і надати допуск до місць утримання військовополонених. Але цього не відбувається, відповідно, комісія не може запрацювати", - розповіла Бєлячкова.

Правозахисниця зазначила, що відповідно до Женевської конвенції, країна, яка виступає в ролі захисниці, може втручатися та впливати на державу, що утримує полонених, за умови, що це узгоджено обома сторонами конфлікту.

Таким чином, якщо Україна пропонує нейтральну країну, Російська Федерація повинна буде дати свою згоду на те, щоб ця країна стала посередником. Ми все ще сподіваємося, що цей механізм спрацює, адже у держави-посередника є багато можливостей і функцій, які можуть покращити умови для тих, кого утримує Росія, а також вплинути на їхнє здоров'я і судові справи, в яких можуть брати участь представники цієї держави. Наша мета - знайти ефективні механізми, які допоможуть зберегти життя і, хоча б частково, поліпшити стан здоров'я українських полонених, - підкреслює Бєлячкова.

Детальніше про зусилля щодо захисту прав зниклих безвісти та полонених українців, про блокування російською стороною українських ініціатив, а також про діяльність Міжнародного комітету Червоного Хреста і ціну волонтерства можна дізнатися із свіжого випуску програми "Нація непереможних", який був опублікований на Ютуб-каналі Укрінформ.

Організація "Медійна ініціатива за права людини" була заснована у вересні 2016 року. Від самого початку своєї діяльності МІПЛ зосередилася на проведенні журналістських розслідувань випадків порушення прав людини, супроводжуючи їх адвокаційною підтримкою. Сьогодні МІПЛ займається моніторингом і документуванням порушень прав людини, пов'язаних із збройною агресією Російської Федерації, проводить висвітлення та розслідування окремих випадків, аналізує зібрані дані та реалізує адвокаційні ініціативи.

Як стало відомо, влітку 2023 року Україна організувала змішані медичні комісії, які мають за мету повернення з полону тяжкохворих та тяжкопоранених військових.

У листопаді 2024 року уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що російська сторона свідомо не створює змішані медичні комісії, які мають інспектувати стан здоров'я полонених і відправляти важкохворих та важкопоранених під опіку третьої країни або репатріювати.

За інформацією Лубінця, у разі створення в Росії змішаних медичних комісій, вони повинні отримати доступ до всіх українських військовополонених. Необхідно зафіксувати, хто відповідає критеріям "важкопоранений" згідно з Женевськими конвенціями. Після цього має автоматично розпочатися процес репатріації, що включає евакуацію на територію України.

Проєкт Укрінформу "Нація непереможних" розповідає про силу духу та незламність українського народу, що передаються через призму реальних історій життя та діяльності кожного героя програми.

Читайте також