Правозахисники повідомляють, що Російська Федерація організовує виїзд обдарованих дітей з України для участі в "культурних обмінах".
За словами правозахисників, дітей вивозять у ті країни, з якими Україна не хоче псувати відносини.
Росіяни вивозять обдарованих дітей з тимчасово захоплених українських територій і видають їх за своїх громадян.
Цю інформацію озвучила правозахисниця та юристка Катерина Рашевська з громадської організації "Регіональний центр прав людини" в інтерв'ю для "Голосу Америки".
Вона поділилася історією про ученицю на ім'я Вікторія, яку евакуювали з окупованої Волновахи і разом з дев'ятьма російськими однолітками відправили до Китаю в рамках "культурного обміну". За її словами, ця дівчина неодноразово ставала лауреаткою національних музичних змагань.
"Я неодноразово чула, як вона виступала на одному з конкурсів всього за кілька тижнів до початку повномасштабного вторгнення... Це справді видатна піаністка," - поділилася правозахисниця.
Рашевська повідомила журналістам, що з серпня цього року Росія почала перевезення українських дітей з тимчасово окупованих територій під прикриттям "культурних обмінів". Першою країною, куди були відправлені діти, став Казахстан, де на Байконур прибули десятки малюків із Запорізької області. Восени ще десять дітей з Луганської області були відправлені до Індії.
"Вони завжди виправдовують це "культурним обміном". Були "російсько-китайський" і "російсько-індійський" обміни. Насправді там ще гірше було, тому що вони дали цим дітям російські книжки та підручники. Самі діти робили майстер-клас. Один хлопчик казав, що в нього відповідальний номер - він буде на ложках грати. Вони там співали російські народні пісні, варили вареники", - розповіла правозахисниця.
Вона підкреслила, що окупанти прагнуть перетворити українських дітей на носіїв російської культури та ідентичності за межами України. Правозахисниця вважає, що російська сторона свідомо обрала Індію та Китай для таких "культурних обмінів", щоб Україна не могла ініціювати конфлікти з цими країнами з цього приводу. Крім того, зазначила вона, що ці дії не здійснюють державні органи, а громадські організації, такі як "Росспівробітництво" або бізнес-асоціації.
"Я частково розумію дії українських органів влади, які опинилися в умовах, що спонукають їх погіршувати відносини з цими країнами. Адже всім відомо, наскільки складною та чутливою є тема вивезення і депортації дітей для нас," - зазначила Рашевська.
Правозахисниця зазначила, що Індія, Казахстан і Китай мали б повідомити Україну про прибуття дітей з тимчасово окупованих територій. Вона акцентувала, що це дозволило б перевірити їхні дані в існуючих базах. Рашевська переконана, що Україні необхідно встановити ефективні канали зв'язку з цими країнами.
Також правозахисниця зазначила, що російська сторона вивозить українських дітей з метою їх перевиховання, подібно до практик, які мали місце у 2015 році.
"Від 2021 року це починає проявлятися як елемент державної стратегії."
Правозахисниця Еймі Чен, яка очолює Українську програму у Freedom House в головному офісі в Вашингтоні, повідомила журналістам, що до процесу вивезення дітей з окупованих районів України також має стосунок Білорусь.
"Дітей піддають мілітаризації з метою підготувати їх до ролі солдатів для РФ або матерів, які в майбутньому народять нове покоління військових, які в підсумку стануть «гарматним м'ясом». Переміщення українських дітей передбачає проходження ними програми перевиховання, при цьому їх активно використовують для пропаганди. Основна мета цього процесу – знищення української ідентичності, а білоруський режим виступає фактично як співучасник цієї агресії", - зазначила вона.
Чен поділилася, що 2023 року до таборів перевиховання за заявами російських чиновників потрапили 37 тисяч українських дітей. За даними "Регіонального центру прав людини", мережа таких закладів охоплює 9 таборів у Криму, понад 55 таборів у Росії та 13 таборів у Білорусі.
Раніше дослідницька група з гуманітарних наук Єльської школи громадського здоров'я виявила 314 українських дітей, які стали жертвами російської системи примусового усиновлення та опіки. У звіті зазначається, що процес їхньої русифікації реалізується під управлінням президента Кремля Володимира Путіна.
Крім цього, видання Politico повідомило, що українські діти, які були депортовані до Білорусі, проходять "навчання" з військовими. З вересня 2022 року до травня 2023 року понад 2400 українських дітей у віці від 6 до 17 років були вивезені до Білорусі з територій, що знаходяться під окупацією.