Росія понесла відповідальність за жорстокі дії в Україні та збиття літака MH17: які кроки повинна здійснити Москва далі?

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив історичне рішення у справі "Україна та Нідерланди проти Росії", яке стало найбільшим засудженням агресивних дій Росії в контексті діяльності Ради Європи. Після 11 років судового розгляду, за підтримки 26 країн-учасниць, неурядових організацій, Фонду, що займається справою авіакатастрофи MH17, а також окремих позивачів, Суд визнав дії Російської Федерації в Україні "безпрецедентними за своїм характером і масштабом жорстокості".
Цю інформацію озвучила міністр юстиції України Ольга Стефанішина.
Європейський суд з прав людини акцентував увагу на тому, що "зловісні висловлювання керівництва Російської Федерації щодо права України на існування" є серйозною загрозою для мирного співіснування в Європі та підривають демократичні основи. Суд зафіксував, що військові дії Росії на території України, що тривали з 11 травня 2014 року по 16 вересня 2022 року, були ретельно сплановані з метою встановлення контролю над територіями, інфраструктурою і населенням.
Рішення ЄСПЛ поширюється на події до 16 вересня 2022 року. Оскільки до цієї дати діяла Конвенція про захист прав людини для Росії після її виключення з Ради Європи у березні 2022 року. Це не звільняє Росію від відповідальності за подальші злочини, але означає, що порушення після цієї дати будуть розглядатися іншими міжнародними правовими механізмами.
Суд визнав, що серйозні порушення прав людини відбувалися з боку російських представників без наслідків, будучи частиною "широкої адміністративної системи", яка отримувала явну підтримку з боку вищих урядових структур Росії.
Крім того, Суд чітко визначив, що Росія несе відповідальність за загибель 298 цивільних осіб, які перебували на борту рейсу MH17, вважаючи це серйозним порушенням права на життя. Європейський суд з прав людини також підкреслив, що Росія заважала розслідуванню, поширюючи недостовірну інформацію. Він охарактеризував будь-які спроби сподіватися на справедливість у російських судах як "фантазію".
Питання щодо компенсації за статтею 41 Конвенції все ще перебуває на етапі розгляду, проте буде враховано Реєстр збитків, встановлений Радою Європи.
Міністерство юстиції України, яке протягом тривалого часу здійснювало юридичний супровід цієї справи в Європейському суді з прав людини, охарактеризувало це рішення як ключовий етап на шляху до справедливості та відновлення міжнародного правопорядку. Вони підтвердили своє прагнення продовжувати боротьбу за притягнення Російської Федерації до відповідальності, використовуючи всі можливі міжнародні судові інстанції.
Нагадаємо, Велика Палата Європейського суду з прав людини ухвалила рішення у справі "Україна та Нідерланди проти Росії", задовольнивши переважну більшість вимог, поданих українським урядом.
Також Росія заявила, що не має наміру виконувати рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Зокрема ті, що стосуються катастрофи малайзійського Boeing рейсу MH17 і ситуації в Україні.