Сім'ї цивільних заручників, які перебувають у руках Росії, звертаються до Німеччини з проханням про підтримку в їх звільненні.
Правозахисники та родичі українських цивільних осіб, які стали жертвами викрадення з боку Росії, звертаються до Німеччини з закликом про підтримку в їхньому звільненні з полону.
Цю тему обговорювали в Берліні під час пресконференції на тему "Права людини в умовах війни: цивільні особи як заручники агресії Росії проти України", що відбулася за участі родичів цивільних затриманих, як повідомляє кореспондент Укрінформу.
Дружина Сергія Цигіпи, журналіста та волонтера з Нової Каховки, якого захопили окупанти в березні 2022 року і без жодних підстав засудили до 13 років ув'язнення за "шпигунство", повідомила, що її чоловік утримується у виправній колонії суворого режиму в Рязанській області. Вона також зазначила, що він кілька разів потрапляв до карцеру.
"Орки" мають на увазі одну мету - зламати Сергія, примусити його отримати паспорт і громадянство Росії", - підкреслила Олена Цигіпа.
Люсьєна Зіновкіна, яка після початку повномасштабної війни знайшла притулок у Берліні, розповіла про свого чоловіка, інженера Констянтина Зіновкіна. Він після російського вторгнення залишився в рідному Мелітополі, щоб подбати про маму і бабусю. У травні 2023 року його заарештувала російська ФСБ, згодом звинувативши у "тероризмі".
"З того часу наше життя стало чередою листів і судових засідань. Я б не хотіла, щоб хтось переживав це, але ті, хто розуміє і відчуває подібне, повинні витримати. Нам потрібно знайти в собі сили, щоб підтримати наших рідних, адже їм більше ні на кого сподіватися," - ділиться Люсьєна.
Президент Федерації ушу, кунгфу та цигун Донецької області, а також головний тренер національної збірної України Олег Шевандін після початку російської агресії в 2014 році активно виступав на підтримку України. У травні 2015 року він вирушив до окупованого Дебальцевого, щоб провідати свою хвору матір і доставити їй ліки. Проте його затримали на блокпосту і вивезли в невідомому напрямку.
"Спочатку нам часом дозволяли короткі телефонні розмови. Але згодом зв'язок зник. Вже дев'ять років я не маю жодної інформації про те, де мій чоловік і що з ним сталося. За чутками, його визнали українським 'шпигуном' і він таємно відбуває покарання. Проте жодних офіційних підтверджень з боку Росії я не отримала," - поділилася Лариса, його дружина.
Іспанського волонтера Маріо Гарсія Калатаюда окупанти затримали у Херсоні. Він з 2014 року возив в українські прифронтові міста гуманітарну допомогу. Коли росіяни захопили Херсон, ходив на проукраїнські мітинги, розповідав іноземним журналістам про російську окупацію.
"19 березня 2022 року... Маріо викрали окупанти. Мій чоловік, якому 76 років, зазнав жахливих катувань. Я знаю, що ще рік тому він був у СІЗО №2 Сімферополя. А зараз Маріо вивезли і сховали. Я не знаю, де він", - розповіла цивільна дружина волонтера Тетяна Маріна.
Правозахисник Олександр Тарасов, сам колишній полонений, розповів, як РФ поводиться з бранцями та людьми на окупованих територіях.
"Німеччина та інші розвинені країни повинні перейти від простого документування військових злочинів та висловлення співчуття до більш активних економічних і політичних санкцій - проти високопосадовців, які несуть відповідальність за викрадення, утримання та катування цивільних заручників. Також слід націлитися на активи цих чиновників та їхніх ділових партнерів," - зазначив Тарасов.
Член палати депутатів Берліна Лілія Усік, яка має українське походження, підкреслила на пресконференції, що утримування в неволі цивільних є очевидним порушенням прав людини та гуманітарного міжнародного права. Вона закликала російську владу "негайно звільнити всіх українських цивільних полонених і припинити свавільні арешти", а міжнародну спільноту - "чинити тиск на Росію та виступати за звільнення полонених".
У столиці ФРН цього тижня також відбулась демонстрація за визволення українських полонених. У музеї Berlin Story Bunker відкрилася виставка "Мистецтво за свободу: Невидимі цивільні особи", яка розповідає історії незаконно ув'язнених Росією українських громадян. Виставка, організована Common Sense Communications, PR Army та Berlin Story Bunker за підтримки посольства України в Німеччині, має на меті привернути увагу до російських злочинів та мобілізувати міжнародний тиск для звільнення цивільних заручників.
Як повідомлялося, Росія утримує у полоні понад 14 тисяч цивільних громадян України.
Зображення Людмили Зіновкіної з фондів Лілі Усік.