Вирок Європейського суду з прав людини має велике історичне значення для всієї Європи, заявило Міністерство закордонних справ України.

Цю інформацію підтверджує коментар Міністерства закордонних справ, який наводить агенція Укрінформ.
"Ця унікальна подія має величезне історичне значення для всієї Європи, зокрема для Нідерландів, України та її народу", - підкреслили у міністерстві закордонних справ.
Як наголошується, Європейський суд підтвердив, що РФ несе відповідальність за численні та систематичні порушення Європейської конвенції з прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей України з 2014 року.
Також варто зазначити, що це перше рішення міжнародного суду, яке офіційно покладає на Росію відповідальність за збиття літака рейсу MH17 у 2014 році, підкреслили в міністерстві.
Важливо зазначити, що у своєму вердикті Європейський суд з прав людини чітко підкреслив: дії Росії є безпрецедентними в історії Ради Європи і становлять серйозну загрозу для мирного співіснування в Європі.
"Суд ясно підтвердив намір Російської Федерації ліквідувати українську державність та підпорядкувати український народ. На нашу думку, це є свідченням геноцидної сутності агресії Росії щодо України", - зазначили в Міністерстві закордонних справ.
Міністерство закордонних справ підкреслює, що, незважаючи на вихід Росії з Ради Європи, вона залишає законодавчі зобов'язання виконувати рішення Суду відповідно до статті 46 Конвенції. Комітет Міністрів Ради Європи контролює виконання цих рішень, а Україна співпрацюватиме з міжнародними партнерами для забезпечення адекватної компенсації за всі зафіксовані порушення.
"Рішення ЄСПЛ -- це важливий і вагомий крок на шляху до притягнення Росії до міжнародно-правової відповідальності за її агресію та порушення міжнародного права", - підкреслюється в заяві.
В уряді підкреслили, що Україна продовжить активно працювати над досягненням справедливості для всіх, хто постраждав, зокрема через ініціативу створення Спеціального трибуналу для розгляду злочину агресії проти держави, запровадження міжнародного механізму компенсацій, а також повернення дітей, які були депортовані.
Згідно з інформацією, яку надала агенція Укрінформ, сьогодні, 9 липня, Велика палата Європейського суду з прав людини, що знаходиться у Страсбурзі, ухвалила рішення у справі між Україною та Нідерландами проти Росії. У цьому рішенні були виявлені численні порушення прав людини, вчинені з боку Російської Федерації.
Справа "Україна та Нідерланди проти Росії" стосується масових і систематичних порушень прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей; викрадення та спроб незаконного вивезення дітей-сиріт з Донецької та Луганської областей на територію РФ у 2014 році; збиття літака рейсу MH17.
Справа "Україна та Нідерланди проти Росії" є найбільшою міждержавною справою, що об'єднує одразу чотири заяви. Вона охоплює період із 2014 року до сьогодення і стосується злочинів на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. До справи також включені скарги на дії РФ під час повномасштабного вторгнення, що розпочалося 24 лютого 2022 року.
Окремий аспект даного провадження стосується заяви Нідерландів про збиття малайзійського "Боїнга", що призвело до загибелі всіх 298 осіб, які перебували на борту. У зв'язку з серйозністю порушень у справу були залучені 26 країн і одна неурядова організація.
12 червня 2024 року в Страсбурзі пройшли усні слухання, на яких Україна виклала свою позицію стосовно подій, що відбулися з 2014 року, а також щодо військових злочинів, скоєних Росією з моменту початку повномасштабного вторгнення в Україну.
Проміжне рішення суду вже визначило відповідальність Російської Федерації.
25 січня 2023 року Європейський суд з прав людини у своєму рішенні щодо прийнятності частини справи, пов'язаної з подіями на Сході України, встановив, що з 11 травня 2014 року до щонайменше 26 січня 2022 року території Донбасу, які були захоплені російськими військами, знаходилися під контролем Російської Федерації.
Суд підтвердив, що російські збройні сили знаходилися на українській території з квітня 2014 року, а також зафіксував масове розгортання армії РФ не пізніше ніж з серпня 2014 року. Таким чином, Європейський суд з прав людини фактично спростував твердження Москви про "відсутність військових" в Україні.
Європейський суд з прав людини також підтвердив, що катастрофа рейсу MH17 сталася на ділянці, яка була під контролем російських окупаційних адміністрацій, що, у свою чергу, означає, що ці події підлягають юрисдикції Російської Федерації.