Вирок Європейського суду з прав людини щодо порушень прав людини з боку Росії матиме значний вплив на зовнішню політику ряду держав, вважає експерт.

Вирок Європейського суду з прав людини щодо численних порушень прав людини, здійснених Росією, матиме значний вплив на політичні рішення урядів багатьох держав.
Таку думку в коментарі кореспондентові Укрінформу висловив керівник Центру дослідження міжнародних злочинів Варшавського університету, доцент кафедри кримінології та кримінальної політики, член правління фонду Sunflowers Андрій Косило.
"Вирішення такого рівня від міжнародних судових установ здатні справляти значний вплив на політичну ситуацію... Я впевнений, що це рішення Європейського суду з прав людини вплине на формування політичних рішень владних структур у багатьох країнах", - зазначив фахівець.
Він зазначив, що це "ключовий" етап, оскільки це перше рішення міжнародної інстанції, яке має серйозне відношення до конфлікту між Росією та Україною.
Він підкреслив, що рішення ЄСПЛ охоплює дуже багато аспектів, адже базується на широкій доказовій базі.
"Всі аспекти, що вони охоплюють, є надзвичайно важливими і з юридичної перспективи потребують підтвердження. Проте, на сьогоднішній день, всі ці питання вже отримали чітке підтвердження у вигляді рішення Європейського суду - авторитетної судової інстанції, яка має значний вплив не лише в Європі, але й у всьому світі," - підкреслив Косило.
Він підкреслив, що вердикти Європейського суду з прав людини виступають "особливим зразком і критерієм" в сфері міжнародного права, на які юристи по всьому світу покладаються у своїй практиці.
Експерт нагадав, що ЄСПЛ є органом Ради Європи, як і майбутній Спеціальний трибунал щодо злочину агресії проти України. Відповідно, це рішення ЄСПЛ матиме преюдиціальний характер (обов'язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набрало законної сили, для суду при розгляді інших справ) для майбутнього Спецтрибуналу.
"По-перше, Спеціальний трибунал буде враховувати факти, зафіксовані у рішеннях ЄСПЛ. По-друге, процес ухвалення рішень для Спеціального трибуналу стане простішим, оскільки він зможе спиратися на висновки Європейського суду, які стосуються конкретних актів воєнних злочинів, таких як незаконне позбавлення волі, тортури, примусове переселення осіб та інші," - підкреслив експерт.
Згідно з раніше опублікованою інформацією, 9 липня Велика палата Європейського суду з прав людини в Страсбурзі винесла рішення у справі між Україною та Нідерландами проти Російської Федерації, в якому були зафіксовані численні порушення прав людини з боку РФ.
Міністерство закордонних справ України вважає вердикт Європейського суду з прав людини у справі "Україна та Нідерланди проти Росії" значним кроком у процесі залучення Російської Федерації до відповідальності.
Справа "Україна та Нідерланди проти Росії" зосереджується на масових і систематичних порушеннях прав людини на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Вона включає випадки викрадення та спроби незаконного перевезення дітей-сиріт з цих регіонів до Росії у 2014 році, а також збиття літака рейсу MH17. Це найбільша міждержавна справа, що об'єднує чотири заяви, і охоплює період з 2014 року до сьогодні, фокусуючись на злочинах, скоєних на тимчасово окупованих землях. До неї також входять скарги на дії Росії, пов'язані з повномасштабним вторгненням, яке розпочалося 24 лютого 2022 року.
25 червня Президент Володимир Зеленський підписав угоду з Радою Європи у Палаці Європи в Страсбурзі, що стосується заснування Спеціального трибуналу для розслідування агресивних дій Російської Федерації проти України.