Росія оголосила Гельсінську комісію США "небажаною" організацією.
Генеральна прокуратура Російської Федерації включила Гельсінську комісію США до переліку організацій, які вважаються небажаними. Про це 25 грудня повідомила російська служба Радіо Свобода.
Ця організація була заснована урядом Сполучених Штатів з метою сприяння міжнародній співпраці в сферах прав людини, безпеки у військовій сфері та економічної інтеграції.
Діяльність комісії буде заборонено в Росії, за співпрацю з нею росіянам може загрожувати кримінальне переслідування.
Згідно з рішенням Генеральної прокуратури, робота комісії має на меті дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію в Росії. Члени цієї організації активно поширюють інформацію, що підриває авторитет як зовнішньої, так і внутрішньої політики держави, а також ставить під сумнів ефективність діяльності правоохоронних органів і судової системи.
У травні 2023 року комісія офіційно звернулася до президента США Джо Байдена з проханням надати Україні балістичні ракети ATACMS. Після того, як у вересні 2023 року адміністрація Байдена погодилася на постачання цих ракет Україні, комісія висловила свою підтримку щодо цього кроку.
Читайте також: Росія оголосила організацію Help Heroes of Ukraine небажаною.
Гельсінська комісія США, офіційно відома як "Комісія з безпеки та співробітництва в Європі", була створена в 1976 році. Її основна мета полягає в моніторингу виконання Гельсінських угод, підписаних у 1975 році, які стосуються співробітництва, а також дотримання територіальної цілісності і суверенітету держав. Угоду підписали 35 країн, серед яких були всі європейські держави того часу, включаючи СРСР, за винятком Албанії, а також США і Канада.
Згідно з інформацією, наданою російським виданням "РБК", восени цього року комісія Держдуми Російської Федерації, що займається розслідуванням зовнішнього втручання, охарактеризувала доповідь Гельсінської комісії про американську політику стосовно Європи та Євразії як "інструкцію для втручання у внутрішні справи суверенних країн та підготовки кольорових революцій".
Законодавство щодо небажаних організацій в Росії функціонує з 2015 року. Діяльність структур, що потрапляють до спеціального реєстру, є забороненою. За участь у таких організаціях передбачені штрафи, а у разі повторного порушення можливе покарання у вигляді позбавлення волі на термін до чотирьох років. Водночас, терміни та визначення того, що вважається участю, у законодавстві сформульовані недостатньо чітко.