Самозбереження в дії: причини, чому ООН проводить великі скорочення та реорганізаційні зміни.

Позиція ООН здебільшого обмежується висловленням занепокоєння. Не дивно, що така ситуація викликає невдоволення, і навіть звучать пропозиції про необхідність розпуску організації. Тому в ООН вирішили вжити заходів проактивно і реалізувати значну реорганізацію.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш несподівано для багатьох озвучив свою жорстку критику щодо організації, яку він очолює.
На його думку, складається враження, що звіти та засідання перетворилися на мету самі по собі для ООН. У зв'язку з цим в організації вирішили реалізувати масштабну реформу, яка передбачає істотне зменшення бюджету та чисельності персоналу.
"Це час небезпеки, але це також час величезних можливостей і зобов'язань. Місія Об'єднаних Націй актуальна як ніколи", - сказав він.
Гутерріш також назвав цілком природним те, що під час нестабільності та хвилювань необхідно дивитися в майбутнє і задавати важливі запитання. Зокрема, стосовно досягнення найбільшої ефективності і в той же час гнучкості, скоординованості та здатності "протистояти викликам сьогоднішнього дня, наступного десятиліття і навіть наступних 80 років".
Згідно з інформацією, отриманою з кількох надійних джерел, існують плани щодо перенесення деяких відділів з Нью-Йорка та Женеви до "економічно вигідніших" міст. Крім того, передбачено злиття департаменту, що займається політичними питаннями, з відділом, який відповідає за підтримання миру.
Гутерріш підкреслив, що актуальна кількість співробітників ООН "перевищує спроможності держав-членів, особливо тих, які мають обмежені місії, а також самого механізму ООН".
"Мета успіху - не обсяг звітів, які ми генеруємо, і не кількість зібрань, які ми проводимо. Мета успіху - цінність, ціль і завдання нашої роботи - полягає в реальних змінах, які ми вносимо в життя людей", - підсумував генсек ООН.
Він також зазначив, що запропоновані нововведення повинні отримати затвердження від держав-членів ООН.
Західні засоби масової інформації отримали доступ до ряду документів ООН, що стосуються запланованої реорганізації. Зокрема, агентство Reuters, посилаючись на внутрішній звіт, складений високопрофесійними представниками ООН, які займаються реформами, повідомляє, що ряд пропозицій, як великих, так і дрібніших, у разі їх затвердження, можуть стати найбільшими змінами в структурі організації за останні десятиліття.
За інформацією видання, у шести сторінках "суворо конфіденційного" документа пропонуються ідеї, зокрема, про об'єднання численних агентств ООН в чотири ключові департаменти: мир і безпеку, гуманітарні питання, сталий розвиток та права людини.
Згідно з одним із варіантів, операційні аспекти Всесвітньої продовольчої програми (WFP), ЮНІСЕФ, Всесвітньої організації охорони здоров'я (WHO) та Агентства ООН у справах біженців (UNHCR) будуть об'єднані в єдину гуманітарну структуру.
Крім того, висловлюється пропозиція об'єднати Об'єднану програму ООН з ВІЛ/СНІД (UNAIDS) із Всесвітньою організацією охорони здоров'я, а також зменшити необхідність у перекладачах під час засідань.
Інша ідея полягає в інтеграції Світової організації торгівлі (WTO), яка не є частиною ООН, з її розвивальними агентствами.
У зазначеному документі згадується про "повторне призначення мандатів", "недостатню ефективність використання ресурсів" та інші подібні питання.
Пропонується також перевести частину працівників ООН у більш економічно вигідні міста та зосередити ключові операції в Римі.
Також стало відомо про те, що цей документ був підготовлений робочою групою, призначеною у березні Генсеком Гутеррішем.
Окрім того, в іншій коротшій внутрішній записці, яку минулого тижня надіслали високопосадовцям ООН, пропонується підготувати до 16 травня список робіт, які можуть виконуватися за межами Нью-Йорка або Женеви.
Досі неясно, якою буде реакція працівників ООН на ці нововведення, але вже 1 травня в Женеві тисячі співробітників цієї міжнародної організації вийшли на протест біля європейської штаб-квартири ООН. Учасники акції висловлювали незадоволення через втрату робочих місць, зумовлену суттєвим скороченням фінансування з боку президента США Дональда Трампа та інших донорів.
Нагадаємо, що 4 лютого 2025 року Трамп доручив зупинити співпрацю Сполучених Штатів з Радою ООН з прав людини та продовжив призупинення фінансування організації UNRWA. Незабаром, 21 лютого, республіканські законодавці ініціювали спробу виведення США з ООН. А вже 5 березня президент оголосив про замороження всієї міжнародної допомоги та вихід Сполучених Штатів з Ради ООН і ВООЗ.
Нині гуманітарний офіс ООН має дефіцит бюджету в 58 млн доларів, через що вже скоротив 20% свого персоналу. Тим часом ЮНІСЕФ прогнозує, що його бюджет скоротиться на 20%, а міграційне агентство ООН планує зменшити свій бюджет на 30%, через що можуть бути скорочені 6 тис. робочих місць.
Після низки невдалих спроб і рішень попередньої міжнародної організації, Ліги Націй (1919-1946), до якої Сполучені Штати принципово не долучилися, у 1945 році була заснована Організація Об'єднаних Націй. Її метою стало сприяння міжнародному миру та розвитку співпраці в розв'язанні економічних, соціальних і гуманітарних проблем на глобальному рівні.
Ініціатива створення нової всесвітньої організації належить Державному департаменту США: президент Америки Франклін Рузвельт тоді вперше ввів поняття "Організація Об'єднаних Націй" як термін для позначення союзних країн. Цей термін вперше офіційно застосували в січні 1942 року, коли 26 держав підписали Декларацію Об'єднаних Націй і зобов'язалися від імені урядів сприяти утворенню системи загальної безпеки й активізації процесу роззброєння.
Згодом, 25 квітня 1945 року, в Сан-Франциско, відбулася Конференція ООН зі створення міжнародної організації. На ній були присутніми представники 50 держав та низка неурядових організацій.
Офіційно ООН існує з 24 жовтня 1945 року - цього дня статут цієї організації був ратифікований п'ятьма постійними членами Ради Безпеки: США, Францією, Великою Британією, Китаєм та СРСР. Також цей статут-договір підписали ще 46 країн.
Перше засідання Генасамблеї ООН відбулося в Центральному залі Вестмінстера в Лондоні в січні 1946 року.
Штаб-квартира ООН розташована в Нью-Йорку, а інші її головні офіси знаходяться в Женеві, Найробі, Відні та Гаазі.
Ця організація використовує шість офіційних мов: англійська, арабська, китайська, французька, російська та іспанська. Її фінансування здійснюється за рахунок обов'язкових та добровільних внесків держав-учасниць, яких на сьогодні налічується більше 190. США забезпечують 22% бюджету ООН, Японія - 12,5%, Німеччина - 8%, Велика Британія - 6,6%, Франція - 6,1%, Італія - 5%, Канада - 3,2%, Китай - 3,19%, Іспанія - 3,17%, Мексика - 2,4%, а решта країн разом вносять 28%.