Юридичний портал

Які нововведення очікують Україну з 1 лютого: бронювання, зміни в цінах, обмеження на перекази – новини з України.

З 1 лютого зміни в Україні торкнуться банківських операцій, цін на продукти, комунальних тарифів і правил військового обліку.

Наступного місяця на українців чекає зростання цін на продукти та залізничні квитки, встановлення лімітів на перекази між банківськими рахунками та закінчення терміну бронювання працівників критично важливих підприємств. Фокус розповідає, що ще зміниться в Україні з 1 лютого.

З 1 лютого 2025 року в Україні банки запроваджують обмеження на перекази між фізичними особами.

Меморандум "Щодо забезпечення прозорості в діяльності ринку платіжних послуг" встановлює ліміт у 150 тисяч гривень на місяць. Це обмеження стосуватиметься лише тих клієнтів, які не можуть надати документи, що підтверджують їх доходи. Клієнтів буде класифіковано за групами ризику:

Щоб перевищити встановлений ліміт, необхідно буде надати банку документи, що підтверджують ваші доходи.

Обмеження не торкнуться волонтерів, власників зарплатних карток й інших осіб із підтвердженими доходами, а також операцій з переказу між двома рахунками одного клієнта, відкритими в одному банку.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомляв, що тарифи на світло та тепло протягом опалювального сезону 2024-2025 залишаться без змін.

З 1 лютого українці продовжать отримувати рахунки за електроенергію за ставкою 4,32 грн за кіловат. Однак, для споживачів, які користуються пільгами на електроенергію для опалення, вводяться нові умови. Від цього дня для пільгового тарифу буде діяти обмеження: якщо споживання перевищить 2000 кВт-год, то замість пільгових 2,64 грн/кВт-год, вартість буде розраховуватися за звичайним тарифом.

Тариф на газ для побутових споживачів, що є клієнтами НАК "Нафтогаз", залишиться на попередньому рівні 7,96 грн за кубометр. В інших постачальників ціна може варіюватися від 7,79 грн до 9,99 грн за кубометр.

Військовозобов'язані, які мають статус "обмежено придатні" згідно з Законом № 3621-IX, зобов'язані пройти повторне обстеження на військово-лікарській комісії до 4 лютого включно.

У Верховній Раді 30 січня зареєстрували законопроєкт, яким дедлайн повторного огляду перенесуть на 5 червня, однак на момент публікації матеріалу він іще не був прийнятий. Заступниця керівника Офісу президента Ірина Верещук повідомила, що до ухвалення закону територіальні центри комплектування та соціальної підтримки не штрафуватимуть на не оголошуватимуть "обмежено придатних" громадян у розшук, якщо вони не встигнуть повторно пройти ВЛК до 5 лютого. Крім того, законопроєкт передбачає, що повторний огляд не буде обов'язковим для громадян до 25 років і тих, чия інвалідність оформлена належним чином.

Кабінет міністрів України ухвалив постанову №76 від 27 січня 2023 року, яка вносить зміни до процедури бронювання військовозобов'язаних під час мобілізації та воєнного стану. Згідно з новими правилами, підприємства зобов'язані до 28 лютого підтвердити свій статус "критичності" за допомогою платформи "Дія". Після цього їм належить або перебронювати своїх працівників, або скасувати всі наявні відстрочки.

У разі, якщо компанія не встигне підтвердити свій статус критично важливого об'єкта у встановлений термін, співробітників можуть призвати до Збройних Сил України.

За словами голови Українського центру захисту прав людини Людмили Денісової українські військовослужбовці з 1 лютого зможуть написати особисте розпорядження на випадок, якщо потраплять у полон чи зникнуть безвісти. Так військовий зможе сам вирішити, хто отримає його грошове забезпечення.

У випадку відсутності особистого розпорядження, 50% виплат залишаться на рахунку військовослужбовця, а інша половина буде розподілена порівну між дружиною або чоловіком, законними представниками неповнолітніх дітей, які не отримують аліментів від військовослужбовця, дітьми з інвалідністю, незалежно від їхнього віку та без аліментів, а також батьками, які не позбавлені батьківських прав.

Коли військовослужбовець повернеться з полону або більше не буде в статусі зниклого безвісти, він матиме можливість отримати кошти, які були утримані з його рахунку. Якщо ж боєць загине, невиплачені виплати підуть до його спадщини.

Атестаційна компанія "Укрзалізниця" з 1 лютого планує підвищити вартість квитків на певні маршрути. Зокрема, ціни на поїзди до Польщі та Угорщини зростуть в середньому на 25%.

Квиток на одному з найпопулярніших маршрутів Київ-Варшава здорожчає на 37%. Купе рейсу Київ-Будапешт стане дорожчим на 21%, СВ -- на 17%. Загалом квитки до Польщі додадуть у ціні на 9-27% для купе і на 20-27% для "Інтерсіті+" та СВ.

Ціни на авіаперельоти до Австрії та Молдови не зазнають змін.

В представництві компанії зазначили, що змушені підвищити тарифи внаслідок зростання цін на витратні матеріали та енергетичні ресурси, що минулого року призвело до збитків у розмірі 18 мільярдів гривень у сфері пасажирських перевезень.

Очікується підвищення цін на харчові продукти, зокрема на овочі, хліб та молочні вироби, яке може становити від 10 до 15%.

Експертка в аграрній сфері інформаційно-аналітичного центру "АГРО ПЕРСПЕКТИВА", Лариса Гук, 27 січня поділилася прогнозами щодо зростання цін на основні продукти харчування, які є невід’ємною частиною щоденного раціону. Зокрема, значне подорожчання може торкнутися соняшникової олії, молочних виробів, гречки, картоплі, моркви, капусти та хліба. Очікується, що ціни можуть піднятися на 10-15%, а в окремих випадках навіть до 50%.

В найближчому майбутньому ціни на курячі яйця можуть знизитися через низький попит та короткий термін зберігання.

Нагадуємо, що 31 січня Катерина Черногоренко, яка займає посаду заступниці міністра оборони України з цифрового розвитку, оголосила про старт функції електронних направлень на військово-лікарську комісію в аплікації "Резерв+".

Національний банк України в опублікованому 31 січня інфляційному звіті спрогнозував, чи подорожчають комунальні послуги в Україні у найближчі роки, а також оцінив імовірність швидкого кінця війни з Росією.

Читайте також