Секретаріат Комісії ООН, що займається розслідуванням правопорушень в Україні, зменшив кількість співробітників внаслідок дефіциту фінансування.

Цю інформацію в інтерв'ю для Укрінформу озвучила член комісії, індійська активістка з прав людини Врінда Ґровер.
"Внаслідок браку фінансування та призупинення прийому на роботу в ООН, наша Комісія зіштовхнулася з серйозними проблемами. На початку наш секретаріат налічував 24 співробітники, але тепер залишилося лише 13. Якщо виникає вакантна позиція, ми не маємо можливості заповнити її новим працівником," - зазначила вона.
На думку Ґровера, незважаючи на те, що в секретаріаті, розташованому у Відні, все ще працюють слідчі та інші співробітники, деякі важливі посади, такі як головний слідчий, юридичний радник та фахівець з прав дитини, вже було втрачено.
"Незважаючи на те, що чисельність секретаріату суттєво зменшилася і важливі позиції залишилися незайнятими, наша діяльність триває і зберігає високі стандарти. Однак, безперечно, кількість питань, які ми зможемо дослідити, зменшиться, а навантаження на співробітників секретаріату значно зросте," - зазначила член Комісії.
Вона також зазначила, що нестача фінансування безпосередньо вплинула на можливості членів Комісії для здійснення поїздок. У зв'язку з цим, протягом третього мандата - з березня 2024 по березень 2025 року - жоден з трьох членів Комісії не відвідував Україну. Як підкреслила Ґровер, хоча технології дозволяють проводити дистанційні та гібридні зустрічі, онлайн-наради з українською стороною "мають свої обмеження". Проте, слідчі Комісії все ж продовжували відвідувати Україну.
"Члени Комісії раніше вже мали можливість відвідати Київ та інші українські міста. Проте, в рамках третього мандата, з огляду на обмежене фінансування, ми не змогли здійснити поїздку до України. Ми вирішили, що буде доцільніше зосередити наші обмежені ресурси на поїздках слідчих. Слідчі проводять як особисті зустрічі, так і дистанційні бесіди з потерпілими, свідками та іншими учасниками, включаючи представників громадянського суспільства", - зазначила правозахисниця.
Вона зазначила, що Комісія також отримує інформацію від українських органів влади. "Уся зібрана інформація проходить ретельний аналіз. Ми дотримуємося суворих і детальних процедур верифікації, щоб забезпечити достовірність, підтвердження та автентичність отриманих даних, доказів або свідчень", - повідомила представниця ООН.
Згідно з інформацією, наданою Укрінформом, у 2022 році Радою ООН з прав людини була створена незалежна міжнародна комісія для розслідування можливих порушень прав людини та міжнародного гуманітарного права в Україні. Ця комісія має на меті вивчити всі випадки утисків, пов'язаних із агресією Російської Федерації. До складу комісії входять Ерік Месе (голова), Пабло де Грейф та Врінда Ґровер.