Юридичний портал

Штучний інтелект збираються впровадити в Дію: які факти відомі?

Україна приєдналася до Рамкової конвенції Ради Європи про ШІ, права людини, демократію та верховенство права. Це зробить технологію безпечною для українців

У Страсбурзі, в рамках конференції EURODIG 2025, було укладено важливу Конвенцію. На цьому заході відбулася зустріч між заступником міністра цифрової трансформації Олександром Борняковим та заступником генерального секретаря Ради Європи Бьорном Берге, про що повідомила пресслужба Міністерства цифрової трансформації.

Документ набуде чинності після його ратифікації Верховною Радою України.

"Стандарти в галузі штучного інтелекту мають важливе значення для безпеки мільйонів українців. Незабаром AI з'явиться в програмах Дія та Мрія, тому критично важливо вже зараз визначити принципи безпечного застосування цієї технології в наших продуктах. Під час розробки вимог ми спираємося на міжнародні та європейські стандарти, оскільки Україна активно інтегрується в європейський цифровий простір," - зазначив Борняков.

До Конвенції вже долучилися 15 держав, серед яких такі країни, як Велика Британія, Сполучені Штати, Канада, члени Європейського Союзу, Ізраїль, Японія та інші провідні науково-технологічні країни.

Хоча Конвенція безпосередньо орієнтована на державний сектор, її основні принципи матимуть значний вплив на бізнес-середовище. Держава реалізовуватиме ініціативи, що сприятимуть впровадженню цих стандартів у процеси розробки продуктів приватних компаній. Зокрема, Міністерство цифрової трансформації планує інтегрувати методологію HUDERIA, створену Радою Європи, яка дозволить оцінювати рішення на основі штучного інтелекту з точки зору дотримання принципів прав людини, демократії та верховенства права.

Одночасно слід зазначити, що ця конвенція не охоплює область оборони.

Документ є результатом трирічної роботи представників країн-членів Ради Європи, країн-партнерів, бізнесу та громадянського суспільства. Україна брала активну участь у його розробці як учасниця Комітету Ради Європи зі штучного інтелекту, що додатково підкреслює її роль у формуванні європейських цифрових стандартів.

Читайте також