Сирійські бунтівники оволоділи центральною частиною Алеппо, в той час як урядові сили залишили свої позиції: ситуація в країні стає дедалі напруженішою - Детальніше | Експрес онлайн.
Це перший значний конфлікт між сторонами з часу оголошення припинення вогню у 2020 році.
Сирійські збройні угруповання 27 листопада розпочали масштабний наступ на урядові сили президента Башара Асада у західній частині провінції Алеппо. Сьогодні стало відомо, що вони захопили центр Алеппо. Чиновники та війська Асада тікають із міста разом із сім'ями до Дамаску (столиці країни).
У самому місті продовжуються сутички між силами режиму Башара Асада і збройними угрупованнями, що виступають проти нього. Війська режиму відступають у хаотичному порядку, кидаючи важке озброєння, передане їм Росією та Іраном.
Згідно з інформацією, наданою турецьким державним інформаційним агентством Anadolu, за останню добу бойовики захопили територію, що перевищує 550 квадратних кілометрів, а також контролюють більше 70 населених пунктів у провінціях Алеппо та Ідліб.
За словами сходознавця Руслана Сулейманова, ключові стратегічні об'єкти залишаються під контролем сирійських військових, повідомляє видання The Insider.
Сирійські джерела повідомляють, що у деяких солдатів місцевої армії відбулися вибухи їхніх засобів зв'язку (радіостанцій та пейджерів). Подібний випадок стався 18 вересня, коли Ізраїль здійснив атаку на сили "Хезболли" в Лівані. Згодом з'ясувалося, що ізраїльські спецслужби підступно передали членам шиїтської організації рації та пейджери, оснащені вибухівкою. Причини цих вибухів залишаються невідомими, як і їхній масштаб. Офіційних коментарів з цього питання поки що немає.
Російські Z-пабліки повідомляють про те, що повстанці, за їхніми словами, отримали в своє розпорядження значну кількість переносних зенітно-ракетних комплексів, які раніше належали арміям Росії та Сирії, що дозволяє їм знищувати літаки. Це свідчить про те, що чинна влада не передбачала такого потужного наступу.
"Скільки наших хлопців загинуло в Сирії, борючись із терористами, щоб тепер так легко здавати Алеппо? Чому ми не можемо завдати ударів по цим зборам терористів чимось потужним? Пам’ятаймо, що там є багато наших людей, і в першу чергу терористи намагатимуться знищити українців, зокрема проросійських сирійців та інших. Ми не маємо права втрачати контроль над тим, за що боролися за справедливість", -- висловлює свої занепокоєння в Telegram російський окупант на псевдонім "Осетін".
Військовий експерт Роб Лі зазначає, що зброя та обладнання, які були захоплені повстанцями і з'явилися на одній з фотографій, що поширюються в соціальних мережах, ймовірно, належать російському військовослужбовцю. На іншому відео, яке, імовірно, також було знято повстанцями, зображені позашляховики Toyota Hilux, що активно використовуються російськими військовими в Сирії. Журналіст "Радіо Свобода" Марк Крутов звернув увагу на те, що ці автомобілі мають номерні рамки від дилерського центру "Тойота Новоризький Центр", розташованого в Москві.
За даними моніторингової групи "Сирійська обсерваторія з прав людини" (вона базується у Великій Британії), у першу добу втрати сил режиму Асада склали 54 особи, а повстанців -- 99 осіб. Ці цифри зростають у міру надходження інформації з місць.
Сам Башар Асад вирушив до Москви напередодні, щоб звернутися за підтримкою до Путіна. Проте, малоймовірно, що той надасть йому допомогу.
"Втрата Алеппо може призвести до серйозних наслідків для режиму Асада. У Сирії існують ще два значні місцеві учасники, які наразі спостерігають за ситуацією - курди та ІДІЛ. Уся ця ситуація здатна швидко підірвати крихку основу так званої "дамаської стабільності". Вчора Асад терміново вирушив до Москви, щоб звернутися до Путіна за підтримкою. Однак для сирійського лідера цей момент виявився вкрай невдалим, оскільки його російський партнер наразі захоплений грою в "Орєшнік" і явно не має часу на сирійські справи", - зазначає аналітик Роман Пономаренко в інтерв'ю Comments.ua.
Він вважає, що можливий крах режиму Асада та новий етап сирійської війни суттєво підривають позиції Росії на Близькому Сході, а також її репутацію як "значущого міжнародного актора". Це також призведе до ослаблення позицій Ірану в регіоні.
У Туреччині повідомили, що ретельно спостерігають за активністю опозиційних груп на півночі Сирії, водночас турецькі збройні сили вжили "всіх можливих заходів" для забезпечення безпеки своїх військових підрозділів на території країни.
Конфлікт у Сирії приносить Україні певні переваги.
"Для нас це обернеться вигодою в усіх аспектах. Кожен ресурс, що Путін виділить на підтримку свого союзника, послабить російські військові зусилля в Україні. Отже, тривала війна в Сирії, яка вимагатиме залучення російських людських і матеріальних ресурсів (адже без цього Асад не зможе зберегти владу), є для нас надзвичайно вигідною," – акцентує Пономаренко.
Він зазначив, що критично важливо усвідомлювати: в цій війні Україна не має справжніх союзників. Всі опоненти Асада — це не ідеалістичні "борці за свободу", а радикальні ісламські терористичні організації, які здебільшого отримують фінансування з-за кордону і не пропонують нічого позитивного.
Місто Алеппо стало центром протистояння урядових військ та груп збройної опозиції ще з початком громадянської війни у Сирії у 2011 році. Пізніше до конфлікту приєдналися й інші сторони: Росія та Іран підтримали сирійські урядові сили, а Туреччина -- опозиційні угруповання Асаду, що контролюють провінцію Ідліб на північному заході країни. У 2020 році за участю Росії та Туреччини було укладено угоду про припинення вогню.
Саме місто Алеппо було місцем найзапекліших боїв у перші роки громадянської війни в Сирії. З 2016 року і до сьогодні друге за довоєнним населенням місто Сирії повністю контролювалося силами режиму президента Башара Асада в результаті битви за Алеппо, що супроводжувалася масованими російсько-сирійськими авіаударами та артобстрілами житлових кварталів.