Юридичний портал

Сирійські опозиційні сили взяли під контроль місто Хомс і наблизились до столиці держави.

Офіційні засоби масової інформації повідомляють, що Асад активно виконує свої функції в столиці.

Урядові війська Башара Асада в Сирії покинули центральне місто Хомс, яке займає стратегічне положення між столицею Дамаском і прибережними провінціями Латакія та Тартус. Остання є важливим тилом для сирійського лідера та місцем розташування російської військово-морської бази, згідно з інформацією від Associated Press.

Агентство Sham FM, яке працює під проурядовим патронатом, повідомило про те, що урядові сили зайняли нові позиції поблизу третього за величиною міста в Сирії, проте деталі цього процесу залишаються невідомими. Рамі Абдуррахман, керівник британської Сирійської обсерваторії з прав людини, зазначив, що війська уряду та представники різних служб безпеки залишили місто. Він також додав, що повстанці, натомість, змогли зайняти Хомс та тепер перебувають у передмістях Дамаска, зокрема у Маадамії, Джарамані та Дараї.

У суботу пізно ввечері антиурядові групи повідомили про те, що їм вдалося взяти під контроль місто Хомс.

За свідченнями місцевих мешканців, тисячі людей зібралися на вулицях, щоб відзначити цю важливу подію. Повстанці оволоділи центральною в'язницею і звільняють тисячі ув'язнених.

Люди також вийшли на вулиці в кількох передмістях Дамаска та знесли пам'ятник його батька, колишнього президента Хафеза аль-Асада.

Оволодіння містом стало значною перемогою для повстанців, які під час швидкої атаки, що стартувала 27 листопада, вже захопили Алеппо та Хаму, а також суттєві території на півдні. Експерти вважають, що контроль повстанців над Хомсом матиме серйозні наслідки.

Вперше за весь період тривалої громадянської війни в країні уряд має контроль лише над трьома з чотирнадцяти обласних столиць: Дамаском, Латакією та Тартусом.

Швидкі успіхи повстанців у поєднанні з відсутністю підтримки з боку колишніх союзників Асада становлять найсерйознішу загрозу для його правління з початку війни.

Спеціальний представник ООН у справах Сирії Гейр Педерсен у суботу висловив нагальну потребу у проведенні переговорів у Женеві, щоб забезпечити "організований політичний перехід". Під час свого виступу перед журналістами на щорічному форумі в Досі, Катар, він зазначив, що ситуація в Сирії змінюється з кожною хвилиною. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, чия країна виступає головним міжнародним союзником Башара Асада, висловив жаль щодо долі сирійського народу.

У Дамаску люди кинулися запасатися припасами. Тисячі сирійців вирушили до кордону Сирії з Ліваном, намагаючись залишити країну.

У більшості магазинів столиці сьогодні немає клієнтів, оскільки вони закриті. Ті, що продовжують працювати, стикаються з недостатньою кількістю основних товарів і пропонують їх за цінами, які місцями втричі перевищують звичні.

Незважаючи на чутки про те, що Асад покинув країну, сирійські державні медіа стверджують, що він продовжує виконувати свої обов'язки в Дамаску.

У повідомленні сирійської армії зазначається, що вона провела переміщення своїх сил у регіони Свейда та Дараа після нападів на свої контрольні пункти з боку "терористичних угруповань". Армія підкреслила, що метою цих дій є створення "надійного і стійкого оборонного кордону в даній місцевості", що, очевидно, має на меті захистити Дамаск з південного напрямку.

Асад на сьогоднішній день майже не отримує підтримки від своїх союзників. Росія зосереджена на своїй війні в Україні, а ліванська Хезболла, яка раніше надала тисячі бійців для допомоги урядовим силам Асада, ослаблена внаслідок конфлікту з Ізраїлем. Також проксі-структури Ірану в регіоні зазнали значних втрат через постійні авіаудари з боку Ізраїлю.

Гейр Педерсен оголосив, що остаточна дата переговорів у Женеві, які стосуються виконання резолюції ООН, ухваленої в 2015 році і що закликає до політичного процесу під егідою Сирії, буде оголошена згодом. Ця резолюція включає вимогу про створення тимчасового керівного органу, який повинен буде зайнятися розробкою нової конституції та організацією виборів під контролем ООН.

У суботу пізніше в день міністри закордонних справ та високопрофільні дипломати з восьми важливих держав, серед яких Саудівська Аравія, Росія, Єгипет, Туреччина та Іран, зустрілися на заході саміту в Досі разом із Педерсоном, щоб обговорити поточну ситуацію в країні.

У заяві, оприлюдненій ввечері в суботу, учасники підтвердили свою підтримку політичного вирішення сирійської кризи, "яке призведе до припинення військової діяльності та захистить цивільне населення". Вони також погодилися з важливістю зміцнення міжнародних зусиль для збільшення допомоги сирійському народу.

Член експертної ради Центру громадянських свобод В'ячеслав Ліхачов у своїй статті "Сирійський картковий будинок: чи зможе режим Асада вистояти?" аналізує, як російська підтримка Дамаска може вплинути на ситуацію в Україні.

Читайте також