Юридичний портал

Складна ситуація: чи буде Туреччина готова підтримати Україну у поверненні Криму?

Ймовірно, що на посаду посла України в Туреччині буде призначено Нарімана Джеляла, першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу. Які наслідки матиме це призначення? І які інтереси щодо Криму має Туреччина?

У п'ятницю, 20 грудня, президент України Володимир Зеленський офіційно призначив більше 30 нових дипломатів.

Серед цих призначень виділяється одне, яке має особливе значення: це Наріман Джелял, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу з 2013 року, який повернувся в Україну з російського полону 29 червня, повідомляє NV.

Безумовно, Джелял стане справжнім лідером українського зовнішньополітичного представництва в Туреччині, як тільки отримає агреман (попередню згоду уряду країни на призначення певної особи на пост глави дипломатичної місії) від Міністерства закордонних справ Туреччини, відповідно до норм Віденської конвенції.

"Стосовно конкретних призначень, давайте дочекаємось офіційних указів. Як я розумію, президент може їх видавати лише після отримання відповідних агреманів", - зазначив у передачі RadioNV Надзвичайний і повноважний посол України, колишній посол України при ЄС у 2010-2015 роках, голова Центру нових рішень Костянтин Єлісєєв.

Нагадаємо, запит на агреман - це одна зі стадій акредитації, тобто процесу призначення глави дипломатичного представництва. Повна структура процедури включає: підбір кандидатури посла або посланника; запит на агреман; видання акту внутрішнього права, що законодавчо оформляє призначення; одночасне (в обох столицях) офіційне повідомлення в ЗМІ про призначення; видачу вірчих грамот; попередню аудієнцію у міністра закордонних справ країни перебування після прибуття посла чи посланника та передання міністру копії вірчих грамот; вручення вірчих грамот (главі держави) під час офіційної церемонії і відтак початок дипломатичної місії цього представника.

"Ці та інші розпорядження стануть відомими найближчим часом, відповідно до дипломатичних норм", - зазначив Зеленський після оголошення рішення щодо Джеляла.

Наріман Джелял — це український політик кримськотатарського походження, який також працює викладачем, політологом і журналістом. Він обіймає посаду заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу з 2013 року.

3-4 вересня 2021 року окупаційні "влади" Російської Федерації в Криму затримали Джеляла за вигаданою підозрою у підриві газопроводу, що стався 23 серпня 2021 року неподалік Перевального, в околицях Сімферополя. 29 жовтня "суд" у Сімферополі ухвалив рішення продовжити арешт Джеляла до 23 січня 2022 року.

16 грудня 2021 року Організація Об'єднаних Націй ухвалила резолюцію щодо порушень прав людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, висловлюючи серйозну тривогу з приводу використання тортур російськими властями щодо політичних в'язнів, зокрема щодо Джеляла.

28 червня 2024 року Наріману Джелялу вдалося повернутися до України.

Згідно з нагадуванням Єлісеєва, призначення нових послів є виключним правом президента як вияв його суверенної влади.

"Це його право - вибирати людину, яка буде очолювати дипломатичну місію України в інших країнах. Насамперед, важливо, щоб ці кандидати користувалися повною довірою президента. Крім того, можливо, він вважає, що вони зможуть більш ефективно реалізовувати зовнішню політику, ніж їхні попередники за останні два чи два з половиною роки," - підкреслив він.

Варто зазначити, що в листопаді 2024 року президент Зеленський у своєму інтерв'ю для Fox News підкреслив: "Україна не має юридичної можливості визнати наші окуповані території частиною Росії".

"Ми не можемо визнати жодну з окупованих територій України російськими з юридичної точки зору. Мова йде про ті регіони, які були захоплені Путіним ще до початку масштабного вторгнення в 2022 році, починаючи з 2014 року. Юридично ми це не визнаємо і не приймаємо", - зазначив він.

Президент також прокоментував запитання про можливість відмови від Криму в обмін на мирну угоду, щоб завершити конфлікт.

"Я вже говорив, що ми готові повернути Крим у дипломатичний спосіб. Ми не можемо витрачати десятки тисяч наших людей на те, щоб вони гинули заради повернення Криму... Ми розуміємо, що Крим можна повернути в дипломатичний спосіб", - відповів президент.

Одночасно Туреччина постійно відстоює суверенітет і територіальну цілісність України, включаючи Кримський півострів. Питання Криму, особливо в контексті проживання та розвитку кримських татар, є ключовим і надзвичайно важливим для Туреччини. Це підкреслювалося під час нещодавньої зустрічі парламентських груп дружби України та Туреччини, що відбулася в грудні в Анкарі, як повідомляє Укрінформ.

"Для нас, як представників Туреччини, для нашого президента та всіх політичних партій, які мають представництво в парламенті Туреччини, питання Криму є надзвичайно важливим і пріоритетним. Наша позиція є чіткою та зрозумілою, і її неодноразово висловлював наш президент: Крим є частиною України, автономною республікою, і кримські татари мають право на вільне життя та розвиток на цьому півострові," - підкреслив голова депутатської групи дружби Тургул Тюркеш.

Під час зустрічі представники обох сторін розглянули основні аспекти спільної роботи, питання підтримки стабільності в регіоні та важливість участі Туреччини в цих процесах.

На думку народного депутата України Мустафи Джемілєва, допомога, яку Туреччина надає Україні, має велике значення для українського народу.

"Ключовим є те, щоб позиція держави, що базується на підтримці територіальної цілісності України, включаючи Крим, залишалася стійкою та активною. Крим і інші окуповані території обов'язково будуть визволені, а країна-агресор Росія понесе відповідальність за заподіяну Україні шкоду," - наголосив Джемілєв.

Чи можливо це? Питання дійсно складне. Проте Туреччина має відповідні амбіції й поступово стає все більш сильним гравцем у регіоні, вдало використовуючи сліпу ненависть агресивної Росії до України. Так, поки російські війська здіяні на українському фронті, відбулося остаточне вирішення вірмено-азербайджанської суперечки за Нагірний Карабах, а також - швидке викидання РФ із Сирії.

"Наша нація, яка була майже роздерта на шматки після Першої світової війни і майже стерта зі сцени історії, знову піднялася з відродженням, яке черпає свою силу з першої нашої республіки", - заявив президент Туреччини Реджіп Таїп Ердоган після падіння урядуАсада у Сирії.

Здається, розпочалася нова епоха - "століття Туреччини", що приносить з собою значні зміни як у глобальному масштабі, так і в арабському світі. Перед Турецькою Республікою з'явилися "свіжі горизонти та нові перспективи", і турки неодмінно скористаються цими шансами.

"Врешті-решт, якщо Перша світова війна змінила кордони нашого регіону, то які б наслідки були, якби обставини склалися по-іншому? Можливо, міста, які сьогодні відомі нам як Алеппо, Ідліб, Хама, Дамаск, Ракка, стали б частинами нашої країни, так само як Антеп, Хатай та Урфа", - зазначив Ердоган.

"На наших очах формується... регіональна держава, яка має амбіції на гегемонію та відчуває потужну ностальгію за Османською імперією", - так прокоментував ці заяви ізраїльський військовий експерт Сергій Ауслендер.

11 вересня 2024 року Ердоґан висловив думку, що Крим повинен бути повернений Україні. Призначення Джедляла на цю посаду, очевидно, є кроком у напрямку реалізації цієї мети: тепер відповідальність лежить на Туреччині.

Читайте також