Слони зазнали поразки в судовому процесі, що стосувався їхнього звільнення з зоопарку.
Активісти захисту тварин не змогли довести в суді, що слони володіють самосвідомістю.
П'ятеро дорослих африканських слонів, що мешкають у зоопарку Колорадо, залишаться там після рішення Верховного суду штату, який оголосив, що ці тварини не мають прав на звільнення, оскільки не є людьми, повідомляє Reuters.
Одностайне рішення, винесене в вівторок шістьма суддями Верховного суду штату Колорадо, підтвердило, що Джамбо, Кімба, ЛуЛу, Лакі і Міссі залишаться в зоопарку Шайєнн Маунтін, розташованому в Колорадо-Спрінгс.
Неприбуткова організація, що займається захистом прав тварин, Nonhuman Rights Project, ініціювала два судові позови від імені слонів, спираючись на правову концепцію, відому як "Habeas corpus". Ця доктрина є однією з основоположних у англійському та американському праві і стверджує, що кожна особа має невід'ємне право на особисту свободу та захист від незаконного утримання.
Habeas corpus може бути ініційована як самим ув'язненим, так і іншою особою, яка діє в його інтересах.
Посилаючись на свідчення семи біологів, група заявила суду Колорадо, що слони дуже соціальні і мобільні, мають подібні до людських когнітивні здібності, включаючи емпатію і самосвідомість, і під час перебування в зоопарках, можуть відчувати нудьгу і стрес, що може призвести до пошкодження мозку.
Проте суд підкреслив, що закон штату Колорадо щодо Habeas corpus стосується лише людей, а не тварин, які не є людьми, "незважаючи на те, наскільки розвиненими вони можуть бути в когнітивному, психологічному або соціальному аспекті".
У рішенні також зазначено, що поступка Nonhuman Rights Project під час усних аргументів, що вони просять для слонів іншого виду утримання, а не повної свободи, є ще однією причиною ставитися до них і людей по-різному.
"Ця ситуація не змінює нашого ставлення до цих грандіозних істот в цілому, а також до п'яти слонів, про яких йдеться. Оскільки слони не є людьми, вони не мають права на подачу позову згідно з принципом Habeas corpus," - зазначила суддя Марія Беркенкоттер.
Організація Nonhuman Rights Project висловила думку, що це рішення "закріплює очевидну несправедливість", яка змушує п'ятьох слонів страждати від "безперервних психічних і фізичних мук". Наразі вони ще не ухвалили рішення щодо наступних кроків у юридичній площині.
Зоопарк, хоча й відзначив позитивний результат, висловив своє невдоволення тим, що протягом 19 місяців змушений був витрачати час на захист від "недостатньо серйозної" справи, яку група захисників прав тварин безуспішно намагалася провести проти кількох інших зоопарків.
"Ми змарнували цінний час і кошти, ведучи боротьбу з ними в судових інстанціях та публічному просторі", - зазначили представники зоопарку.
У своєму рішення від вівторка Беркенкоттер акцентувала увагу на тому, що саме законодавці, а не судді, мають найбільші можливості для розширення юридичних прав тварин, які не є людьми.
Вона зазначила, що якщо б ці тварини отримали статус людей, це стало б "величезним кроком уперед".
У 2015 році в США відбулося знакове рішення, коли суд вперше визнав, що шимпанзе, що проживають у науково-дослідному центрі університету штату Нью-Йорк у Стоун-Брук, мають право на "Habeas corpus", що означає презумпцію незаконності їх утримання. Суддя ухвалила, що шимпанзе на ім'я Геркулес і Лео не можуть бути утримувані в цих умовах. Проте згодом вона переглянула своє рішення, виключивши згадку про "Habeas corpus".
Врешті-решт один із суддів у цій справі підкреслив, що рано чи пізно правосуддя повинно дати чітку відповідь на питання юридичного статусу тварин.