Юридичний портал

Словаччина переживає період суттєвих змін: Фіцо оголосив про можливість "державного перевороту та Майдану", натякаючи на зв'язки з Україною.

Рішення України припинити газовий транзит із РФ до Євросоюзу з 1 січня 2025 року призвело до загострення у відносинах між Києвом і Братиславою. Словацький прем'єр-міністр Роберт Фіцо заявив, що готовий накласти вето на подальше виділення фінансової допомоги ЄC Києву через відмову президента України Володимира Зеленського обговорювати поновлення транзиту. Отримавши у відповідь повний ігнор щодо цього питання як від Брюсселя, так і від української влади, Фіцо сьогодні фактично оголосив Україні політичну війну.

У Словаччині ситуація теж далеко не безхмарна. 24 січня в країні відбулися масові протести, які охопили 20 міст, зокрема Братиславу, Попрад та Банську-Бистрицю. Загалом на вулиці вийшло понад 100 тисяч людей. Основною вимогою мітингувальників стала відставка Роберта Фіцо, якого критикують за його проросійську позицію. Напруга в суспільстві зростає настільки, що почали звучати пропозиції щодо можливого введення надзвичайного стану. Президент Словаччини Петер Пеллегріні зазначив, що наразі немає нагальної потреби в оголошенні НС, але будуть вжиті певні превентивні заходи у відповідь на заяви прем'єра про можливі спроби "перевороту" з боку окремих груп.

Отже, ми маємо або типовий крок політика, який втратив популярність у своїй країні і намагається утриматися на плаву через традиційні методи боротьби з внутрішніми та зовнішніми "ворогами". Або ж у Фіцо просто відбувається психоемоційне виснаження через страх можливих наслідків втрати влади. Не можна не згадати, що нещодавно група з сотні словацьких психіатрів звернулася до прем'єр-міністра з відкритим листом, в якому висловила занепокоєння щодо його "недостатньо зрозумілої" поведінки та закликала його піти у відставку.

Досліджуючи сучасні взаємини між Україною та Словаччиною, а також внутрішні події в цій сусідній країні, пропонуємо ознайомитися з аналізом від OBOZ.UA.

У威胁未能奏效

Хоча Європейська комісія повідомила, що припинення поставок газу з РФ, який надходив через Україну, не стало причиною для зростання цін на газ чи його дефіциту, але Роберт Фіцо запевняє, що через рішення України Словаччина втрачає близько 500 мільйонів євро, які досі заробляла щорічно на подальшому транзиті російського газу до інших країн ЄС. Після переговорів із представниками ЄК, коли стало зрозуміло, що й у Брюсселі йому не допоможуть, Фіцо пригрозив припиненням гуманітарної допомоги українцям і застосуванням права вето Словаччини в ЄС щодо питань України через припинення транзиту російського газу.

Після цього Володимир Зеленський і прем'єр Словаччини обмінялися різкими словами. Фіцо охарактеризував Україну як "ненадійного партнера" і звинуватив президента в тому, що він "подорожує Європою", "просить допомоги" та "шантажує інші країни". У відповідь Зеленський назвав позицію Фіцо "помилковою" та зазначив, що той "пихатим чином відмовився від української підтримки перед призупиненням транзиту". Президент також засудив візит Фіцо до Москви, назвавши його проявом "орієнтації на Росію замість європейської єдності чи здорового глузду", і не упустив можливості пожартувати про його недавню подорож у В'єтнам, де Фіцо відпочивав у розкішному готелі.

Політичний тролінг можна описати як маніпулятивне та провокаційне використання соціальних медіа з метою дестабілізації супротивників або викликання емоційної реакції в громадськості.

Після цього прем'єр-міністр Словаччини вирішив зменшити напруженість і за допомогою відкритого листа запропонував Зеленському зустрітися на кордоні двох країн та обговорити питання газового транзиту з Росії. На думку Фіцо, така зустріч мала "створити хороші умови для відкритої розмови щодо постачання газу до Словаччини та інших країн через територію України". Зеленський, звісно ж, проігнорував такий пас і у відповідь запросив Фіцо до Києва, а після його відмови продовжив політичний тролінг та зустрівся зі словацькою опозицією.

Київ відвідав відомий лідер словацької опозиції Михал Шимечка, який очолює партію "Прогресивна Словаччина". Нещодавно його партія перевершила за рейтингами політичну силу Роберта Фіцо, і, на відміну від проросійського прем'єра, Шимечка висловив свою підтримку вступу України до Європейського Союзу, назвавши це рішення "важливим" для національних інтересів Словаччини. Згідно з останніми даними опитувань, "Прогресивна Словаччина" має 23% підтримки, тоді як партія Фіцо займає друге місце з приблизно 20%. Словацька опозиція об'єдналася проти зовнішньої політики прем'єра, звинувачуючи його в ізоляціонізмі та надмірній близькості до російського диктатора Путіна.

Шимечка і Зеленський провели бесіду щодо питань енергетичної безпеки. Президент України зазначив, що ця тема є досить "делікатною", і підкреслив готовність країни підтримати словацький народ у забезпеченні стабільності енергетичних поставок.

"Ми були готові зустріти лідера наших друзів зі Словаччини (натякаючи на Фіцо, який не з’явився в Києві. - Ред.), але прийшов інший лідер", - іронічно прокоментував Зеленський словацького прем'єра. Ця зустріч стала каталізатором для Фіцо, який після цього почав з усіх сил говорити про "державний переворот" і "Майдан".

Партнер Путіна поки що витримує натиск, але "образ Майдану" викликає тривогу у Фіцо.

На даний момент Роберт Фіцо зумів запобігти проведенню голосування щодо вотуму недовіри, ініційованого опозицією через підозри у його зв'язках з Росією. Більше того, Михал Шимечка звинуватив Фіцо у тому, що він готує підґрунтя для можливого виходу Словаччини з Європейського Союзу. Це сталося після неоднозначної заяви Фіцо про те, що Словаччина повинна бути готовою до "всіх можливих криз", з якими ЄС може зіштовхнутися у найближчому майбутньому, включаючи навіть потенційний розпад Союзу. Фіцо вважає, що словаків слід самостійно вирішити, чи хочуть вони залишитися частиною "європейської суперждини", яка, на його думку, "обмежує суверенітет національних держав".

"Це не підлягає іншій інтерпретації, окрім тієї, про яку ми раніше попереджали: уряд готує підґрунтя для виходу Словаччини з Європейського Союзу", - зазначив голова парламентської фракції партії "Прогресивна Словаччина".

Обговорення цієї ініціативи планувалося на 21 січня, проте Фіцо ухвалив рішення про закритий режим під час дебатів, пояснивши це тим, що надасть парламентарям звіт Словацької інформаційної служби (SIS), який "містить конфіденційну інформацію". За інформацією, SIS отримала "відомості про тривалу організовану кампанію впливу, метою якої є дестабілізація ситуації в країні".

На пресконференції сам Фіцо висунув звинувачення проти опозиційної партії "Прогресивна Словаччина" (PS), стверджуючи, що вона планує державний переворот і порівнюючи це з подіями в Україні. "Ми готуємось до всіх можливих сценаріїв. Ми будемо готові до всього, особливо до варіанту "Майдану", тобто до захоплення влади через вулицю, чого так активно прагне опозиція," - зазначив він.

Михал Шимечка охарактеризував рішення про закриття дебатів як "ганебне", вважаючи його спробою замаскувати інформацію від громадськості. У відповідь на це опозиція покинула другу частину засідання, заявивши про намір знову ініціювати вотум недовіри уряду Фіцо.

Фіцо готується захищатися

На тлі масових протестів у Словаччині прем'єр-міністр країни вирушив у подорожі до Китаю, Бразилії та Туреччини, прагнучи "укріпити міжнародні відносини в рамках своєї багатофронтової зовнішньої політики". Простими словами, він намагається знайти підтримку, адже усвідомлює, що в Брюсселі її вже не отримає.

Окрім того, 23 січня, "через загрозу "Майдану" та захоплення влади опозицією", Роберт Фіцо скликав Раду безпеки за участю президента Словаччини та керівництва парламенту. На засіданні обговорили дані спецслужб країни про "масові протести" й "повалення уряду", які нібито мають відбутись найближчим часом, і "превентивні заходи для запобігання ескалації".

Фіцо заявив, що на території Словаччини діє "експертна група", яка нібито займалася подіями в Грузії, а також Революцією гідності в Україні, а фінансують її Сполучені Штати Америки. За його словами, учасники цієї організації планують "покласти край мирному протесту шляхом захоплення урядових будівель, парламенту й президентського палацу". Нині за ними ведеться "суворе спостереження", зазначив премʼєр. Фіцо вже погрожує, що у разі протестів залучить силовиків. За словами прем'єра, на Радбезі запровадять посилений нагляд за урядовими установами.

Фактор дострокових виборів

Однією з основних причин, чому Фіцо вирішив загострити ситуацію як усередині Словаччини, так і у відносинах з Україною, є внутрішні справи країни. За останні кілька місяців його урядова коаліція стала більш вразливою: кількість депутатів у її складі зменшилася до 76, що є мінімальною більшістю у словачькому парламенті, де всього 150 місць. Крім того, словацькому уряду доводиться стикатися з серйозними внутрішніми викликами, такими як високий бюджетний дефіцит та проблеми в системі охорони здоров'я. Ці економічні та політичні труднощі все більше спонукають опонентів Фіцо до активних дій проти нього.

24 січня в країні відбулися масові протести. У Братиславі, Попраді, Банській-Бистриці та ще в 20 містах понад 100 тисяч людей вийшли на вулиці, висловлюючи своє невдоволення політикою прем'єра Роберта Фіцо. Акції були організовані громадським об'єднанням "Мир Україні" спільно з опозиційними політичними силами. Протест у столиці став одним з найбільших з часів листопада 1989 року, коли на вулиці вийшло близько 60 тисяч людей, а в Банській-Бистриці - 10 тисяч. Основна вимога протестувальників - відставка Фіцо через його проросійські тенденції. За словами представників ГО "Мир Україні", висока участь у протестах свідчить про розчарування та гнів громадян, а також їхню стурбованість політикою чинної коаліції.

В умовах, що склалися, діючий прем'єр добре розуміє, що дострокові вибори можуть стати реальністю. Тому він активно використовує риторику, що підтримує проросійські настрої, звертаючись до свого електорату, який, на жаль, має схожі погляди. Прем'єр також розвиває версію про можливий "державний переворот", намагаючись таким чином об'єднати своїх виборців.

Фіцо прагне вжити заходів заздалегідь, щоб захистити власні інтереси.

На жаль, сьогодні в Словаччині та Угорщині при владі перебувають політичні сили, які спираються на нездоровий націоналізм, що підриває європейську та євроатлантичну єдність. Лідери, такі як Віктор Орбан і Роберт Фіцо, виявляються популістами, які ставлять на перше місце не інтереси своїх народів, не їхнє майбутнє в контексті Європи, демократії та прав людини, а власні вигоди. Водночас вони намагаються отримати ресурси від Росії та Китаю. Це можна назвати "егоїстичною багатовекторністю", яка дозволяє цим авторитарним керівникам залишатися при владі. Однак така політика є дуже безпринципною і, ймовірно, має свої корені в конкретних економічних інтересах корумпованих еліт, пов'язаних з РФ і КНР", - висловив свою думку в ексклюзивному інтерв’ю OBOZ.UA народний депутат України, голова парламентського Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

Він зазначає, що Угорщину та Словаччину не виключили з Європейського Союзу, попри шантаж України та палку дружбу з Кремлем. Але ж треба реагувати на такі дії з боку і Фіцо, й Орбана, бо це дуже небезпечно. Адже сьогодні в Європі складається по суті такий союз союзників Путіна.

Щодо висловлювань Фіцо про можливу підготовку "Майдану" в Словаччині з боку внутрішніх та зовнішніх сил, це виглядає цілком передбачувано. На жаль, така позиція є прикладом нездорової конспірології та теорії змови, яку Фіцо використовує, щоб випередити події. Це політичний маневр, що має цинічний характер, спрямований на забезпечення власного збереження при владі. Він усвідомлює, що в країні існує потужна демократична опозиція, яка стає дедалі активнішою. Багато жителів Словаччини прагнуть змінити владу через розчарування в політиці Фіцо, розуміючи загрози, які він генерує для майбутнього країни в контексті ЄС і НАТО. Наприклад, молодий олімпієць з математики, який відмовився потиснути руку президентові Пеллегріні, фактично союзнику Фіцо, є яскравим свідченням того, що такі настрої розділяє значна частина словацького суспільства, можливо, навіть більшість. Фіцо усвідомлює цю тенденцію і намагається будь-якими способами зберегти свої позиції. – зазначив Олександр Мережко.

Читайте також