Юридичний портал

Грузинські спецслужби висловили застереження щодо ймовірних провокацій, пов'язаних із загиблими.

"Організатори деструктивної та злочинної діяльності планують перешкодити виборчому процесу президента Грузії 14 грудня 2024 року. З цією метою організатори злочину розглядають можливість максимального загострення ситуації, для чого повинні загинути 2-3 людини", - кажуть у службі держбезпеки Грузії.

Також було зазначено, що "загострення" обставин може розпочатися у вівторок і, ймовірно, продовжиться до п'ятниці.

Водночас грузинська влада стверджує, що реалізація процесів здійснюється місцевими субʼєктами, яких координують спецслужби іноземних країн.

"Поточний план реалізується відповідно до сценаріїв, властивих "кольоровим революціям", які включають в себе різноманітні ритуальні елементи та поступові руйнування, що призводять до насильства над мирними громадянами з метою загострення ситуації. Як доказ цьому, слугують пошкодження камер зовнішнього спостереження, вчинені деструктивними групами в масках, як в зоні протесту, так і в околицях. Це робиться з єдиною метою – ускладнити розслідування та виявлення винних у злочинних актах", - зазначили представники служби державної безпеки.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі охарактеризувала заяву уряду про "провокації" як "психологічний тиск на населення".

"Заява СДБ слід вважати порушенням прав людини. Це схоже на реалізацію певних сценаріїв, що містять елементи насильства. Це є формою психологічного тиску на суспільство. В той час, як на вулицях тривають мирні акції протесту, учора ввечері (9 грудня, -- ред.) було очевидно, що за відсутності провокаторів та інших дестабілізуючих елементів, ці акції проходять спокійно і без інцидентів," – підкреслила вона.

26 жовтня 2024 року в Грузії пройшли чергові парламентські вибори. Як свідчать результати, оприлюднені центрвиборчкомом, перемогу здобула правляча партія "Грузинська мрія". Депутати "Мрії" проголосували за проведення 14 грудня так званих виборів президента. Інавгурація новообраного президента в такому разі пройде 29 грудня. Таким чином, країна може зустріти новий 2025 рік уже з новим очільником держави.

Однак результати виборів не були визнані опозиційними партіями, президенткою Саломе Зурабішвілі та країнами Заходу, які висловили занепокоєння щодо легітимності виборів.

Однак партія Іванішвілі вже висунула колишнього футболіста Михаїла Кавелашвілі на найвищу посаду в грузинському уряді. Варто зазначити, що він не має вищої освіти і може дозволити собі вживати ненормативну лексику на публіці. Політологи охарактеризували спортсмена як "зручну" кандидатуру для Іванішвілі.

У цей же час, 28 листопада, політична партія "Мрія" оголосила про зміну свого курсу, відмовившись від прагнення до інтеграції в Європейський Союз. Водночас, державні пропагандисти активно просувають в медіа ідеї про важливість повернення до вивчення російської мови та культури.

Цей процес супроводжується постійними вуличними акціями протесту, які жорстоко придушуються спецпідрозділами поліції, проте вони знову і знову організовуються в найбільших містах. Грузинська опозиція найбільш активно виступає на вулицях протягом останніх чотирьох днів і ночей, починаючи з 28 листопада.

Під час акцій протесту в Тбілісі було затримано Зураба Гірчі Джапарідзе, одного з керівників опозиційного альянсу "За зміни". Загальна кількість затриманих, за інформацією Міністерства внутрішніх справ, становить 224 особи.

У ніч на 3 грудня в Тбілісі та інших містах Грузії тривають великі акції протесту. Зокрема, на вулиці вийшли студенти професійних навчальних закладів, які тримали в руках плакати з висловами "Віруємо в Європу" та "Обираємо європейський курс".

У Тбілісі в офісах опозиційних партій Грузії пройшли обшуки у справі про організацію колективного насильства. В результаті були затримані лідер коаліції "За зміни" Нік Гварамія та член цієї коаліції Гела Хасая.

На вечір суботи, 7 грудня, біля парламенту Грузії в Тбілісі проходило масштабне зібрання, в якому брали участь тисячі людей. Для розгону протестувальників уряд залучив спеціальні підрозділи.

8 грудня в Тбілісі, на проспекті Руставелі, де регулярно відбуваються проєвропейські акції, була встановлена новорічна ялинка.

У ніч проти вівторка, 10 грудня, перед будівлею парламенту Грузії активісти спалили символічну труну, яка містила ляльку із зображенням лідера провладної партії "Грузинська мрія" Бідзіни Іванішвілі.

Читайте також