Спостерігачі Організації з безпеки і співробітництва в Європі представили остаточний звіт щодо парламентських виборів у Грузії.
Бюро з демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітництва в Європі (БДІПЛ ОБСЄ) у пʼятницю, 20 грудня, опублікували підсумковий звіт про парламентські вибори у Грузії 26 жовтня, які викликали хвилю протестів і які опозиція не визнає.
Згідно з інформацією, наданою "Європейською правдою", звіт був розміщений на веб-ресурсі ОБСЄ.
У звіті про парламентські вибори в Грузії спостерігачі ОБСЄ підкреслили, що голосування проходило в умовах значного занепокоєння стосовно впливу нових законодавчих ініціатив, ухвалених урядом, на базові свободи та розвиток громадянського суспільства в країні.
Також дії уряду, які мають на меті обмежити автономію установ, що беруть участь у виборчій процедурі, а також тиск на виборців, "підривають можливість певних громадян голосувати без страху перед наслідками".
"Оцінюючи ситуацію та звернення після виборів, БДІПЛ виявило, що розгляд справ проводився неналежним чином, що суттєво зменшувало можливості для правового захисту. Крім того, застосування силових методів для придушення протестів та численні арешти породили серйозні побоювання щодо дотримання міжнародних зобов'язань у сфері свободи мирних зібрань", - йдеться у звіті ОБСЄ.
Спостерігачі Організації відзначили, що в Грузії була "добре організована" підготовка до виборів 26 жовтня, але відзначили неодноразове порушення таємниці голосування, повідомлення про тиск і залякування в день виборів, які "негативно вплинули на довіру громадськості до виборчого процесу".
Окрім цього, скарги, як у день голосування, так і після нього, часто не аналізувалися всебічно і "відхилялися з технічних причин".
"Після проведення виборів мали місце масштабні демонстрації, які неодноразово супроводжувалися жорстокими розгонами, що призвело до численних затримань та звинувачень у жорстокому ставленні до учасників протестів і журналістів. Це є порушенням міжнародних зобов'язань, які забезпечують право на свободу зборів, а також гарантоване право на захист від тортур і інших форм жорстокого поводження", - зазначили представники Організації.
БДІПЛ ОБСЄ, в рамках своїх повноважень, не проводить оцінку виборів, а лише фіксує їхні особливості та пропонує рекомендації для вдосконалення виборчого процесу.
Водночас посадовці Європейського Союзу різних рівнів раніше говорили, що очікують фінального звіту спостерігачів ОБСЄ для того, щоб ухвалити подальші кроки стосовно Грузії.
Нагадуємо, що опозиційні сили звинувачують правлячу партію "Грузинська мрія" у серйозних маніпуляціях під час виборів, що відбулися 26 жовтня, та відмовляються визнати їхні результати. В країні розгорнулися масові протести, які загострилися після оголошення грузинського уряду про зупинку процесу інтеграції до Європейського Союзу до кінця 2028 року.