Справа Богуслаєва: недбалість з боку прокуратури чи корупційні дії? Міжнародна моніторингова місія виявляє системні проблеми.

У Солом'янському районному суді столиці розглядають справу 86-річного Вячеслава Богуслаєва, який є генеральним конструктором у сфері розробки та вдосконалення вертольотів.
У ході першого судового засідання (3 липня) троє свідків дали показання, а прокурора звинуватили у недбалості. Про це повідомляється на порталі моніторингової місії IAC ISHR.
"Самим судом вказано, що прокурор уже неодноразово демонструє неналежну процесуальну організацію, постає об'єктивна необхідність у принциповій та системній реакції з боку суду на подібну поведінку. У контексті тривалого тримання під вартою 86-річного обвинуваченого, яке триває вже понад три роки, бездіяльність або зволікання з боку сторони обвинувачення не можуть розглядатися як нейтральні процесуальні недоліки", -- пишуть у IAC ISHR.
У випадках, коли сторона, що обвинувачує, систематично ігнорує базові обов'язки щодо адекватної підготовки до судового розгляду, а суд обмежується лише формальними зауваженнями без реальних процесуальних наслідків, виникає загроза систематичного порушення принципу ефективного правосуддя та знецінення судового механізму захисту прав людини. У таких ситуаціях просте дотримання процедур є недостатнім. Важливо забезпечити не лише формальне, а й реальне виконання процесуальних гарантій, враховуючи вразливість обвинуваченого та принцип пріоритетності прав людини в судовому процесі, – підкреслюють представники моніторингової місії.
На наступному засіданні 4 липня суд розглянув нове клопотання прокурора щодо продовження арешту Богуслаєва — це вже 23-є подання за приблизно три роки. На момент розгляду справи обвинувачений провів під вартою 984 дні. Захист вимагав відводу прокурора через численні порушення, але суд у цьому клопотанні відмовив.
У доповіді місії IAC ISHR зазначається, що така відмова з боку суду викликає питання щодо дієвості судового нагляду.
"Відмова у задоволенні клопотання про відвід, незважаючи на вже зафіксовані затримки в процесуальних діях з боку обвинувачення без обґрунтованих причин, викликає сумніви щодо того, чи вжив суд усіх необхідних заходів для впливу на прокурора з метою забезпечення відповідного рівня організації процесу," - зазначено у звіті Моніторингової місії IAC ISHR.
Згодом суд ухвалив рішення про продовження арешту Богуслаєва.
Спостерігачі IAC ISHR зазначили, що паспорт Богуслаєва та інші документи були конфісковані і передані до Служби безпеки України; власність самого підозрюваного була націоналізована, а активи його сина опинилися під арештом, що спростовує аргумент про можливість зловживання правом на заставу.
Стан здоров'я обвинуваченого Богуслаєва викликає серйозне занепокоєння: він має тяжкі хронічні захворювання, зокрема онкологічні та серцево-судинні, зазнав оперативних втручань під час утримання під вартою і пережив клінічну смерть. Усі ці факти підтверджені медичними документами. Враховуючи ці обставини та відповідно до статті 3 Конвенції, національні органи повинні проявити особливу увагу при ухваленні рішень про продовження утримання під вартою, зазначають у IAC ISHR.
IAC ISHR також висловлює особливе занепокоєння стосовно того, що суд не виявив жодної помітної реакції на ці обставини.
Експерти моніторингової місії IAC ISHR, після детального аналізу ситуації з продовженням утримання Богуслаєва під вартою, виявили порушення статей 5 та 3 Європейської конвенції з прав людини. Позиція прокурора, яка стверджує, що ризики залишаються незмінними протягом всього кримінального процесу, суперечить усталеній практиці Європейського суду з прав людини, що вимагає постійного перегляду цих ризиків. Відповідно, не можна з упевненістю стверджувати, що суд адекватно врахував усі важливі обставини, такі як похилий вік, стан здоров'я обвинуваченого та тривалість його утримання під вартою (984 дні). Всі ці фактори можуть свідчити про автоматичний підхід суду та відсутність ефективного контролю за дотриманням принципу пропорційності, що є невідповідним стандартам ЄСПЛ.
У результаті аналізу, фахівці моніторингової місії IAC ISHR виявили ознаки системного автоматизму у справі Богуслаєва, що призвело до продовження запобіжного заходу, що суперечить вимогам пункту 3 статті 5 Конвенції. Крім того, є занепокоєння, що складні медичні та вікові особливості особи не були враховані належним чином, що може створити загрозу порушення основоположного принципу заборони катувань і нелюдського чи принижуючого гідність поводження, закріпленого в статті 3 Конвенції.