Юридичний портал

Появилась информация о том, что ожидает Башара Асада и его близких после их побега из Сирии.

Как стало известно, 8 декабря в Сирии произошел ключевой момент в ходе конфликта. Повстанческие силы смогли овладеть столицей страны, Дамаском, и провозгласили полное падение режима Башара Асада.

Башар Асад с членами своей семьи бежал в Россию. Бегство из Дамаска Асада сопровождалось новостями об исчезновении с мониторинговых радаров сигнала самолета Ил-76Т с сирийским диктатором на борту, якобы вызванным ущербом или авиакатастрофой.

Позднее появилась информация о том, что Россия предложила убежище семье Асада под предлогом "гуманитарных соображений".

BBC провело анализ возможного будущего для Башара Асада и его семьи в случае их бегства из Сирии.

Відзначається, що повалення режиму Асада стало не лише кінцем його 24-річного президентства, а й значною зміною у більш ніж півстолітньому правлінні його родини в Сирії. Перед тим, як Башар Асад став президентом у 2000 році, його батько, Хафез Асад, обіймав цю посаду протягом тридцяти років.

Зараз, коли повстанці створюють тимчасовий уряд, доля колишнього президента, його дружини та трьох дітей залишається під питанням. Наразі вони знаходяться в Росії.

Росія залишалася надійним партнером Асада. Проте, через активні бойові дії в Україні, вона не змогла або не захотіла надати необхідну підтримку сирійському уряду для стримування швидкого наступу повстанців. Лише через кілька годин після того, як повстанці захопили контроль над Дамаском, російські ЗМІ повідомили про прибуття Асада та його сім'ї до Москви, де їм було обіцяно притулок на "гуманітарних підставах".

BBC повідомляє, що зв'язки родини Асадів з Російською Федерацією, зокрема з Москвою, мають чітке документальне підтвердження.

У 2019 році The Financial Times провело розслідування, яке виявило, що родина Асада придбала не менше 18 елітних квартир у Москві, намагаючись вивести з Сирії десятки мільйонів доларів під час громадянського конфлікту.

У той же час, старший син Асада, Хафез, здобуває освіту в Москві на рівні аспірантури. Лише минулого тижня місцева газета опублікувала інформацію про його докторську дисертацію, яку він захистив у 22-річному віці.

Асад перебуває у шлюбі з Асмою, що володіє подвійним громадянством Великобританії та Сирії. Вона народилася і провела своє дитинство в західному Лондоні. Асма здобула освіту в місцевій школі та університеті, після чого розпочала кар'єру в галузі інвестиційного банкінгу.

Асма оселилася в Сирії на постійній основі в 2000 році і одружилася з Асадом приблизно в той же період, коли він успадкував президентську посаду від свого батька.

Доктор Несрін Альрефаї, науковий співробітник Лондонської школи економіки та політичних наук, повідомила ВВС, що Асма "має британський паспорт, тому могла б повернутися до Великобританії" замість того, щоб залишитися в Росії.

"Однак США ввели санкції проти її батька, доктора Фаваза аль-Ахраса, який, за деякими даними, також знаходиться в Росії", - сказала вона, припустивши, що Асма, можливо, захоче поки залишитися в Москві.

У звіті Державного департаменту США для Конгресу за 2022 рік зазначається, що чиста вартість активів родини Асадів коливається від 1 до 2 мільярдів доларів (від 790 мільйонів до 1,6 мільярда фунтів стерлінгів). Проте, в документі підкреслюється, що точна оцінка їх багатства є складною задачею через ймовірну розподіленість і прихованість активів на численних рахунках, у нерухомості, компаніях та офшорних фінансових структурах.

Згідно з доповіддю, Башар і Асма підтримували "тісні зв’язки з ключовими економічними акторами Сирії, залучаючи їхні підприємства для легалізації коштів, здобутих шляхом незаконних дій, а також для фінансування режиму".

У ньому також говориться, що Асма мала "вплив на економічний комітет, який керує економічною кризою в Сирії", і приймала ключові рішення щодо "продовольчих і паливних субсидій, торгівлі та валютних питань" у Сирії.

Вона також мала значний вплив на Сирійський трастовий фонд розвитку, який став основним каналом для надходження іноземної допомоги, спрямованої на відновлення територій, що перебувають під контролем режиму.

У 2020 році колишній держсекретар США Майк Помпео висловив думку, що Асма "перетворилася на одну з найвідоміших осіб, які використовують війну в Сирії для власної вигоди", завдяки підтримці свого чоловіка та родини.

Інший представник адміністрації Трампа описав її як "керівника сімейного бізнесу" та "олігарха", що змагався зі своїм двоюрідним братом Рамі Махлуфом, родичем Башара.

Після падіння династії Асадов генеральний секретар Amnesty International Аньєс Калламар заявила, що сирійці зазнали, за її словами, "жахливого переліку порушень прав людини, які призвели до незліченних людських страждань у величезних масштабах".

До цього переліку входять "напади з використанням хімічної зброї, бочкових бомб, а також інші військові злочини, включаючи вбивства, тортури, насильницькі зникнення та геноцид, які можуть бути кваліфіковані як злочини проти людства".

Вона звернулася до світової спільноти з вимогою ініціювати розслідування та притягнення до відповідальності тих, хто підозрюється у порушеннях міжнародного законодавства та серйозних злочинах проти людяності.

Голова ісламістських повстанців у Сирії оголосив, що будуть оприлюднені імена всіх високопрофесійних представників знищеного режиму, які виявляться причетними до тортур політичних ув'язнених.

Абу Мохаммед аль-Джолані також заявив, що його так званий уряд сирійського порятунку прагнутиме репатріювати посадових осіб, яких він визначив і втік до іншої країни, пише ВВС.

У публікації підкреслили, що у Франції судові слідчі вимагають видання ордерів на арешт Асада через його ймовірну участь у злочинах проти людяності та військових злочинах, пов'язаних із летальною хімічною атакою в Сирії в 2013 році. Це відбувається в рамках правової концепції універсальної юрисдикції.

Крім того, підкреслюється, що Асад навряд чи залишить територію Росії і поїде в державу, звідки його можуть повернути до Сирії або в іншу країну, де йому можуть пред'явити звинувачення у злочинах.

Читайте також